• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux, kolejna dystrybucja

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
215 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez icytower Bywalec (2,110 p.)
Siemka, siedzę na Ubuntu już od jakiegoś czasu. Zastanawiam się nad zmianą dystrybucji. Jednak ciężko znaleźć w necie informacje o tym jaka dystrybucja jest polecana jako druga. naczytałem się o różnych distro i ciężko mi podjąć decyzję. Stąd moje pytanie. Co polecicie jako drugą dystrybucję i dlaczego?
1
komentarz 17 kwietnia 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Dlaczego chcesz zmienić dystrybucję?
W jakim celu chcesz ją używać (jak desktop do domu/pracy, w celach edukacyjnych, jako serwer)?
komentarz 17 kwietnia 2020 przez icytower Bywalec (2,110 p.)
Codzienne korzystanie i do nauki programowania.

Zmienić chcę żeby trochę się rozwinąć, spróbować czegoś innego i mieć szersze spojrzenie na Linuksa jako takiego. Żeby nie siedzieć z klapkami na oczach tylko na Ubuntu.

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2020 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Jak dla mnie dystrybucja to raczej kwestia indywidualnej preferencji, a nie polecenia która ma być pierwsza, druga czy dziesiąta. Każdy tak naprawdę może polecić Ci coś innego z innego powodu. Jako pierwszą poleca się generalnie coś z rodziny Debian/Ubuntu, aby było najłatwiej się nauczyć - jest masa poradników, duże community, niski próg wejścia itd. Jeśli ogarniasz już w miarę podstawy Linuxa to nie widzę problemu, abyś sobie coś wybrał.

Ja osobiście mam Minta z Cinnamonem i jestem zadowolony, Mint bazuje na Ubuntu. Próbowałem gdzieś w międzyczasie albo wcześniej Ubuntu, Debiana, Fedory, Manjaro, ale jakoś ten Mint najbardziej mi podszedł, nawet nie do końca umiem to uzasadnić :) Problemów z nim nie mam, wszystko ładnie działa, więc od kilku lat korzystam. 

Ze swojej strony polecam więc po prostu spróbować kilku dystrybucji i wybrać w czym poczujesz się najlepiej. Możesz uruchomić wersje live z pendrivea czy płyty, możesz postawić wirtualne maszyny czy zerknąć na stronę typu https://distrotest.net choć tu trochę mniej komfortowo na dłuższe testowanie.

2
komentarz 17 kwietnia 2020 przez icytower Bywalec (2,110 p.)
ooo, ale superancka strona. dzięki :)
+1 głos
odpowiedź 17 kwietnia 2020 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Moim zdaniem powinieneś zacząć od Manjaro. Jest bazowany na Arch'u, którego sam używam i będzie Ci łatwiej w przyszłości przejść z Manjaro na wcześniej wspomnianego Arch'a, który moim zdaniem jest dobrą dystrybucją z powodu na AUR, który ułatwia instalacje wielu programów.
0 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Cóż... niby sushi jest surową rybą. Jeśli więc chcesz surowego GNU/Linux, Archlinux będzie spełniał te wymagania. Jeśli jesteś zakręcony na punkcie tuningu, Gento będzie ok. Tylko uprzedzam... to takie dystrybucje trochę "worek trocin i wiadro kleju i sklej sobie mebel" (trochę przesadzam oczywiście) :-)
komentarz 17 kwietnia 2020 przez icytower Bywalec (2,110 p.)
właśnie zatanawiałem się nad archem lub archopodobnym, ale im dłużej czytam i patrzę na rzeczy związane z tymi distro to dochodzę do wniosku, że jeszcze za cienki na to jestem.

Podobne pytania

+1 głos
5 odpowiedzi 1,851 wizyt
pytanie zadane 3 października 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Cylian Początkujący (280 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 214 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2023 w Systemy operacyjne, programy przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,616 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...