• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Raspberry Pi - sterowanie + hosting

Object Storage Arubacloud
0 głosów
335 wizyt
pytanie zadane 8 marca 2023 w Mikrokontrolery przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Cześć,

chciałbym zbudować prototyp szklarni w oparciu o Raspberry Pi. Nie mam doświadczenia z Raspberry Pi i stąd moje pytanie czy jest możliwość stworzenia aplikacji, w której wykorzystam RPi do sterowania szklarnią i hostowania aplikacji webowej, która będzie umożliwiała przeglądnięcie np.: zarchiwizowanych przebiegów temperatury, wilgotności. Projekt realizuję w celach edukacyjnych - chciałbym poznać ASP .NET i połączyć przyjemne z pożytecznym. Z tego co mi wiadomo Raspberry zasadniczo jest programowane w Pythonie, natomiast często stosuje się również język C .W zasadzie RPi można  też programować w C#, jednak jest to podobno przerost formy nad treścią.

Czy można zatem wykorzystać RPi do hostowania aplikacji webowej, która będzie powiązana z aplikacją napisaną w C/Pythonie realizującą sterowanie i pomiar parametrów szklarni?

Proszę o wyrozumiałość, ponieważ ogrom dostępnych rozwiązań jest taki, że trudno mi się w tym wszystkim odnaleźć.
komentarz 8 marca 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Dlaczego C# to przerost formy nad treścią?
Na początku pewnie możesz zrobić całkiem fajny monolit, który będzie pomieszaniem z poplątaniem aplikacji webowej i samej obsługi płytki. Pewnie można dostać się do pinów z poziomu C#.

Generalnie można, ale kwestia czy zależy Ci na tym, by strona była widoczna publicznie. Boooo będziesz potrzebował publicznego IP. Lub posiadać jakiś hosting/VPSa i przekierować porty.
komentarz 8 marca 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Na temat przekierowania portów kiedyś czytałem i rozumiem o co chodzi, jednak wystarczy mi, że strona będzie dostępna lokalnie.

Odnośnie tego przerostu formy nad treścią w przypadku C# nie jest to moja opinia, bo nie mam w tym doświadczenia, ale czytałem coś takiego. Jeśli chodzi o obsługę GPIO za pomocą C# to nie jest to żaden problem.

Czy znasz może jakieś źródło wiedzy odnośnie web serwerów? Jest cała masa tutoriali, ale brakuje mi takiej ogólnej wiedzy w pigułce na temat  najważniejszych kwestii. Chodzi mi o to, że można zaimplementować web serwer przy pomocy jakiegoś tutoriala, a nie rozumieć do końca wszystkiego i innych rozwiązań. Wiem, że podstawowym językiem do backendu w przypadku stron internetowych jest PHP. Czy w przypadku, gdy korzytsam z .ASP NET czy np.: Django w Pythonie muszę znać dodatkowo jakieś podstawy PHP?
komentarz 9 marca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
A co planujesz robić poprzez GPIO? Czujniki temperatury i wilgotności najczęściej są na I2C albo SPI. Można się tym bawić "ręcznie" manipulując bitami ale są odpowiednie kontrolery wbudowane w procki.
komentarz 9 marca 2023 przez kamil29 Obywatel (1,230 p.)
GPIO można spokojnie obsłużyć z C#

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 8 marca 2023 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Raspberry PI jest małym komputerem w architekturze ARM. Zazwyczaj działa na nim jakaś dystrybucja Linuksa ale można na nim odpalić specjalną wersję Windowsa.

Możesz używać na nim dowolnego języka programowania który skompiluje się na Linuksie pod ARM. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sobie zainstalował Mono i bawił się w ASP.NET
komentarz 8 marca 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
To akurat wiem i czytałem, ze można postawić jednocześnie kilka OS na Raspberry.

Pytanie tylko jak to się ma w przypadku GPIO? Oczywiście bez sensu byłoby stworzenie kilku aplikacji, które wykorzystywałyby te same wyjścia płytki. Stąd pojawiło się moje pytanie czy jednocześnie można hostować stronkę w .ASP NET i wykorzystywać GPIO. Jak to zrobić najlepiej - dwie różne aplikacje czy jedna ?

Robię to w celach dydaktycznych, a nie w celu praktycznego wykorzystania, dlatego jestem otwarty na jakieś sugestie odnosnie zmian. Na pewno będę musiał obsługiwać jakąś bazę danych, żeby archiwizować pomiary.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 594 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2023 w Python przez krzysieq18 Nowicjusz (230 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 276 wizyt
pytanie zadane 27 sierpnia 2021 w Python przez Krzysio4224 Obywatel (1,690 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 399 wizyt
pytanie zadane 26 grudnia 2018 w Python przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...