• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

statyka - tarcie toczne, zadanie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,294 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2019 w Matematyka, fizyka, logika przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Potrafi ktoś podpowiedzieć jak ruszyć to zadanie? Przeszukałem cały internet oraz książki i zbiory zadań Misiaka oraz Leyko i nigdzie nic podobnego nie znalazłem. Nie wiem co znaczą te masy po bokach skierowane w dół...

komentarz 13 maja 2019 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Moje pytanie (retoryczne): co w ogóle może przedstawiać taki rysunek? Bo za bardzo nie mam pomysłu; widzę kulkę i masy oznaczone jako wektory (?!?!?!?!).

W miarę możliwości rzuciłbym to zadanie w kąt, bo jak dla mnie nic z niego nie wynika, nie posiada żadnej treści, tylko dziwaczny i nic nie mówiący rysunek.

No chyba, że ze mną jest już coś nie tak. Może dla równouprawnienia masy też będą mogły być za niedługo wektorami, lub już nimi są.cheeky

komentarz 13 maja 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
W tym cały problem mi też to nic nie mówi a dokładnie taki rysunek i taką treść dał facet od ćwiczeń... Myślałem że po prostu czegoś nie wiem i ktoś mądrzejszy ode mnie coś z tego rozumie ;) Jedyne co wiadomo to że jest to w dziale TARCIE TOCZNE
komentarz 13 maja 2019 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)

Tego zadania nie da się zrobić bo:

  • masa to nie wektor,
  • fioletowy wektor (przy m) jest zaczepiony tak z dupy, w powietrzu,
  • tak samo zielony wektor (przy N),
  • co to są te czarne strzałki przy f ?
  • generalnie brakuje danych (np. siły tarcia, jak to się porusza),

jak tak was fizyki uczą to współczuję 

komentarz 13 maja 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Te strzałki przy f to odległość wektora N od środka czyli wartość f współczynnika tarcia tocznego.

A fioletowy wektor chyba powinien być zaczepiony na obwodzie kuli. Czy wówczas coś to zmieni?

Tu generalnie chodzi co znaczą te masy m1 i m2?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 16 maja 2019 przez niezalogowany
wybrane 16 maja 2019 przez manjaro
 
Najlepsza
Już nie pamiętam kinematyki.

ale tak że statyki jest ciut za mało danych.

np g=1; X pozioma ;

Suma sił na X =0  =>  F= (m1+m2+m)*g;

Suma momentów względem punktu styczności:

Suma M w S.  = 0 => (-m1*r+m*0-F/g*f+m2*r) * g=0

=> -m1*r+m*0-(m1+m2+m)*f+m2*r=0

oczywiście bezwładność nie jest uwzględniona
komentarz 16 maja 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Tak właśnie zrobiłem jak w tym ostatnim równaniu momentów, dopytałem czym są m1 i m2 - to są masy zawieszonych na tarczy ciężarków.

Ale dziękuję za zainteresowanie, potwierdziłeś także mój tok rozumowania, mam nadzieję że będzie dobrze

EDIT Cholera napisałem na końcu N zamiast kg ;)

komentarz 16 maja 2019 przez niezalogowany
tak klepnąłem odpowiedzi bo było dwa dni na czerwono myślę, że w temacie. Za bardzo nie analizowałem zadania.

Ale masa to raczej w kg

i pytanie o m1
komentarz 16 maja 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Tych zadań miałem sporo i w każdym były do wyliczenia jakieś siły dlatego z rozpędu wpisałem niutony zamiast kilogramów ;)
komentarz 16 maja 2019 przez niezalogowany
a sorki tak tylko napisałem bo jak się trafi jakiś Pan Dokładny to się będzie pisał. Ja też nie analizowałem ,czy w tym co napisałem jest wszystko ok tylko tak schematycznie,

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 624 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 339 wizyt
pytanie zadane 16 maja 2019 w C i C++ przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 339 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2022 w Matematyka, fizyka, logika przez aster888 Nowicjusz (120 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...