• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja dwóch systemów na jednym dysku

Object Storage Arubacloud
0 głosów
473 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Lemonek Początkujący (290 p.)

Mam laptopa z dyskiem SSD samsung 480 GB 840 EVO. Mam na nim win 8.1 i chciałbym sobie doinstalować na nim jakiegoś Linuksa (Żeby móc trochę poznać taki system, oraz mieć jakąś alternatywę, kiedy okienka zawiodą).

Jakiego Linuksa polecacie? Oraz jak skonfigurować partycje? W sensie jak np. zrobię jedną pod win, drugą pod linuksa i trzecią na pliki/programy to czy programy z linuksa i windowsa mogą siedzieć razem na jednej partycji i jeżeli tak, to czy nie będą sobie jakoś przeszkadzać?

 

za

przedimek: za, pewien, jakiś, od, nad, niejaki, jedyny, jednakowy, ani jeden, wszyscy

 

 

 

 

 

 

komentarz 3 maja 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Żeby móc trochę poznać taki system

a może idź z prądem i wgraj tylko linuxa :) to Cię zmusi aby faktycznie go poznać jak nie będzie alternatywy :)

komentarz 3 maja 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Użytkuję linuxa zaledwie niecały rok, na pc mam zarówno win jak i xubuntu (pół na pół) i zupełnie szczerze mogę powiedzieć, że nie pamietam kiedy ostatnio przy bootowaniu zmieniłem opcje na win, także jak już tylko się przełamiesz i zobaczysz, jak wiele rzeczy tutaj jest prostsze, no to już nie wrócisz ;)
komentarz 3 maja 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
to, że linux gniecie windowsa to jedno, ale osobiście jak widzę win10 i to wszędzie wpychające się oprogramowanie od microsoftu, podobnie z tymi przeskakującymi wiadomościami, które są wbudowane, to mnie krew zalewa. Poważnie, ostatni dobry windows to była poczciwa 7 i tą faktycznie jeszcze szanuję
komentarz 4 maja 2019 przez RafalS VIP (122,820 p.)

jak wiele rzeczy tutaj jest prostsze, no to już nie wrócisz ;)

A niektóre są trudniejsze :P Odnoszę wrażenie, że pod windowsem jednak więcej rzeczy codziennego użytku działa off the shelf. Przy takim ubuntu musisz czasem przekopać pare forów, żeby Ci zaczęła działać myszka na bluetooth :P

komentarz 4 maja 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
No jest parę takich smaczków, ja osobiście najbardziej zawiodłem się przy instalacji sterowników do geforce, kiedy okazało się, że nie ma żadnej jasnej instrukcji jak to zainstalował do mojego modelu (gtx960) no ale pierwszy/drugi link w googlach dał informacje co trzeba zrobić (choć jak sam autor napisał - wyprodukowane metodą prób i błędów :O )

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 3 maja 2019 przez RafalS VIP (122,820 p.)
wybrane 3 maja 2019 przez Lemonek
 
Najlepsza

Jakiego Linuksa polecacie?

Ubuntu bo jest dosyć przyjazny i ma sporą społecznośc => na googach znajdziesz rozwiązanie na większość problemów.

Sam system musi być na osobnej partycji, a cała reszta może być wspólna. To jak dużo to będzie zależy od tego jak dużo masz miejsca. Przy 480GB zrobiłbym na spokojnie możesz sobie zrobić 3 partycje. Win, linux a reszta jako jakiś magazyn w windowsowym formacie ntfs na dane. Taki magazyn możesz sobie podmontować z poziomu linuxa. Zamontować linuxową partycje pod windowsem jest trochę ciężej, dlatego nie polecam.

Co do rozmiaru linuxowej partycji to wystarczy nawet 20GB. Jeśli masz miejsca pod dostatkiem to możesz dla bezpieczeństwa 50GB przeznaczyć.

Btw jeśli chodzi o poznanie systemu to jest też virtualbox i WSL.

komentarz 3 maja 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
WSL nie pomoże w poznaniu środowiska tak dobrze, bo chociażby ustawień systemu nie zmieni z konsoli (o ile wiem). Virtual Box to dobra opcja, ale wymaga stosunkowo mocnego komputera, zeby oba systemy byly w stanie normalnie dzialac
komentarz 3 maja 2019 przez Lemonek Początkujący (290 p.)

@RafalS,

Rozumiem, że ta partycja 20-50 GB na Linuksa to również partycja na "linuksowe" programy, a ta wspólna ntfs to tylko na pliki tak?

 

 

 

komentarz 4 maja 2019 przez RafalS VIP (122,820 p.)
Tak. Ntfs to tylko pliki.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 421 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 712 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 369 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...