• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

"Dobry" kandydat na junior frontendowca - jaki to?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
390 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez ekid Nowicjusz (120 p.)
Hej.

Przez ostatni rok spróbowałem wielu różnych technologii. Przekonałem się, że chcę się związać z IT. W związku z tym chcę w ciągu półtora roku dostać się na studia zaoczne i znaleźć pracę jako programista.

Chcę zacząć od frontu, z lekką dozą PHP/MySQL i node.. Nie chcę pytać o źródła / materiały, bo ja to mam ogarnięte, jest szeroko znana roadmapka(kamran), która zapewne wyczerpuje wszelkie niepewności, gdy chodzi o to czego się uczyć.

To jest oczywiste, że do pracy, gdzie wymagania są małe, nie trzeba dużo umieć jest po kilkaset zgłoszeń na jedno miejsce. Ciężko dostać taką pracę, bo to może być, zakładam, nawet kwestia przypadku, znudzony rekruter może po prostu przerzucić CV..

Dużo mówi się (i pisze) o tym, że pracy faktycznie jest dużo, chętnych jeszcze więcej, ale te kandydatury są słabe. No i właśnie o to chciałem zapytać - Wasze doświadczenie - jak nie być słabym kandydatem? Jak być dobrym kandydatem? Czego brakuje kandydatom określanym jako słabi?

Myślę, że Ci określani jako słabi muszą mieć jakieś wspólne cechy, które ich przekreślają. Jakie to są cechy?

Jeśli pytania są słabo zrozumiałe, mogę spróbować je jakoś bardziej sprecyzować.

Pozdrawiam Was :)

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 31 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Nie będę robił wielkich wywodów na temat tego, co i dlaczego powinien umieć junior, ale dam Ci kilka, moim zdaniem bardzo prostych pytań, na których sporo juniorów niestety odpada...

  1. opisz sposoby wymiany danych client-server, co możesz powiedzieć o XHR, websocket itp.?
  2. Jakie znasz podstawowe metody http i statusy odpowiedziu, kiedy bys używał konkretnych rozwiązań i dlaczego?
  3. jakie znasz sposoby przechowywania danych po stronie użytkownika, co możesz powiedzieć o cookies, localStorage, IndexedDB itp. kiedy wybrałbyś dane rozwiązanie i dlaczego?
  4. W jaki sposób obsługujemy w JS zdarzenia, jakiego typu zdarzenia możemy analizować itp.?
  5. czym są prototypy w JS, czym są klasy JS'owe?
  6. W jaki sposób można w JS przekonwertować string do typu number, jakie znasz metody, kiedy jaką byś użył i dlaczego, co możesz powiedzieć o precyzji liczb w JS?
  7. jakie znasz sposoby deklarowania zmiennych/stałych w JS, jak wygląda scope w JS w różnych przypadkach?
  8. Jakie znasz sposoby iterowania po tablicach i obiektach w JS?
  9. Jakie masz doświadczenie w testowaniu aplikacji, w czym tworzysz testy unitowe, czy pracowałeś z jakimiś narzędziami do testów e2e (np. cypress, test cafe itp.)? (to w moim przypadku jest mega ważny aspekt bo nie wyobrażam sobie dzisiaj tworzenia apek bez testów)

Generalniue o html i css raczej nie ma co pytać, to są już podstawy podstaw aby to znać w jakimś sensownym zakresie, dzisiaj front to głównie JS. Do tego dorzuciłbym rozmowę o choćby podstawach jakiegoś frameworka np. jeśli React to jakaś rozmowa o hookach, life cycle, context itp., jeśli Angular to coś o serwisach, DI, modułach itp.

Generalnie na juniora raczej nikt nie będzie wymagał od Ciebie cudów, ważne abyś pokazał, że masz pojęcie o podstawach i fakrtycznie umiesz zrobić jakąś prostą apkę, skonsumować jakieś API, pobawić się formularzami, walidacją, modyfikowaniem DOM itp.

komentarz 31 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
calkiem sensowne, no moze poza testami - to bym raczej odpuscil przy j.
komentarz 31 stycznia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,710 p.)
Testy potraktowałbym jako dodatkowy atut: ale bardziej jednostkowe.
komentarz 31 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
i tak i nie, z doświadczenia wiem, że często przy rozwijaniu dobrych testów wychodzi sporo różnych corner casów o których czasami zapominamy przy developmencie... po drugie znacznie łatwiej robić jakieś migracje apek jeśli masz do nich testy... Ja wychodzę z założenia, że lepiej poświęcić troche czasu na dobre testy co uchroni nas przed jakimiś zmianami, teoretycznie mało istotnymi, a nagle okazuje się, że wywalasz kilkanaście testów... Tym bardziej gdy w projekcie grzebią ludzie, którzy widzą kod po raz pierwszy czy rzadko w nim siedzą...

A na poziom juniora wg mnie wuystarczy, że ktoś chociaż w ogóle będzie wiedział co i jak, ale nie jest to must have... to nie jest tak, że osoba na juniora musi wg mnie odpowiedzieć w 100% na wszystkie te pytanka, chodzi po prostu o zorientowanie się co człowiek umie :)

Problem jest niestety taki, że sporo CV na juniora składają ludzie po 1-2 miesięcznych kursach, bootcampach itp. i uważają, że po miesiącu nauki nagle mogą być programistami... co więcej, sporo osób uważa, że junior to osoba, którą dopiero się uczy wszystkiego i to jest bzdura... dla mnie junior od regulara różni się tylko tym, że będzie robił ficzery wolniej, ale je zrobi...

Ja nie wiem, ale gdy kiedyś pracowałem w budowlance to jakoś nie spotykałem osób, które przeczytałyby jedną książkę o budowlance i uważały, że mogą być już projektantami czy kierownikami budów... a w programowaniu mam wrażenie, że jest to nagminne...
komentarz 31 stycznia 2020 przez Comandeer Guru (601,890 p.)

Generalniue o html i css raczej nie ma co pytać, to są już podstawy podstaw aby to znać w jakimś sensownym zakresie, dzisiaj front to głównie JS

Nie zgodzę się, HTML i CSS wcale nie są takie łatwe, a frontend jest tak rozległym obszarem, że to nie tylko JS. W wielu projektach JS-a niemal nie ma – zwłaszcza, jeśli są to strony statyczne, nie aplikacje (wbrew pozorom normalnych stron wciąż jest więcej). Do tego dochodzą tematy związane z dostępnością HTML-a czy wydajnością CSS-a. 

1
komentarz 31 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
ok, jasne, html i css są ważne, ale ja wychodzę z założenia, że jak mogę z kimś swobodnie pogadać o manipulacji DOM przez JS czy obsłudze API ajaxem, walidacji formularzy itp. to html tez człowiek też zna. Wiem, że to może być niezwiązane ale też patrzę troszkę przez pryzmat tego, że rozmowa jednak nie trwa kilka godzin ale często 30-60 minut, choć oczywiście są i ludzie, którzy robią dłuższą rekrutację, z zadaniami live itp. wtedy łatwiej to sprawdzić.

Natomiast co do stronek to, może się mylę, ale wydaje mi się, że jednak większość agencji itp. jedzie albo na gotowych CMS jak WP itp. albo na jakiś autorskich, więc od takiej osoby bardziej chcą znajomości WP, puginów itp. W moim odczuciu jest to jednak bardziej WP developer, czy web developer niż front-end developer, który raczej oczekiwałbym, że chce tworzyć bardziej rozbudowane apki.

Ale oczywiście to wszystko jest płynne i zależy do jakiej pracy ktoś chce iść.

Natomiast co do dostępności to jak najbardziej temat ważny, ale nie męczył bym o to juniora, co najwyżej zapytał czy coś o tym wie i jeśli tak to można pociągnąć temat, ale pobocznie. Piszę to dlatego, że wiem z doświadczenia iż bardzo wielu seniorów ma małą wiedzę na ten temat więc nie jest to dla mnie must have dla juniora.
komentarz 31 stycznia 2020 przez Comandeer Guru (601,890 p.)

Piszę to dlatego, że wiem z doświadczenia iż bardzo wielu seniorów ma małą wiedzę na ten temat więc nie jest to dla mnie must have dla juniora.

I to jest właśnie spory problem, bo nie ma nikogo w środowisko, kto może zweryfikować wiedzę w tym zakresie. A to oznacza, że ostatecznie nikt nie sprawdza, czy strony są dostępne. Więc nie są… W USA już za to są procesy – i to liczne. Myślę, że do nas też to w końcu dotrze, raczej prędzej niż później.

I wtedy może się okazać, że junior ogarniający WCAG jest warty więcej niż totalny wymiatacz w Reakcie ;)

1
komentarz 31 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

I wtedy może się okazać, że junior ogarniający WCAG jest warty więcej niż totalny wymiatacz w Reakcie ;)

gdybym trafił na juniora faktycznie wymiatającego w tym temacie to nie miałoby znaczenia, czy zna dobrze framework. Wystarczy, że zna w miarę ok JS. A dlaczego? Z prostego powodu - jeśli znasz naprawdę dobrze jakieś zagadnienie to znaczy, że umiesz się uczyć, czytać dokumentacje, artykuły itp. więc byłbym w stanie zaryzykować stwierdzenie, że i reacta czy angulara nauczy się szybko jak będzie go musiał wykorzystać :)

A co do dostępności to niestety powiem Ci, że dość często spotykam się z opiniami, że nadanie dostępności apce wymaga dość dużego nakładu pracy, często modyfikacji wielu elementów, wielu mikrofrontów itp. i biznes niestety często nie widzi z tego tyutułu realnych krozyści... lepiej dodać nowy ficzer dla 99% userów niż poprawić dostępność dla tego 1%... z jednej strony rozumiem biznes, ale z drugiej trochę boli to człowieka jako programistę, bo jednak chciałoby się tworzyć lepszy kod... oczywiście nie dotyczy to wszystkich apek, w wielu z nich dostępność jest bardzo ważna, ale ciężko jest zrobić ten pierwszy duży krok w jakiś starych, mocno rozbudowanych apkach...

komentarz 31 stycznia 2020 przez Comandeer Guru (601,890 p.)

A co do dostępności to niestety powiem Ci, że dość często spotykam się z opiniami, że nadanie dostępności apce wymaga dość dużego nakładu pracy, często modyfikacji wielu elementów, wielu mikrofrontów itp.

Bo to jest złe podejście po prostu. Na Zachodzie od dawna mówi się o designie inkluzywnym, który dostępność ma wbudowaną bezpośrednio w cały proces projektowania rozwiązania. Wówczas nie "nadaje się dostępności" (co zresztą jest niemal niemożliwe do zrobienia), rozwiązanie po prostu jest dostępne z założenia.

lepiej dodać nowy ficzer dla 99% userów niż poprawić dostępność dla tego 1%..

To akurat jest bzdura, bo to nigdy nie jest 1%, a niekiedy nawet i kilkanaście procent. I mówimy tutaj o osobach z trwałymi niepełnosprawnościami. A przecież dochodzą osoby z czasowymi niepełnosprawnościami, np. ktoś ze złamaną ręką, niemogący się posługiwać myszką. No i kwestia starzenia się: de facto każdy z nas na pewnym etapie życia będzie przynajmniej częściowo niepełnosprawny, np. pogorszy się mu wzrok. Stąd koncepcja samolubnej dostępności – nie projektuj dla osób z niepełnosprawnościami, projektuj dla siebie z przyszłości. 

1
komentarz 31 stycznia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
zgadzam się, ale niestety nie zawsze biznes tam na górze też widzi to w taki sposób... Może jednak za parę lat będzie więcej takich osób jak Ty, którzy mają nie tylko wiedzę ale przede wszystkim chęć zmiany myślenia ludzi, chęć mówienia o tym, za to dla mnie jesteś numer jeden w kwestiach dostępności i poprawności html.
komentarz 31 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

"Generalniue o html i css raczej nie ma co pytać, to są już podstawy podstaw aby to znać w jakimś sensownym zakresie,"

Rzeczywiscie, ja tez pomyslalem o tym jako o "sensownym zakresie", ale odpowiedz @Comndeera mnie obudzila i po przemysleniu tematu (co juz nie ma zwiazku z juniorem bo on wlasnie musi to znac "mniej wiecej") zgodze sie, ze jest to dosc powazny temat.

Tego jest tyle i tyle rzeczy doszlo i caly czas opracowywane sa nowe, ze sam zlapalem sie na tym ze pytalem comandeera bo jest jednym z nielicznych co potrafi rozwiac moje watpliwosci co do css/html... moje ostatnie chyba 3 pytania byly o css/html jak on widzi sprawe.. bo ja NIE MIALEM PEWNOSCI (czyli NIE WIEDZILEM DO KONCA - rozne apki roznie temat interpretowaly a i sama dokumentacja byla... roznoraka w interpretacji).

Przypomnialem sobie tez pewien temat - https://stories.jotform.com/writing-a-css-parser-in-javascript-3ecaa1719a43 zespol... POL roku... zwykly parser css...

Juz nie raz pisalem, ze front end nie jest prosty (nawet podawalem przyklad "buntu" pracownika - udanego), pisalem tez o programistach i "programistach" i ciesze sie ze @Comandeer sie mniej wiecej zgadza bo to potwierdza moje doswiadczenia.

 

Jestem tez zaskoczony, tym jak wielu ludzi zwraca uwage na prywatnosc a jak malo ludzi zwraca uwage na browsera i sposob w jaki funkcjonuje. Wielu uwaza, ze jest i moze robic to co robi i nawet nie MYSLA o tym ze mozna cos zrobic po swojemu, ograniczyc role przegladarki (VPN, TOR itp. to NIE sa ograniczenia dla browsera, ktory siedzi GLEBOKO w systemie - i to tak, ze moze miec wglad w UEFI/MBR/GPT). W dobie pedzacego monopolu informatycznego, moze w przyszlosci bedziemy dyskutowac tu ja zrzucic inne wiazace kajdany... Wlasnie rowniez @Comandeer odpowiadajac na moj zart o sworzeniu wlasnego browsera, pieknie przedstawil temat. Tutaj uzyj pupettera, tutaj dodatku DO przegladarki, tu mas zprosto szybko latwo... za chmure tez to my bedziemy placic, browser nie bedzie w tym temacie wygladal inaczej (na razie ta role przejely serwisy - ala np juz czesciowo platny youtube - czytaj musimy na tobie zarabiac a jak nie chcesz abysmy zarabiali... to nam plac :)

–1 głos
odpowiedź 30 stycznia 2020 przez Siusiakov Użytkownik (660 p.)
Wysoki, umięśniony i najlepiej pewny siebie
komentarz 31 stycznia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Pewniaczki odpadaja jako pierwsze, dostaja takie pytania, ze watpia w swoje umiejetnosci :)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 3,030 wizyt
–1 głos
1 odpowiedź 497 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez roberto23 Początkujący (270 p.)

92,596 zapytań

141,446 odpowiedzi

319,720 komentarzy

61,980 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...