• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wczesne przebranżowienie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
153 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez volmyr Nowicjusz (120 p.)

Na wstępie chciałbym się z Wami przywitać, gdyż jest to mój pierwszy post na forum - Cześć! cheeky

Mam 20 lat, jestem uczniem technikum o profilu logistycznym. Przede mną zaraz matury, staram się do nich przygotować jak najlepiej lecz z tyłu głowy cały czas tkwi myśl, że zaraz będę musiał podjąć ważną decyzję, która wpłynie na moją przyszłość. Przez 4 lata nauki przebrnąłem bez problemów (no, może w pierwszej klasie przez głupi okres buntu laugh), egzaminy wszystkie pozdawałem. Mimo wszystko mam wrażenie, że nie jest to zawód, w którym będę mógł się odnaleźć. Zacząłem więc myśleć o tym, gdzie ja tak naprawdę w ogóle mógłbym się znaleźć. Po przemyśleniu wielu kierunków poczułem, że informatyk może być tym, czego szukam, jednak przez fakt, że jestem totalnie zielony w tych sprawach (miałem momentami motywację, żeby się poduczyć programowania czy innych dziedzin, jednak zbyt krótko to trwało i póki co żadnych efektów niestety nie ma) obawiam się tej zmiany. W tym momencie przypomniałem sobie o tym forum i postanowiłem podpytać bardziej doświadczonych ludzi o opinię. Dlatego też przychodzę do Was - miłośników informatyki i liczę na choćby najmniejszą pomoc. Mam parę pytań. Przede wszystkim - czy jest w ogóle sens abym w to brnął? Czy warto odczekać jakiś czas przed podjęciem studiów i poduczyć się czegoś? Od czego zacząć swoje przygotowania?

Dodam, że z językami obcymi raczej nie mam problemów, gdyż bardzo lubię się ich uczyć. Nie jestem wybitny, jednak dosyć łatwo chłonę wiedzę w tym zakresie, a wiem, że to jedna z podstaw przy szukaniu pracy w tej branży. Z matematyką trochę gorzej, ale wciąż jest nieźle.

Trochę długo czekałem nad rozmyślaniem o swojej przyszłości, pamiętam jak beztrosko jeszcze wchodziłem do szkoły martwiąc się czy klasa mi się spodoba. Teraz doszło do mnie, że za moment kończę szkołę, a dalej do końca nie wiem co ze mną będzie. Mam nadzieję, że jesteście w stanie mnie jakoś nakierować na dobry tor, ewentualnie uświadomić, gdyby to o czym myślę nie byłoby dobre, bądź z góry skazane na porażkę. Przyjmę każdą radę oraz konstruktywną krytykę.

Pozdrawiam i czekam na odzew laugh

PS wiem, że podobne tematy były już poruszane, jednak uznałem, że moja sytuacja jest inna, dlatego zdecydowałem sie to napisać.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 marca 2020 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Przede wszystkim - czy jest w ogóle sens abym w to brnął?

Dziwne pytanie jak dla mnie :) Jeśli czujesz, że logistyka to nie jest to, a interesuje Cię IT/programowanie no to próbuj. Chyba warto spróbować jak najszybciej niż się męczyć robiąc coś, czego nie chcesz.

Czy warto odczekać jakiś czas przed podjęciem studiów i poduczyć się czegoś?

Nie wydaje mi się, aby to miało znaczenie. Jeśli chcesz iść na studia to po prostu idź i ucz się przy okazji. Ważna jest samodzielna praca i rozwój, bo jeśli będziesz liczył tylko na to, że zrobisz szkołę i będzie super to się nie uda. Ja akurat nie byłem, więc z pierwszej ręki nie powiem, ale z tego co mi wiadomo to i tak tam będzie poruszone wiele tematów z bardzo różnych dziedzin IT i nie tylko, więc i tak ciężko powiedzieć czego konkretnie miałbyś się poduczać.

Od czego zacząć swoje przygotowania?

Myślę, że ustalić co chciałbyś robić przede wszystkim. Jeśli chcesz np. tworzyć strony, to nie musisz znać szczegółowo każdego elementu budowy komputera. Taka wiedza się może przydać, pewnie nawet jest ciekawa, ale niekonieczne jest Ci niezbędna. Nie uczyłbym się wszystkiego po trochę tylko raczej skupił głównie na czymś konkretnym. Jeśli pójdziesz na studia to niestety (wg mnie), ale zapewne na każdy z tematów będziesz musiał poświęcić jakiś czas.

Dodam, że z językami obcymi raczej nie mam problemów, gdyż bardzo lubię się ich uczyć.

Świetnie, angielski bardzo się przydaje. Przynajmniej na tyle, aby móc czytać dokumentacje i poradniki oraz podstawowo w nim pisać.

Także podsumowując, może to prosto brzmi, ale chyba nie masz nic do stracenia, więc ja bym po prostu zastanowił się co Ci się podoba z tego IT i próbował się tym zajmować. Jak się wciągniesz to fajnie, jak nie to możesz próbować czegoś innego. Ważne, aby nie robić niczego na siłę, ale też się nie poddawać przy każdej trudności.

+1 głos
odpowiedź 22 marca 2020 przez eunstachy Stary wyjadacz (14,180 p.)

Czy warto odczekać jakiś czas przed podjęciem studiów i poduczyć się czegoś? Od czego zacząć swoje przygotowania?

Pytanie brzmi, czy w ogóle warto iść na studia w przypadku programowania... Ja nie poszedłem i nikt nigdy mnie nie pytał na rozmowie o pracę (jako programista) jakie szkoły skończyłem (chyba nigdy nawet nie widziałem oferty pracy na programistę gdzie było by wymagane jakieś wykształcenie). Liczy się to co umiesz a nie jakie szkoły pokończyłeś. U mnie w pracy tylko jedna osoba ma wykształcenie wyższe w dodatku z kierunki nie związanego z programowaniem. 

Podobne pytania

+3 głosów
4 odpowiedzi 648 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 420 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 497 wizyt

92,596 zapytań

141,445 odpowiedzi

319,717 komentarzy

61,980 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...