• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co sądzicie o tym pomysle ? Przebranżowienie.

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
636 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez adrian1294 Nowicjusz (150 p.)
Witam wszystkich :)

   Przejdę może od razu do sedna. Myślę nad przebranżowieniem się, miałem ostatnio troszkę więcej czasu przez złamaną nogę i miesiąc temu zacząłem się uczyć Pythona i podoba mi się to !

   W obecnej pracy doszedłem do pewnego etapu(nie powiązanej z it), gdzie trudno się dalej rozwijać i  piąć się do góry i to właśnie to najbardziej mnie irytuje(no skręca mnie jak mam tam iść) brak perspektyw na dalszy rozwój, przebywanie wśród ludzi, których ulubionym zajęciem jest narzekanie i wypicie piwa po pracy.

   I tutaj nasuwa się pytanie do was, co myślicie o takim pomyśle żeby rzucić pracę i rok poświecić na naukę programowania. Wiem, że to sprawa indywidualna, ale jestem ciekaw waszego zdania, jakiś rad. Mam już 29 lat, brak zobowiązań, mieszkanie i troszkę pieniędzy odłożonych no i brak żony i dzieci, więc jak teraz się nie zbiorę i nie spróbuje z roku na rok będzie coraz gorzej .
komentarz 20 kwietnia 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
1
komentarz 20 kwietnia 2023 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)

No tak, ten zawód się zmienia

Jak porównamy 2020 do 2010 (okrągła data żeby było łatwiej), to przeszedł ogromną zmianę, poprawiła się bardzo mocno kultura darmowego dzielenia się wiedzą, powstało mnóstwo narzędzi usprawniających pracę, popularna stała się konteneryzacja, testowanie, stosowanie dobrych praktyk i wzorców, które zostały mocno poprawione

Jak porównamy 2010 do 2000, to znowu, przeszedł ogromną zmianę, ludzie coraz częściej patrzyli bardziej przyszłościowo na programowanie, powstawało sporo książek o projektowaniu architektury... i co najważniejsze, internet był coraz powszechniejszy, strony internetowe stały się modne, powstały takie narzędzia jak m.in wordpress, posiadanie komputera stawało się normą i jednocześnie generowało to popyt

Jak porównamy 2000 do 1990, to znowu, przeszedł ogromną zmianę, pojawiała się coraz częściej wizja "fabryk oprogramowania", w których mogliby pracować zwykli ludzie, a nie tylko ci wybitni, powstawało i było rozwijanych sporo języków z niskim progiem wejścia, rosło zainteresowanie technikami wytwarzania oprogramowania, wzorcami projektowymi

Jak porównamy 1990 do 1980... i tak mógłbym wymieniać jeszcze do czasów powstania pierwszych komputerów, a nawet dalej, ale do czego zmierzam

Dziwne by było, gdyby w okolicy 2020 ten proces się nagle zatrzymał i od teraz ten zawód już wyglądałby tak samo przez bardzo długi czas. Jest spora szansa że tempo rozwoju zwolni, co w sumie już widać, ostatnie 5 lat nie dało tak drastycznych zmian jak poprzednie 5 lat, mimo to, były one niewyobrażalnie duże dla ludzi pracujących w zawodach, w których w pełni wystarczająca jest wiedza z przed 40 lat - nic więc dziwnego że ludziom z innych zawodów wydaje się, że nagle będzie koniec programowania

Nadal pamiętam jak w szkole nauczyciel nas straszył, że nie ma sensu uczyć się programowania, bo jest wordpress i w jeden wieczór można wyklikać sobie coś, co u programisty kosztowałoby kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt tysięcy, teraz na miejsce wspomnianego wordpressa wchodzą narzędzia oparte na AI. Efekt będzie pewnie taki jak z wordpressem i podobnymi narzędziami, czyli odejmie nam mnóstwo potencjalnej nudnej i powtarzalnej pracy, kosztem konieczności nauczenia się czegoś nowego

Czyli znowu historia się powtarza... i znowu ludzie panikują

komentarz 30 kwietnia 2023 przez fuerto Nowicjusz (100 p.)
Może nie od razu rzucać pracę tylko po prostu zrobić tak by mieć jakieś koło ratunkowe. Warto wygospodarować sobie po prostu trochę czasu i podziałać. Żeby było sprawniej i bez niepotrzebnych kroków warto zrobić szkolenie "Jak wejsc do IT" na platformie Kind Mind i mieć takie wsparcie w tym całym procesie przebranżowienia. To też pomoże utrzymać motywację

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2023 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
edycja 19 kwietnia 2023 przez marcin99b

W sensie prosisz nas o zgode na nauke?

Jeśli o mnie chodzi to pozwalam, jak chcesz to możesz uczyć sie tyle ile chcesz

A tak bardziej na serio, to

 W obecnej pracy doszedłem do pewnego etapu(nie powiązanej z it), gdzie trudno się dalej rozwijać i  piąć się do góry i to właśnie to najbardziej mnie irytuje(no skręca mnie jak mam tam iść) brak perspektyw na dalszy rozwój, przebywanie wśród ludzi, których ulubionym zajęciem jest narzekanie i wypicie piwa po pracy.

IT to nie jest jakieś magiczne środowisko w którym tego nie ma, co prawda jest mniej typowo januszowego podejścia niż na jakichś budowach albo w fabrykach, ale jest dużo firm w których koledzy będą próbowali cie ciągnąć w dół. Osobiście widziałem projekty w których na siłe były trzymane słabe rozwiązania, żeby przypadkiem nikt nie musiał się za dużo uczyć (obustronna korzyść, zarząd nie musi płacić więcej, a pracownicy bez ambicji nie muszą się wysilać).

rzucić pracę i rok poświecić na naukę programowania

Po miesiącu nauki trudno ocenić czy ci się to spodoba, możliwe że podświadomie główną motywacją jest kasa, którą reklamują się firmy szkoleniowe. Duże zarobki biorą się głównie z tego, że dawniej ten zawód nie był taki modny, pracowało tutaj dużo ludzi z pasji, to ustawiło określone wymagania i standardy. Jeśli ktoś ma podejście "byle sie dostać i robić wymagane minimum" to nie zarobi jakoś więcej niż elektryk, spawacz albo stolarz z takim samym podejściem.

A jeśli ktoś będzie zaangażowany w nauke jako wspomniany elektryk, spawacz albo stolarz, to pewnie ostatecznie dojdzie do zbliżonych zarobków co programista. Po prostu obecnie nie ma sztucznie wykreowanej mody na bycie spawaczem, może za kilka lat pojawią się bootcampy ze spawania, które będą ładować grubą kase w marketing.

Mam już 29 lat

Tutaj aż tak nie chodzi o wiek, co o predyspozycje. Znam osoby po 50 które uczą się szybciej od 20 latków i 20 latków którzy potrzebowali miesiąca na ogarnięcie tematów "na jeden weekend". Gdybyś miał ok 50 lat to możliwe że niektóre firmy by cie dyskryminowały przez wiek, ale okolice 30 to wiek w którym sporo osób wchodzi w IT.

 

+3 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)

Przekleję trochę zmodyfikowaną odpowiedź z mojego FAQ ;)

Q: Czy można zacząć uczyć się programować w wieku X lat?
A: Tak. Przy czym musisz sobie odpowiedzieć na dwa dość przyziemne pytania:

  • Czy będziesz mieć odpowiednią ilość wolnego czasu w ciągu doby aby poświęcić ją na programowanie? Programowanie wymaga MASY nauki zanim w ogóle dojdzie się do poziomu juniora.
  • Czy dasz radę przetrwać za pensje juniora? Po przebranżowieniu się na programistę trochę potrwa zanim dojdzie się do poziomu senior/staff/etc.

Poza tym tylko dodam, że wraz z wiekiem rośnie łatwość przyswajania bardziej abstrakcyjnych tematów - więc być może osobom dorosłym będzie łatwiej nauczyć się programowania niż dzieciom (choć jest to tylko taka moja nie zweryfikowana w żaden sposób hipoteza).

 

I jeszcze dorzucę na szybko przetłumaczone notatki z odpowiedzi na pytanie "co trzeba umieć, żeby być dobrym programistą" ("dobrym" tutaj zakłada poziom powyżej juniora). To ma na celu mniej więcej zarysować co tam będziesz musiał poznać poza składnią ;)

  • znać naprawdę dobrze przynajmniej jeden język programowania – to wymaga m.in. orientowania się jeśli chodzi o oficjalną specyfikacje języka, czy różnych idiosynkrazji (dziwactw specyficznych dla danej rzeczy) związanych z kompilatorem/interpreterem/środowiskiem wykonania; (składnia języka rozumie się sama przez się)
  • umieć rozbić dowolny problem na podproblemy, a potem na konkretne kroki, które można zaimplementować (czyli de facto: umieć programować)
  • znać jeden lub więcej stylów pisania kodu dla danego języka (style guide)
  • znać dobrze standardową bibliotekę języka jak i inne popularne biblioteki i frameworki
  • wiedzieć jak tworzyć automatyczne testy (jednostkowe/integracyjne/funkcjonalne/etc)
  • znać narzędzia używane w danej technologii (np. różne "sprawdzarki", lintery, debuggery, etc).
  • znać i rozumieć przynajmniej podstawy algorytmiki i struktur danych
  • wiedzieć jak mierzyć wydajność, jak optymalizować, i kiedy NIE optymalizować ;)
  • znać typowe wzorce projektowe
  • rozumieć różnego rodzaju architektury oprogramowania (np. rozproszone, mikroserwisy, etc)
  • rozumieć multithreading, multiprocessing, etc
  • rozumieć i mieć dobre podstawy ze środowiska wykonania danej aplikacji (OS, platforma webowa ogólnie, środowisko sieciowe, etc)
  • rozumieć i mieć solidne podstawy z komunikacji międzyprocesowej i sieciowej, i też mniej więcej rozumieć jak działają protokoły sieciowe / formaty plików
  • wiedzieć jak debugować kod za pomocą różnych metod i narzędzi
  • rozumieć bazy danych i wiedzieć jak z nich korzystać

W zależności od konkretnej działki tego może jeszcze trochę być.

W każdym razie, powodzenia i miłej zabawy! Programowanie jest całkiem fajne :)

komentarz 19 kwietnia 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
A, dorzucę jeszcze, że rok brzmi robialnie, ale po tej optymistycznej stronie jeśli chodzi o poziom juniora. Jeśli włożysz w to dużo czasu i energii to powinno być OK żeby dojść do juniora (ale... serio, dużo czasu i energii).

Rzuć też okiem tutaj  – https://gynvael.coldwind.pl/?id=338 – bo po pół roku powinieneś zacząć myśleć jak sobie CV upiększyć dodatkowymi rzeczami.
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2023 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Moim zdaniem nie warto żebyś rzucał pracy. Pracuj np. na pół etatu, zawsze będziesz miał wtedy drogę powrotną i się nie rozleniwisz.

A najlepiej to od razu znaleźć pracę w firmie z it. Może nie od razu jako programista, ale np. tester. Przebywanie w takim środowisku sprawi że łatwiej będzie ci się uczyć.
1
komentarz 20 kwietnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,790 p.)
Oj, to już nie te czasy, gdzie testera mogą wziąć z przysłowiowej ulicy. po znajomości podstawy + certyfikatu ISTQB, chyba że ktoś chce być manualem, ale teraz też bez języka się nie obejdzie, co również powoduje- spory backup w wiedzy.
komentarz 21 kwietnia 2023 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
U mnie w firmie wszyscy testerzy są właśnie manualni i nie potrafią programować. Jedyne testy automatyczne jakie mamy to jednostkowe pisane przez programistów. Także myślę, że wszystko zależy od firmy.
0 głosów
odpowiedź 23 kwietnia 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Ja również uważam, że nie ma sensu rzucać pracy, ewentualnie zmień na taką, która Cię interesuje i przyniesie nowe umiejętności. Niestety najtrudniej jest zmobilizować się do nudnej nauki podstaw, których na początku jest dużo. Nawet jeżeli wybierzesz Backend  to i tak musisz poznać HTML,CSS,JS-a. a do tego dochodzą inne zagadnienia związane z backendem. Zamiast rezygnować z pracy, co prawdopodobnie wywoła efekt odwrotny niż chciałeś, lepiej znajdź sobie jakiegoś mentora, który będzie Ci pomagał w nauce i jednocześnie motywował. Jak nauczysz się wszystkich niezbędnych podstaw i zaczniesz robić jakieś większe własne projekty, to dopiero wtedy pomyśl o rzuceniu pracy na kilka miesięcy i zacznij szukać czegoś w IT.

Nie sądzę, że będziesz w stanie wysiedzieć przy nauce kilkanaście godzin dziennie. Najlepsza opcja to uczyć się 4-6h dziennie, ale robić to regularnie i nie zapominać o odpoczynku i sporcie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,113 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 158 wizyt
0 głosów
7 odpowiedzi 705 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kaminski123 Nowicjusz (230 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,622 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...