• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak stworzyć własny hosting, własny VPS, domenę?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
4,472 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2019 w Sieci komputerowe, internet przez NexON39 Nowicjusz (160 p.)

Witam

Jest to dość "szeroki" dla nie problem więc postaram się go skrócić w kilku zdaniach.

Chciałbym stworzyć swój własny serwer dedykowany, na razie był by to serwer testowy lecz chciałbym w przyszłości założyć swoją własną hostingownię taką jak ovh, cba itp. Wiem że to abstrakcyjne ale kto wie co się wydarzy w przyszłości. I mam dla was kilka pytań lub prośbę do was o napisanie własnego poradnika.


1. Jak postawić własny serwer na swoim komputerze najlepiej na linuxie?(chodzi mi głównie o listę komend lub samą obsługę) aby móc na nim postawić np serwer do gry albo strone www.

2. Jak podpiąć go do sieci poprzez własną domenę?

3. Jak podzielić go na VPS aby mógł on być obsługiwany przez putty z poziomu windowsa?

4. Jaki polecacie system(najlepiej jakby był to linux)?

5. Jak zrobić tak aby był on funkcjonalny np przez mojego klienta (obsługa zdalna czyli np putty)?

6. Jak tworzyć własne domeny (nie wykupione np na nazwa.pl czy ovh)?

Proszę o napisanie poradnika dla mnie a nie odpowiedzi typu: "poszukaj w internecie jest tego pełno" albo "naucz się linuxa i potem pogadamy" ponieważ chcę mieć pełne zestawienie tego co trzeba zrobić m.in: komendy, jakieś linki do filmików itp.

Dziękuje i pozdrawiam!

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 3 listopada 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

1. Nikt Ci nie podoba gotowego zestawu poleceń. Prosiłeś, ale muszę: naucz się Linuxa (jeśli na nim chcesz stawiać serwer) i potem pogadamy. Musisz chociaż jakkolwiek umieć poruszać się po systemie i rozumieć podstawy, aby móc wykonywać coś dalej. Dalsze kwestie to serwer jakiej gry? Jaki serwer www i co w nim dokładnie skonfigurować? Na to po prostu nie ma gotowca, musisz się nauczyć chociaż podstaw, później zagłębiać kolejne zagadnienia i uczyć się ich.

2. Podpięcie do sieci a widoczność pod daną domeną to całkowicie inne kwestie. Aby komputer był widoczny z internetu dla wszystkich musisz wystawić go do DMZ/otworzyć porty na routerze. Przy tym musisz mieć publiczne IP i najlepiej stałe (ze zmiennym będą komplikacje ze wszystkim). Widoczność pod daną domeną to kwestia wykupienia domeny, przekierowania jej rekordem A na Twoje IP i ustawienia na serwerze www co ma pod nią wyświetlać.

3. Swój komputer z Linuxem też możesz obsługiwać przez Putty z Windowsa, nie trzeba do tego wielu maszyn. Jeśli chcesz tworzyć wiele mniejszych maszyn na jednej fizycznej maszynie to wirtualizacja przychodzi z pomocą (np. OpenVZ, KVM), ale jak w praktycznym działaniu w takich serwerowniach to się odbywa to nie powiem, po prostu nie wiem, może ktoś mnie uzupełni.

4. Linux jak najbardziej może być. O dystrybucję pytasz? Osobiście mam wszystko na Ubuntu/Debianie i to mi pasuje, ale dystrybucja to już często kwestia mocno indywidualna, jak kto preferuje.

5. Nie zrozumiałem pytania. Jak otworzysz port dla SSH i serwer będzie widoczny w internecie to każdy będzie mógł się do niego połączyć po tym SSH.

6. Nie da się ot tak wymyślać całkowicie własnych domen. Chyba że chcesz zostać rejestratorem w jakimś rejestrze, czyli np. abyś Ty mógł być taką nazwa.pl czy OVH i rejestrować komuś domeny. Trzeba tam spełnić określone warunki, tu przykład dla domen .pl: https://www.dns.pl/zostan_rejestratorem_domeny_pl

Tak więc nie ma na to żadnego poradnika i prostej odpowiedzi, to temat bardzo skomplikowany. Mam wrażenie, że masz marzenie, ale nie zdajesz sobie sprawy jak bardzo ono jest odległe - nie mówię, że niewykonalne oczywiście. Musisz zagłębiać wszystkie tematy po kolei i tu przyjdzie z pomocą internet - poradniki, dokumentacje, jest tego pełno ;) A finalnie, aby otworzyć serwerownię mieć jeszcze większą wiedzę niedostępną w pierwszym lepszym poradniku, doświadczenie, ludzi, pomysł i budżet. Postawienie czegokolwiek poważnego w domu odpada, bo zapewne nie masz odpowiedniej infrastruktury (prąd, internet, zabezpieczenia tego itd.). Do nauki i zabawy oczywiście jak najbardziej. 

komentarz 3 listopada 2019 przez NexON39 Nowicjusz (160 p.)
Dziękuje ci za tą odpowiedź lecz prawda jest taka (zapomniałem napisać) że umiem podstawy linuxa oraz mam swój serwer vps na hostingu ovh mam na nim strone, serwer do minecrafta oraz ts3 ale chciałbym spróbować swoich sił na własnej maszynie ;D I moje drugie pytanie związane z przekierowaniem portów to na jakie porty mam przekierować router?
komentarz 3 listopada 2019 przez NexON39 Nowicjusz (160 p.)
I jeszcze jedno jak to jest z tym serwerem apache czy bez niego serwer dedyk nie jest funkcjonalny czy jest on tylko potrzebny do stawiania na nim stron?
1
komentarz 3 listopada 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie za bardzo rozumiem sens, bo to w większości podstawowych rzeczy (jak stawianie serwerów gier/www) będzie to samo. Po prostu teraz masz VPS, taki wirtualny serwer, a mając dedykowany będziesz miał bez tej wirtualizacji. Będzie mniej stabilne jeśli nie masz odpowiedniej infrastruktury, a zakładam, że takowej nie masz - chyba że się mylę. O ile w ogóle się uda, bo jak np. jest to dom i masz internet bez publicznego IP (co się nierzadko zdarza) to już robi się duży problem.

Jeśli to wszystko wiesz, rozumiesz i nadal chcesz to nie widzę problemu, próbuj.

Serwer Apache to tylko serwer HTTP, jeśli nie potrzebujesz to nie musisz instalować albo możesz wybrać inny dowolny.

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 631 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2020 w Hostingi, domeny, usługi przez antypop Mądrala (5,730 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 410 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,492 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2017 w Sieci komputerowe, internet przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...