• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zbyt wysoka temperatura płyty głównej.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,479 wizyt
pytanie zadane 10 sierpnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)

Cześć,

Od kilku dni mam poważne ścinki w grach, a dokładniej w cs:go.. mianowicie jakie ustawienia bym nie ustawił to i tak fps spadają do 70-90, raz na sekundke po 250 a potem znów po 70-90.. na dosłownie każdych ustawieniach graficznych tak samo to wygląda. Przed tym miałem stabilne 150-250 fps.. bez ścinek.

Zrobiłem format komputera, wgrałem od nowa win 10.. i problem nadal ten sam... postanowiłem zainstalować HWMonitor i sprawdzić temperatury. Okazało się że płyta główna pali się gdyż ma ona 120 stopni.. ss:

Wyczyściłem całego kompa z kurzu, posprawdzałem radiatory i każdy jest git. Sam nie wiem z czego to wynika, z dnia na dzień to się stało. Ma ktoś jakieś pomysły co mogę sprawdzić / zrobić żeby temperatury wróciły do normy?

 

1
komentarz 10 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Sprawdź czy radiatory na płycie głównej przylegają.
komentarz 10 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
Jest jeden radiator na tej płycie, ( plyta to Asus H110M-K ).. Wydaje sie byc ze przylega ale rozkrece wszystko i się upewnię. A tak z ciekawosci, nie powinnienen on być ciepły albo gorący? Bo odrazu po wyłaczeniu komputeru i zdjęciu obudowy jak go dotknąłem był zimny..
1
komentarz 10 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
To na 99% nie przylega, ale to wróżenie. Musisz mieć termopady do tego przy rozkręcaniu.
komentarz 10 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
A bez tych termopadow nie da rady? Tak na sucho?
komentarz 10 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
Albo nevermind zamówię od razu na necie. A tak z ciekawości te termopady są lepsze od tradycyjnej pasty?
1
komentarz 10 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
To nie tak, że coś jest gorsze, lepsze. Po prostu przerwa pomiędzy sekcją, a radiatorem jest zbyt duża by użyć pasty.
komentarz 10 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
Masz rację, dzięki wielkie. Tylko ostatnie pytanko, stanie się coś złego jeśli 2 dni na takiej temperaturze komputer będzie chodził? W sensie nie 2 dni 24/7, tylko tam kilka godzin na dzień.
1
komentarz 10 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Myślę, że to loteria, osobiście bym przeczekał.
1
komentarz 10 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Jeszcze może być możliwość, że nie masz tam czujnika, i HW monitor wariuje. Sprawdź w biosie, albo innym softem.
komentarz 10 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
Okej, to chyba tak zrobię. To chyba tyle pytań, także dzięki wielkie!

Albo w sumie ostatnie pytanko, mogę pod na procesor to dać zamiast pasty co nie? :p
komentarz 10 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)

Z biosu temperatury: 

1
komentarz 10 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Czyli jest normalna, z tego co widzę, obciąż komputer OCCT. Moim zdaniem najlepszy program. Nie możesz, bo jest za mało miejsca na to, termopady są tylko wtedy gdy jest możliwość, że powierzchnia nie jest najrówniejsza, nie dociska dobrze. 

komentarz 10 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)

Pobrałem ten OCCT, zaznaczyłem wszystkie podzespoły do testu, i nawet się test nie odpala bo odrazu wywala 'błąd' Przegrzanie płyty, ss:

1
komentarz 10 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Sprawdź palcem, gdy ma niby te 120 stopni. Strzelam, że czujniki wariują, ale mogę się mylić.
komentarz 10 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
Sprawdzę jak mi te termopady przyjdą, tylko teraz jak naprawdę czujniki wariują to niepotrzebnie chyba te termopady zamówiłem:/

Ale z drugiej strony.. Wierzę że naprawde jest taka temperatura bo choćby cs:go i inne gry zacinają jakbym na pralce grał, a nigdy tak nie było.
komentarz 10 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Trudno mi tak określić, stawiał bym na wariujące czujniki, sprawdzić można ręką, chociaż to mało obiektywny test, termopady są stare i straciły swoje właściwości, wymiana i pewnie coś jeszcze mogło by być.
komentarz 10 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
no nic, za 2-3dni dam znać czy coś te termopady dały i czy naprawde jest takie gorące! Póki co dzięki!
komentarz 13 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
Wiesz co, założyłem pod ten radiator ten termopad.. sprawdziłem i temperatury te samy. I to od razu po włączeniu kompa! czyli czujnik zepsuty. Ale z drugiej strony sprawdziłem fps w cs'ie prawie tak samo jak było.. tzn. już nie ścina tak bardzo ale nadal.. sam nie wiem czy to pomogło czy nie;/
1
komentarz 13 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Może system przez ten czujnik obniża taktowanie procesora. Tak strzelam.
komentarz 13 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
hmm, to co proponujesz zrobić? bo szczerze pustkę mam w głowię co mogę zrobić
1
komentarz 13 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Musisz poszukać jak wyłączyć czujnik.
komentarz 16 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
Dobra ogarnąłem czemu tak się dzieje, otóż tak jak mówiłeś, taktowanie procesora spadło do 800mhz.

Jak czytałem to przez "Intel Adaptive Thermal Monitoring" - przez temperature obniża automatycznie do 800mhz, wystarczy go wyłączyć i będzie podobno git. Podobno, bo teraz muszę ogarnąć jak to dziadostwo wyłączyć. Niby w biosie, ale w moim biosie takiego czegoś nie ma xd
1
komentarz 16 sierpnia 2019 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
W instrukcji obsługi powinno być.
komentarz 16 sierpnia 2019 przez nielotweb Bywalec (2,240 p.)
JEESTT! Działa... musiałem wyłączyć Intel SpeedStep, i wszystko wróciło do normy. Jedynie tylko czas straciłem i kasę na termopady.. ale człowiek uczy się całe życie :D

Dzięki wielki za pomoc!
komentarz 15 czerwca 2021 przez Para Nowicjusz (100 p.)
edycja 15 czerwca 2021 przez Para

Witam mam ten sam problem, ale moja płyta jest od Gigabyte wie ktoś jak znaleźć to i wyłączyć? https://prnt.sc/15i51ih

https://prnt.sc/15i7f27

komentarz 15 czerwca 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Powinno być w biosie.
komentarz 15 czerwca 2021 przez Para Nowicjusz (100 p.)
Pewnie jest tylko pod jaką nazwą ;] Mega potrzebuje pomocy, bo w Overwatch nie da się grać

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 562 wizyt
pytanie zadane 1 października 2016 w Sprzęt komputerowy przez Szymon00 Początkujący (310 p.)
+1 głos
9 odpowiedzi 4,687 wizyt
pytanie zadane 24 grudnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez Squer Obywatel (1,170 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 120 wizyt
pytanie zadane 25 lipca 2020 w Sprzęt komputerowy przez Marcinuq Użytkownik (640 p.)

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...