• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie na RaspberryPi

Object Storage Arubacloud
0 głosów
402 wizyt
pytanie zadane 30 listopada 2019 w JavaScript przez Mikołaj Użytkownik (780 p.)
Witam,

Planuję stworzyć laptopa na bazie RaspberryPi. Chciałbym go używać m.in. do programowania. Aktualnie piszę bloga, w GatsbyJS. I tu moje pytanie. Czy będę mógł kontynuować pisanie na RaspberryPi na Raspbianie? Jest
w ogóle możliwe uruchomienie tam tej biblioteki? I jeżeli będzie to możliwe, czy będą wynikały z tego jakieś problemy gdybym kontynuował pracę na Ubuntu? Jestem również zainteresowany pisaniem w innych rzeczach - czysty JS, React, React-native, Python. Czy będzie możliwe pracowanie z tymi językami, frameworkami na Raspbianie?

Pozdrawiam.

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2019 przez k.wichura Pasjonat (19,870 p.)
nie bedzie zadnych problemow
komentarz 30 listopada 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Skąd ta pewność? Skąd wiesz o jakiej wersji pisze autor? Trzeba dopytać by coś stwierdzić...
komentarz 5 grudnia 2019 przez k.wichura Pasjonat (19,870 p.)
A gdzie widzisz problem?

o co dopytać ?

Js i React bedą działać tak samo na win jak i linuxie
komentarz 5 grudnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
O model malinki... Są różne, mają różną wydajność.
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Czy będzie możliwe pracowanie z tymi językami, frameworkami na Raspbianie?

Nie będzie problemów.

Planuję stworzyć laptopa na bazie RaspberryPi.

Jeśli cel to edukacja (czyli "jak to zrobić"), to nie ma sprawy. Jeśli jednak chcesz mieć narzędzie do pracy "programistyczno-biurowej", nie polecam.

komentarz 30 listopada 2019 przez Mikołaj Użytkownik (780 p.)

Jeśli jednak chcesz mieć narzędzie do pracy "programistyczno-biurowej", nie polecam.

Dlaczego? Mógłbyś to rozwinąć? Laptopa chcę nosić na jakieś dłuższe podróże i do szkoły.
W szkole chciałbym sporadycznie sporządzać na nim notatki lub tworzyć inne rzeczy za pomocą Office'a Online, a także pracować nad moimi projektami (programowanie) w czasie przerw.

komentarz 30 listopada 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Co do mocy obliczeniowej, lepiej kupić taniego, prostego laptopa niż bazować na (dość skromnej) mocy obliczeniowej RasPi. Pozostaje tylko wyzwanie "chcę się nauczyć i to zrobić". Wtedy nie mam pytań, powodzenia w projekcie :)
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2019 przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)
Jeżeli chcesz zbudować laptopa (rozumiem, że mobilność jest istotna) to może być ciężko i wcale nie dużo taniej niż jakiś laptop za 1200-1400zł.

raspberry Pi 4 z kartą SD (32G) , obudową i zasilaczem wyjdzie pewnie ok 400zł

ekran - największy, który widziałem (niedotykowy) pod rasberry pi miał 15,6 cala ok 800zł, mniejsze ok 13 cali pewnie w okolicach 600zł jeszcze mniejsze pod programowanie to już wogóle masochizm.

do tego jakaś klawiatura i mysz (najlepiej bezprzewodowe)

Moim zdaniem lepszą wygodę i szybkość pracy zapewni jakiś tańszy laptop. Nie chciałoby mi się ładować i nosić se sobą tego wszystkiego lub kulki kabli z zasilaczami.
komentarz 30 listopada 2019 przez Mikołaj Użytkownik (780 p.)
Ekran już mam - od starego laptopa. Z peryferiami też nie będzie problemu, z obudową także. Na razie mam RPi 3B+, ale porónując z RPi4 4GB to różnica jest monstrualna, więc chyba zainfestuje w Czwórkę.
komentarz 30 listopada 2019 przez Mikołaj Użytkownik (780 p.)

@DawidK, Kwestię budowy pomijam, bo wszystko sobie opracowałem. Bardziej chodzi mi
o kwestię softu i użytkowania.

komentarz 30 listopada 2019 przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)
Jeżeli masz raspberry PI 3 to przecież możesz przetestować to na "żywym organizmie" ;) po prostu podłączyć wszystko początkowo do monitora / telewizora i sprawdzić co jest spoko a co Ci przeszkadza.

Chciałem kiedyś zrobić samochodzik z kamerą sterowany z aplikacji z wykorzystaniem JS i raspberry PI. Z tego co pamiętam to miałem niezłą przeprawę z zainstalowaniem noda.js (w końcu sie udało). Ostatecznie skończyło się na arduino, pilocie (IR) i bez kamery. Może do tego wróce.
–2 głosów
odpowiedź 30 listopada 2019 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
Nie powinno być problemów jeśli wybierzesz jedną z nowszych dystrybucji (nie polecam urządzeń z mniej niż 1GB RAMU). Najlepiej od raz inwestuj ok 260-280 zł w Raspberry z 4 GB ramu. Na raspbianie masz od razu fajny i prosty edytor kodu w którym szybko możesz zacząc kodować i kompilować kod pythona. Weź pod uwagę, że masz 2 systemy operacyjne dostępne (Linux oraz Windows). Osobiście z windowsa nie korzystałem i zdecydowanie bardziej popularny jest linux. Linux jednak jak to linux czasami potrzeba złączyć 4 różne tutoriale do wykonania jednej rzeczy... Ostatnio tworzyłem aplikacje na raspberry z wykorzystaniem noda i vue-cli... Noda zainstalowałem po 3 godzinach a na vue-cli zabrakło mi cierpliwości i ostatecznie projekt wykonałem bez używania vue-cli.
2
komentarz 30 listopada 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Przecież ten MS Windows to IoT. On nie jest przeznaczony do pracy na samym urządzeniu (zresztą odnoszę wrażenie że MS sam nie wie po co go ma... :-/ )
komentarz 30 listopada 2019 przez Mikołaj Użytkownik (780 p.)

@pawi125, Wersja Windowsa dostępna na Malinkę to IoT (Internet of Things). Można powiedzieć, że zamienia RPi w coś pokroju Arduino, ale przez to do pisania kodu na płytkę potrzebujemy stałego połączenia z komputerem z Windowsem 10.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 130 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 594 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2023 w Python przez krzysieq18 Nowicjusz (230 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 337 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...