• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nieudana wymiana procesora

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
195 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2019 w Sprzęt komputerowy przez Kamilos809 Nowicjusz (120 p.)
Cześć,

Od kilku dni nurtuje mnie problem wymiany procesora. Chciałem wymienić z Celerona na Pentium, żeby troszeczkę polepszyć osiągi, gdyż dostałem go w "spadku" po bracie. Wymieniłem go poprawnie, niestety próba uruchomienia komputera kończy się na niczym. Tylko chodzą wiatraki i tyle. Po wyjęciu bateryjki biosu mogę dostać się do biosu i z jego poziomu mogę uruchomić Windowsa. Niestety nie inaczej.

Podjęte kroki:

-aktualizacja biosu na najnowszy jaki dostarcza producent.

-zmiana spowrotem na stary procesor - wszystko działa poprawnie,

-zmiana zasilacza na mocniejszy - nic to nie zmienia.

Fakty:

-bios wyświetla nazwę procesora oraz parametry, więc bazując na wiedzy z innych forów - napewno jest kompatybilny z płytą.

Sprzet:

komputer stacjonarny Asus K30AD,

Plyta: K30AD_M31AD_M51AD_M32AD

Stary procesor: Intel Celeron G1820

Nowy: Intel Pentium G3258

Może ktoś miał podobnie i wie dlaczego tak się stało? Może coś powinno się jeszcze zainstalować?

Pozdrawiam,

Kamilos809

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2019 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Po wymianie niektórych komponentów w większości przypadków MUSISZ zainstalować system operacyjny na nowo ;) Nie każdy system operacyjny jest w stanie sobie z tym poradzić. Po wymianie procesora spróbuj uruchomić jakiegoś linuxa live CD pewnie zadziała ;)
komentarz 7 czerwca 2019 przez adrian17 Ekspert (343,920 p.)

niestety próba uruchomienia komputera kończy się na niczym. Tylko chodzą wiatraki i tyle

Niezależnie od systemu, przynajmniej BIOS by się pokazał.

komentarz 7 czerwca 2019 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Może system się za szybko załadował ;) Może to zły trop ale można sprawdzić z linuxem live CD / live USB :)
komentarz 8 czerwca 2019 przez Kamilos809 Nowicjusz (120 p.)
Nie bardzo rozumiem co taki test miałby na celu... Bo żeby uruchomić cokolwiek muszę dostać się do biosu, co mogę zrobić jedynie jeśli wyjmę baterię biosu na chwilę, włożę ją ponownie, żeby ustawienia biosu się zresetowaly i wtedy rusza opcja dostania się do niego, z którego mogę sobie bootować co chcę. Czy to Linux z pena, czy Windows z dysku twardego. W moim przypadku jest to Windows, który rusza normalnie poprzez tą opcję, ale wystarczy, że wyłącze komputer i kolejne uruchomienie to znów czarny ekran i zabawa z baterią. Tak jakby płyta główna nie widziała procka. Teraz nasuwa mi się pytanie czy muszę mu może jakiś sterownik wgrać czy coś, żeby zapamiętał?
komentarz 8 czerwca 2019 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Może problemem jest oprogramowanie dołaczane z tym Asusem.
To wygląda tak jakby Windows zmieniał ustawienie Biosu.
Czy to jest system z partycji recovery?
Próbowałes instalować czystego Windowsa bez dodatków Asusa?

Może warto skontaktowac się z serwisem Asusa i zapytać w czym może być problem.
komentarz 10 czerwca 2019 przez Kamilos809 Nowicjusz (120 p.)
Powiem tak, jest to sprzęt, który dostałem od osoby, która zmieniała sprzęt, bo chciała lepszy. Trudno powiedzieć czy był przywracany z recovery, mogę tylko przypuszczać, że reinstalka mogła być robiona, bo komputer wyglądał na czysty jak go dostałem , ale czy poprzedni właściciel robił reinstalacje z płyty, recovery czy może po prostu usunął dane, tego się nie dowiem. Chyba że idzie to jakoś sprawdzić.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 240 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2020 w Sprzęt komputerowy przez Syriua Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 440 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2020 w Sprzęt komputerowy przez Carlos89083 Początkujący (460 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 125 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez mikusiek Nowicjusz (120 p.)

92,416 zapytań

141,222 odpowiedzi

318,985 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...