• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tworzenie małej bazy danych- jak ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
629 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2019 w Java przez misiek90 Użytkownik (730 p.)
Witam,
Musze stworzyć program, po którego uruchomieniu importuje się do niego bazę danych i na jej podstawie program generuje interfejs do jej prostej edycji, dodanie wiersza, edycja wiersza, zmiana nazw kolumn i usunięcie ich.

O ile program wiem jak zrobić, to mam problem z bazą danych. Potrzebuje stworzyć coś małego, z trzy tabele po 10 wierszy max. Potrzebuje stworzyć ją lokalnie aby później móc ją zaimportować do programu.

Tylko nie wiem jak to zrobić, czytałem trochę o MySQL i SQLite próbowałem jakoś to konfigurować z jakimś IDE, NetBeans i Intelij i ustawiać według poradników ale wyskakują mi jakieś niezrozumiałe błędy i za nic nie mogę tego zrobić. Tracę już cierpliwość do tego.

Może ktoś z was przerabiał temat i wie jak to rozwiązać. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady.
komentarz 2 listopada 2019 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Jaki system operacyjny?
komentarz 2 listopada 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Jak tego jest tak mało to może trzymaj te dane bezpośrednio w kodzie? Np w w specjalnej klasie statycznej. Możesz użyć entity framework jak piszesz w C#. Wtedy baza danych generuje się automatycznie na podstawie kodu(code first). Zapewne do innych języków także są biblioteki do ORM.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
wybrane 3 listopada 2019 przez misiek90
 
Najlepsza

po którego uruchomieniu importuje się do niego bazę danych

"importujesz"? Jeśli mówisz o np MySQLu, to tam nie ma jednego pliku z całą bazą który można podać "do zaimportowania" programowi, tylko to program łączy się z serwerem bazy danych i wysyła do niego zapytania. Jeśli o SQLite, to faktycznie jest to jeden plik.

Potrzebuje stworzyć ją lokalnie

Z SQLitem to jest prościutkie - instalujesz sqlite (i/lub graficzny interfejs na niego) i albo w konsoli albo przez okienko możesz pisać zapytania SQLowe i wszystko będzie na jednym pliku bazy danych działało.

komentarz 2 listopada 2019 przez misiek90 Użytkownik (730 p.)
Ok, wiem też o SQLite, tylko że nie mogłem tego skonfigurować tak żeby działało mi na popularnym IDE np. NetBeans. A chciałbym sobie przez IDE to pisać, znasz może jakiś poradnik, jak to trzebaby skonfigurować żeby wszystko działało ?
komentarz 2 listopada 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

tak żeby działało mi na popularnym IDE np. NetBeans

Nie wydaje mi się żeby coś takiego było zazwyczaj wbudowane i używane w IDE*. Zazwyczaj jednak używa się osobnego narzędzia jak sqlitestudio lub sqlitebrowser dla SQLite, lub MySQL Workbench dla MySQLa, etc... lub bezpośrednio w konsoli.

(* jedyny wyjątek jaki kojarzę to płatna wersja IntelliJ IDEA, ale to naciągany przypadek bo to w zasadzie bardziej wciągnięta funkcjonalność ich dedykowanego narzędzia do baz danych, DataGrip. Kojarzę też że jest plugin do Visual Studio... ale bym go nie używał.)

komentarz 3 listopada 2019 przez misiek90 Użytkownik (730 p.)
Dzięki za odpowiedź ! :)
0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2019 przez RafalS VIP (122,820 p.)

Do małych rozwiązań sqlite będzie najlepszy, bo wyróżnia się tym, że nie potrzebuje serwera. Cała "baza danych" to plik. Oczywiście tym serwerem może być Twój komputer, ale po co bawić się w stawianie (btw nie jest trudne :P).

Pewnie szukasz rozwiązana dla Javy. Niestety nie bawiłem się z sqlite w Javie, ale tak by to wyglądało w pythonie:

import sqlite3

db = sqlite3.connect("small_db.db")
db.execute("create table bla bla bla")

I już. Nie potrzebujesz nic więcej. W Javie nie powinno być to o wiele trudniejsze

1
komentarz 2 listopada 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Albo bezpośrednio odpalić  `sqlite3 baza.db` i w nim pisać zapytania (lub przekierować z pliku .sql).
0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2019 przez Dev Ox29A Dyskutant (8,400 p.)
A może Hibernate ?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 313 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2019 w SQL, bazy danych przez Bartson Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 283 wizyt
pytanie zadane 17 października 2018 w SQL, bazy danych przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 397 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...