• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows 10 Ubuntu, dzielenie dysku po instalacji

Object Storage Arubacloud
0 głosów
367 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez sqrt Nowicjusz (120 p.)
Mam zainstalowane dwa systemy operacyjne Win 10 i dystrybucję Linuxa Ubuntu, przydzieliłem partycji z Ubuntu za mało GB. Jak przydzielić więcej pamięci? Czy uda się to obejść bez reinstalacji systemu?
komentarz 6 czerwca 2018 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Teoretycznie, możesz zainstalować na nowo linuxa, tylko zamiast dawać mu jakąś partycje, to ustaw współdzielenie dysku - chociaż nie jestem pewien, czy w przypadku linux i windows jest to możliwe, ale poszukaj w Internecie.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 6 czerwca 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Co prawda ja dokładnie czegoś takiego nie robiłem (kiedyś podobnie bawiłem się partycjami) i zmieniałem chwilę temu, więc mogę cię tylko nakierować (więc nie traktuj tego jako gotowy poradnik) jak to powinno przebiegać, potem powinieneś znaleźć jakiś poradnik. Po pierwsze potrzebujesz wolnego miejsca na dysku - zabranego z windowsa. Na windowsie zarządzanie dyskami jest bardzo proste, wchodzisz w "Zarządzanie komputerem" (możesz wejść przez Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem albo po prostu wpisać w start), tam masz po lewej na pasku "Zarządzanie dyskami", klikasz na wybraną partycję prawym przyciskiem myszy, dajesz zmniejsz wolumin i wpisujesz o ile - i gotowe, masz puste miejsce. Na Ubuntu podobne narzędzie do zarządzania dyskami to gParted i przez nie to wolne miejsce powinieneś móc przypisać do linuxa, jednak możliwe że będziesz potrzebował pendriva z linuxem i będziesz musiał odpalić linuxa włąśnie w z pendriva.
0 głosów
odpowiedź 6 czerwca 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Jak nie masz jakoś dziwnie poustawianych partycji (np. na logicznej) to normalnie zmniejsz partycję przylegającą i powiększ tę z Ubuntu. Możesz to zrobić programem gparted lub w windowsie jest wbudowane narzędzie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 473 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 251 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 269 wizyt

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...