• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Humanista a programowanie

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
520 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Luidżi Początkujący (330 p.)
Cześć. Jestem studentem pierwszego roku kierunku humanistycznego. W przeciwieństwie do stereotypowego studencika mam trochę wyższe cele niż testowanie właściwości coraz to innych alkoholi. Mam o wiele więcej czasu niż w liceum, nie muszę dojeżdżać, zajęć jest mniej i chciałbym tenże czas wykorzystać na naukę czegoś nowego. Pomysł padł na programowanie. Nie uważam siebie za osobę ponadprzeciętną, ale mogę stwierdzić po opiniach innych ludzi, że co nieco w głowie mam, generalnie nauka nie przychodzi mi ciężko. Matematyka u mnie nie jest chyba na najgorszym poziomie - 92% z podstawowej matury (zdaję sobie sprawę, że ta matura to banał i wcale nie czuję dumy z tego rezultatu) , rozszerzenia nie pisałem bo chodziłem na profil humanistyczny. Mój poziom angielskiego to C1+, jeśli ma to jakieś znaczenie. Chciałbym dodać, że informatyka już kiedyś mnie interesowała (czasy podstawówki) , ale głównie przez rodziców, ich teorie, że "Jak będziesz patrzył długo w ten komputer to ślepy będziesz i kręgosłup ci się skrzywi" oraz ograniczanie mojego czasu spędzanego przed komputerem do 30 minut dziennie jakoś mi to przeszło.

Teraz do rzeczy, przeglądając internet natrafiłem na opinie, że programowanie jest dla każdego. No dobra, ale czy ja jestem tym "każdym"? Po pierwsze nawet nie wiem od czego dokładnie zacząć, jakieś kursy, książki? No i najważniejsze, czy jest w ogóle sens się w to pchać. Nie lepiej robić swoje i nie zaprzątać sobie głowy czymś nowym, z innej dziedziny?

Jeśli nie jest to rzucanie się na głęboką wodę, to czy ktoś byłby w stanie nakreślić z grubsza od czego zacząć, podesłać ciekawe linki, artykuły, doradzić od kogo się uczyć, powiedzieć jak to jest ze studiami z informatyki? Mam nadzieję, że wyraziłem się dość precyzyjnie, przynajmniej taki był mój zamysł. Liczę na Waszą pomoc :)  

Pozdrawiam
komentarz 26 lutego 2020 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
W końcu porządnie napisany temat z typu "jak zacząć".

5 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 26 lutego 2020 przez pirouetti Mądrala (6,490 p.)

Polecam np. kanał traversy media, choć głównie webowe technologie pokazuje, ale nie tylko.

https://www.youtube.com/watch?v=BZRLKDlSaAI&t=425s

Tutaj on poleca też inne kanały.

No nie ma ograniczeń możliwości na naukę.

Tutoriale na youtube, artykuły w internecie, dokumentacje, strony na których się można uczyć online wykonując zadania jak: freecodecamp.org, wszystko darmowe, więc chyba nie warto płacić, choć może i dobrze dać komuś zarobić też jak się chce, ale darmowe tutoriale są nie gorsze, a pewnie i więcej ich jest.

Ważne by robić to dla przyjemności, a satysfakcja z programowania i nauki jest bardzo duża,

jakby zajrzeć za kulisy komputera i zobaczyć jak wygląda prawdziwy matrix.

Dopóki to sprawia przyjemność to można się uczyć jakkolwiek.

Nie ważne od czego się zacznie, można od podstaw, można od razu coś konkretniejszego, chociażby zobaczyć jak wygląda.

To nie szkoła, nauka samemu to powinna być dobra zabawa.

+2 głosów
odpowiedź 25 lutego 2020 przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)

Osobiście na początek polecam poduczyć się podstaw jakiegoś języka np. JavaScript'u, Python'a (moim zdaniem bardzo przyjazne języki dla początkujących) i po czasie zacząć po prostu "trzaskać" projekty jak leci. Na początku będą nieudolne, mało ekscytujące i pełne bugów, ale nie zniechęcaj się, jak to mówią: "popełnianie błędów jest naturalną częścią prawidłowego rozwoju". Oprócz tego polecam od czasu do czasu zrobić parę zadanek np. z spoj.com (gdzie jest masa naprawdę dobrych zadanek algorytmicznych, bardzo pomagają przy wyrobieniu sobie odpowiedniego mindsetu do programowania). 

Jeśli chodzi o JavaScript to mam kilka źródeł które mogę polecić do nauki. Dużym plusem w Twoim przypadku jest dobra najomość angielskiego. Nie powinno więc sprawiać kłopotów czytanie/oglądanie tutoriali po angielsku (te polskie są w większości po prostu słabe albo przestarzałe):

https://www.w3schools.com/html/ (tak na dobry początek ;) )

https://javascript.info/

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript

Pozdrawiam!

 

 

komentarz 26 lutego 2020 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
Polskie są słabe, ale W3Schools jest obiektywnie jednym z najgorszych kursów: https://www.webkrytyk.pl/2017/10/29/w3schools-com/
+1 głos
odpowiedź 25 lutego 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Moim zdaniem najważniejsza jest algorytmika. Musisz zrozumieć jak działa program. Bez tego wszystkie kursy programowania będą niepotrzebną męczarnią. Język programowania jest sprawą drugorzędną. Proponowałbym jednak język z statycznym typowaniem danych.
Jeżeli zdecydujesz się na kurs programowania C++ Mirosława Zelenta na kanale Pasja Informatyki to proponuję wymienić Code Blocks na Visual Studio (dostępny za darmo w wersji Community, trzeba tylko założyć konto).
komentarz 26 lutego 2020 przez pirouetti Mądrala (6,490 p.)
W Visual Studio wtyczka C++ od Microsoftu?
komentarz 26 lutego 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Mam na myśli Visual Studio a nie Visual Studio Code.
Visual Studio jest pełnoprawnym środowiskiem programistycznym. Podczas instalacji wybierasz które języki programowania cię interesują (C++, C#, Visual Basic a nawet Python, JavaScript i inne). Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych wtyczek.
W zamierzchłych czasach InteliSense bardzo się gubił w C++, dlatego była dostępna wtyczka (płatna) z alternatywnym auto-podpowiadaniem kodu.
komentarz 26 lutego 2020 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
Czemu język ze statycznym typowaniem?
komentarz 26 lutego 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Statyczne typowanie pozwala na wykrycie wielu błędów na poziomie kompilacji. W przypadku typowania dynamicznego literówka w nazwie zmiennej wyjdzie dopiero podczas wykonywania błędnej linii kodu.
Wiem, że wiele osób nienawidzi kompilatorów za wyrzucanie tony ostrzeżeń i uniemożliwia kompilację niektórych kodów. Jednak tak naprawdę kompilator jest naszym najlepszym przyjacielem. Nowoczesne kompilatory nie tylko wskazują gdzie są błędy ale nawet wskazują potencjalne problemy.
komentarz 26 lutego 2020 przez Comandeer Guru (601,450 p.)

W przypadku typowania dynamicznego literówka w nazwie zmiennej wyjdzie dopiero podczas wykonywania błędnej linii kodu.

…które to nastąpi w testach, więc nie będzie znowu aż takim problemem ;)

komentarz 26 lutego 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)

Jeżeli będą testy wink
Jakoś nie wyobrażam sobie nowicjusza programowania klepiącego testy.

komentarz 26 lutego 2020 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
Osobiście uważam to za spory błąd niemal wszystkich kursów: brak choćby wspomnienia o koncepcji testów gdzieś na samym początku, tuż po podstawach składni. Zwłaszcza, że tworzenie testów mogłoby być pomocne w nauce.
+1 głos
odpowiedź 26 lutego 2020 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

powiedzieć jak to jest ze studiami z informatyki?

Chcesz rzucić studia humanistyczne lub wziąć dwa kierunki? :)

Nie wiem, co konkretnie cię interesuje na temat studiów, więc podzielę swój wywód na dwie części.

Jeśli chodzi o same zajęcia, to uczysz się nie tylko programowania, ale także elektroniki, logiki, matematyki, fizyki, statystyki, algorytmiki, sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej itp. Trudność (przynajmniej na mojej uczelni) też nie jest bardzo wygórowana. Ot, trzeba trochę posiedzieć nad książkami przed kolokwium lub egzaminem i można spokojnie zdać. Dosyć uciążliwe były również sprawozdania. Na pierwszych semestrach praktycznie każdy weekend był zmarnowany przez robienie kilku. Nieco słabe jest także uczenie przestarzałych technologii, takich jak Pascal.

A czy studia są wymagane na rynku pracy? Jeśli chcesz programować aplikacje webowe lub użytkowe, to zazwyczaj nie. Przy bardziej odpowiedzialnych projektach, np. systemy czasu rzeczywistego lub krytyczne, mogą takowe być konieczne.

Do reszty się nie odniosę. Koledzy w innych odpowiedziach chyba podali całkiem niezłe propozycje, co wybrać na początek.

1
komentarz 26 lutego 2020 przez Luidżi Początkujący (330 p.)
Haha, nie myślę o porzuceniu obecnych studiów, które swoją drogą całkiem lubię. Oczywiście w przyszłości myślę nad podjęciem drugiego kierunku, czas jest, zamiast spać w sobotę i w niedzielę do 11.00 mogę wtedy studiować zaocznie. Na razie są to jednak luźne  przemyślenia. Faktycznie, nie określiłem dokładnie o co mi chodzi podnosząc temat studiów, ale zostałem "przejrzany" i wszystko co chciałem wiedzieć na ten moment o studiowaniu się dowiedziałem.
0 głosów
odpowiedź 25 lutego 2020 przez dawid_cisco Użytkownik (930 p.)
Znam wielu ludzi którzy świetnie programują a studiują kierunki humanistyczne (filozofia, socjologia).

Ja osobiście polecam rozpocząć naukę od kanału "Pasja Informatyki".

Polecałbym rozpocząć od podstaw C++ a potem Objective C++.

Jak już będziesz miał większą wiedzę to możesz pomyśleć o zakupie jakiegoś kursu na takich platformach jak Udemy czy Videopoint.

Odnośnie książek, nie polecam rozpoczynać nauki od książek bo można bardzo szybko się zniechęcić.

Myślę że dasz radę i pamiętaj że na tym forum zawsze ktoś Ci pomoże.
1
komentarz 25 lutego 2020 przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)

Tutoriale z programowania na kanale PI są baaardzo przestarzałe (szczególnie jeśli o C++ chodzi) i uczą często rażąco złych praktyk - szczerze odradzam. jeśli na poważnie się brać za programowanie, to tylko i wyłącznie dobre, anglojęzyczne źródła (chociaż może kilka w miarę poprawnych źródeł polskich by się znalazło). Angielski odgrywa w branży bardzo ważną rolę: programista musi się posługiwać angielskim w dość dobrym stopniu, to jest totalny must have. Jeśli chodzi o C++, to nie jest łatwym językiem i trzeba umieć świadomie go używać. Ale nie o język chodzi w programowaniu, tylko o umiejętnośći kreatywnego, krytycznego i analitycznego myślenia. Język jest tylko narzędziem, warto spróbować sił w jednym dowolnym języku na początku swojej kariery (polecam JS'a albo Pythona), a później "przeskakiwać" po językach i wybrać ten, w którym najlepiej się czujemy. Książki, może i na początku nie są dobrym wyborem, ale prędzej czy później warto sięgnąć po jakiś "Czysty kod" albo książkę o algorytmach. Jeśli chodzi o płatne kursy to: nie wiem nie kupowałem żadnego nigdy, ale z tego co słyszałem i zdaje mi się że nie są warte pieniędzy w większośći przypadków, ale to tylko moja prywatna opinia.

Pozdrawiam!

 

Podobne pytania

+1 głos
6 odpowiedzi 559 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2019 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,409 wizyt
+2 głosów
5 odpowiedzi 969 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Filippexo Nowicjusz (140 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...