• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie, algorytmy a matemtyka

+1 głos
238 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez janek9971 Nowicjusz (130 p.)
zmienione kategorie 9 grudnia 2017 przez Criss
Witam,

Jestem studentem Elektroniki i Telekomunikacji w lutym się bronię na inżyniera, mimo że teraz trochę siedzę w C programując miko kontrolery a na studiach programowaliśmy w C rzeczy związane z telekomunikacją wysyłanie pakietów czy ich nasłuchiwanie. Stworzyłem też taki fajny projekcik (nie był jakoś bardzo ambitny) na Androida no i siedziałem też trochę w Javie. Jednak od pewnego czasu zaczęło mnie bardzo ciągnąć do algorytmów szeroko rozumianych w programowaniu ale szczególnie wykorzystywane w grach komputerowych, na przykład strategicznych turowych gdzie wykorzystuje się grafy. Właśnie wypożyczyłem jedną z takich książek o algorytmach i ich implementacja jest przedstawiana w Javie i mimo, że jest tłumaczona linijka po linijce jest to mega nie przystępne dla kogoś kto w Javie siedział tylko nad dwoma małymi projektami, a Android sam nie jest, aż tak bardzo spokrewniony z czystą Javą. Natomiast, gdy czytam w internecie to znów widzę trochę braki w matematyce mimo, że na studiach radziłem sobie bardzo dobrze i egzaminy zdawałem na 5 to bardziej materiał opierał się na różnej maści całkach (w sumie to nie będę tego wymieniał bo dużo tego było), a brakowało właśnie mi tych dziedzin powiązanych z algorytmiką.

Zmierzając do sedna czy ktoś miałby jakieś fajne pozycje literatury odnośnie algorytmów oraz matematyki powiązanej z tymi właśnie algorytmami stosowanymi  w programowaniu?

 

PS. Nie wiem czy do dobrej kategorii wrzuciłem bo trudno mi było to dopasować.

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (187,390 p.)

Słyszałem, że dość dobrym kompendium wiedzy, jeśli chodzi o algorytmy, jest Sztuka programowania Donalda E. Knutha. Przynajmniej mój ćwiczeniowiec z algorytmów nam ją polecał. Podobno klasyka gatunku.

komentarz 9 grudnia 2017 przez janek9971 Nowicjusz (130 p.)

O kurcze to potężna biblia laugh

+2 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2017 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,230 p.)

Jeżeli naprawdę kocha algorytmike i chcesz się tym zajmować to polecam Wprowadzenie do algorytmów Cormen Thomas H., Leiserson Charles E., Rivest Ronald L, Clifford Stein. Prawdziwa biblia, napisana w pseudokodzie, więc niezależnie w jakim jezyku programujesz. Lektura obowiązkowa, trudno przerobićod deski do deski. Dodatkowo popatrz na kursy na courserze.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 129 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 104 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 319 wizyt
pytanie zadane 30 października 2017 w C i C++ przez Rafał Marczewski Nowicjusz (140 p.)
Porady nie od parady
Wynikowy wygląd pytania, odpowiedzi czy komentarza, różni się od tego zaprezentowanego w edytorze postów. Stosuj więc funkcję Podgląd posta znajdującą się pod edytorem, aby upewnić się, czy na pewno ostateczny rezultat ci odpowiada.Podgląd posta

67,016 zapytań

113,929 odpowiedzi

241,411 komentarzy

46,960 pasjonatów

Przeglądających: 144
Pasjonatów: 3 Gości: 141

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...