• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie, algorytmy a matemtyka

+1 głos
224 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez janek9971 Nowicjusz (130 p.)
zmienione kategorie 9 grudnia 2017 przez Criss
Witam,

Jestem studentem Elektroniki i Telekomunikacji w lutym się bronię na inżyniera, mimo że teraz trochę siedzę w C programując miko kontrolery a na studiach programowaliśmy w C rzeczy związane z telekomunikacją wysyłanie pakietów czy ich nasłuchiwanie. Stworzyłem też taki fajny projekcik (nie był jakoś bardzo ambitny) na Androida no i siedziałem też trochę w Javie. Jednak od pewnego czasu zaczęło mnie bardzo ciągnąć do algorytmów szeroko rozumianych w programowaniu ale szczególnie wykorzystywane w grach komputerowych, na przykład strategicznych turowych gdzie wykorzystuje się grafy. Właśnie wypożyczyłem jedną z takich książek o algorytmach i ich implementacja jest przedstawiana w Javie i mimo, że jest tłumaczona linijka po linijce jest to mega nie przystępne dla kogoś kto w Javie siedział tylko nad dwoma małymi projektami, a Android sam nie jest, aż tak bardzo spokrewniony z czystą Javą. Natomiast, gdy czytam w internecie to znów widzę trochę braki w matematyce mimo, że na studiach radziłem sobie bardzo dobrze i egzaminy zdawałem na 5 to bardziej materiał opierał się na różnej maści całkach (w sumie to nie będę tego wymieniał bo dużo tego było), a brakowało właśnie mi tych dziedzin powiązanych z algorytmiką.

Zmierzając do sedna czy ktoś miałby jakieś fajne pozycje literatury odnośnie algorytmów oraz matematyki powiązanej z tymi właśnie algorytmami stosowanymi  w programowaniu?

PS. Nie wiem czy do dobrej kategorii wrzuciłem bo trudno mi było to dopasować.

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (182,690 p.)

Słyszałem, że dość dobrym kompendium wiedzy, jeśli chodzi o algorytmy, jest Sztuka programowania Donalda E. Knutha. Przynajmniej mój ćwiczeniowiec z algorytmów nam ją polecał. Podobno klasyka gatunku.

komentarz 9 grudnia 2017 przez janek9971 Nowicjusz (130 p.)

O kurcze to potężna biblia laugh

+2 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2017 przez Marcin_N_97 Stary wyjadacz (10,250 p.)

Jeżeli naprawdę kocha algorytmike i chcesz się tym zajmować to polecam Wprowadzenie do algorytmów Cormen Thomas H., Leiserson Charles E., Rivest Ronald L, Clifford Stein. Prawdziwa biblia, napisana w pseudokodzie, więc niezależnie w jakim jezyku programujesz. Lektura obowiązkowa, trudno przerobićod deski do deski. Dodatkowo popatrz na kursy na courserze.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 112 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 296 wizyt
pytanie zadane 30 października 2017 w C i C++ przez Rafał Marczewski Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 4,750 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2015 w Algorytmy przez Bartosz Sterniczuk Początkujący (250 p.)
Porady nie od parady
Odznacz odpowiedź zieloną fajką, jeśli uważasz, że jest ona najlepsza ze wszystkich i umożliwiła ci rozwiązanie problemu.Najlepsza odpowiedź

63,369 zapytań

109,637 odpowiedzi

229,050 komentarzy

44,353 pasjonatów

Przeglądających: 257
Pasjonatów: 15 Gości: 242

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...