• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Algorytmy- matematyka

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,325 wizyt
pytanie zadane 11 października 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Qeliasz Użytkownik (510 p.)
Witam. Chciałbym się podszkolić w matematyce by zacząć naukę algorytmów:analiza złożoności itp. Jestem w klasie 1 liceum i moje pytanie brzmi czy matematyka na tym poziomie w jakimś stopniu wystarczy do algorytmów? Z matmą nie miałem problemów,więc nie jestem najgorszy. Co trzeba jeszcze poznać z matematyki, by zacząć naukę algorytmów i to zrozumieć?
komentarz 11 października 2019 przez amelia.cpp Obywatel (1,860 p.)
Myślę że wiedza z liceum na 100% Ci wystarczy. Większość algorytmów nie jest taka trudna
1
komentarz 11 października 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Zależy. Niby wystarczy, niby nie. Zależy od algorytmu.
komentarz 11 października 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

@amelia.cpp, Niekoniecznie... zależy od sytuacji... Często potrzebna jest znajomość macierzy czy całek a tego próżno szukać w liceum.

komentarz 12 października 2019 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
@JakSky Podałbyś jakiś realny przykład wykorzystania całek w algorytmach??
komentarz 12 października 2019 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Kalkulator całek?
1
komentarz 12 października 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Wiedza domenowa, a nie znajomość potrzebna do algorytmu.
komentarz 12 października 2019 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Wiedzy raczej starczy, ale wielu zapisów nie zrozumiesz. Np same definicje asymptotycznego tempa wzrostu (czyli te magiczne O(n)) są przeważnie na poziomie akademickim:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Asymptotyczne_tempo_wzrostu

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 12 października 2019 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

 Jestem w klasie 1 liceum i moje pytanie brzmi czy matematyka na tym poziomie w jakimś stopniu wystarczy do algorytmów?

Najlepsza odpowiedź: to zależy. Są algorytmy proste i trudne, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. 

Co trzeba jeszcze poznać z matematyki, by zacząć naukę algorytmów i to zrozumieć?

Algorytmika to w dużej mierze umiejętność rozwiązywania problemów, więc de facto nie trzeba znać w ogóle matematyki. Oczywiście, niesamowicie się ona przydaje.

A co polecam z matematyki najbardziej do algorytmiki i programowania w ogóle? Najpewniej matematykę dyskretną - na przykład kombinatorykę i teorię grafów. Oczywiście na jakimś sensownym jak na licealistę poziomie. Zapoznaj się z jakąś nieco bardziej złożoną kombinatoryką i podstawami grafów, na pewno się przydadzą.

Kombinatoryka pozwoli ocenić jak złożone są rozwiązania; jak i dlaczego jedne rozwiązania są lepsze od innych.

Wiele praktycznych problemów to problemy grafowe, a nawet jeśli nie są problemami grafowymi, to często jedne problemy sprowadza się do tych grafowych.

Oczywiście trudno o algorytmikę i kombinatorykę bez logiki, więc logika też się bardzo przyda.

Moim zdaniem, to takie must have, powodzenia :)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 428 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 274 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2020 w Algorytmy przez hackier Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 907 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...