• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Php czy javascript?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,562 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2019 w JavaScript przez Mikel Nowicjusz (120 p.)
Hej

Który z tych języków jest bardziej przyjazny dla juniorów(więcej ilość pracy,niższa konkurencja wśród innych programistów i niski próg wejścia)?

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 29 stycznia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
najbardziej zastanawia mnie geneza tego pytania

oba języki są bardzo popularne na rynku, nie powinno być problemu z znalezieniem pracy w obu

tylko czemu szukasz tego z niższym progiem wejścia?
ogólnie jest zasada że im więcej umiesz tym więcej zarobisz, bo zrobisz lepiej
trudno byłoby znaleźć język gdzie po tygodniu nauki zarobisz 10k
podczas gdy w innym języku na takie zarobki będziesz mógł liczyć dopiero po 8 latach

to jest mniej więcej wyrównane

żeby napisać cokolwiek co działa, w każdym języku potrzebujesz kilku minut
żeby dostać dość dobrą prace jako junior, w przeciętnym języku to rok... jak uczysz sie powoli to dwa lata (niektórzy potrafią więcej)
zależnie od tempa nauki, niektórzy potrafią ogarnąć w pół roku (ciężkiej pracy)

a porównywanie frontend vs backend troche mija sie tu z celem, bo nie tego dotyczyło pytanie
no javascript to nie tylko frontend, jest np node.js
albo biblioteki takie jak electron.js pozwalające na tworzenie aplikacji desktopowych
albo są jeszcze technologie pozwalające na tworzenie aplikacji mobilnych

 

no i tak poza tym
język to tylko narzędzie
jak jedno umiesz dobrze, to do drugiego siadasz i po chwili jesteś w stanie napisać ok kod
liczy sie bardziej to w jaki sposób myślisz, jak rozwiązujesz problemy, jak analizujesz różne sytuacje, jak wymyślasz rozwiązania i na jakiej podstawie wybierasz to najlepsze
1
komentarz 29 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

no i tak poza tym
język to tylko narzędzie
jak jedno umiesz dobrze, to do drugiego siadasz i po chwili jesteś w stanie napisać ok kod 
liczy sie bardziej to w jaki sposób myślisz, jak rozwiązujesz problemy, jak analizujesz różne sytuacje, jak wymyślasz rozwiązania i na jakiej podstawie wybierasz to najlepsze

i tu się zgadzam w 100%, zbyt wiele osób wg mnie zapina się dzisiaj na tym że jak poznają jeden jezyk to już będą z nim chyba do końca świata...

+2 głosów
odpowiedź 29 stycznia 2019 przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)

Witam.

Też miałem kiedyś taką rozterkę, ale Comandeer napisał mi coś takiego cytuję:

JS i PHP to zupełnie dwa różne światy. PHP to język OOP, zbliżający się coraz bardziej do Javy i w tym sensie dojrzewający – i już dojrzały. JS to język wciąż dynamicznie się rozwijający, który nie do końca wie, w którą stronę zmierzać. Ma bowiem zarówno sporo mechanizmów obiektowych, ale też funkcyjnych. Jego składnia z kolei staje się coraz bardziej mieszanką składni różnych innych języków (ostatnio coraz więcej tam Pythona).

Wydaje mi się, że próg wejście w JS jest niższy niż w PHP, ale w PHP łatwiej osiągnąć poziom zaawansowany. Głównie dlatego, że do PHP pasują utarte przez lata konwencje innych języków OOP, głównie Javy. W JS na chwilę obecną takich konwencji wciąż nie ma i dopiero się klarują. 

+1 głos
odpowiedź 29 stycznia 2019 przez niezalogowany
z zasady języki backendowe mają większy próg wejścia niż frontendowe po prostu jest więcej materiału do opanowania (sesje, ciasteczka, jak działa internet(pojęcie ogólne) itd itd)
1
komentarz 29 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
a to front nie musi być obeznany z sesją, ciastkami, protokołem http, websocketami, server sent event itp. itd. :) ? Musi, i to tak samo jak back-end, dzisiaj front-end to już nie człowiek od animacji w jQuery, gdzie JS sprowadzał się do obsługi click na buttonach :) Dzisiaj front coraz częściej musi być obeznany z różnymi metodami komunikacji http, do tego często stosuje się dziś w aplikacjach reactive style co też pochodzi z back-endu.
komentarz 29 stycznia 2019 przez niezalogowany
ale wiesz to bardziej zaawansowany front end na początku będzie uczył się tylko i wyłącznie animacji i obsługi DOM.
2
komentarz 29 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

 na początku będzie uczył się tylko i wyłącznie animacji i obsługi DOM

to zależy... możesz być front-end developerem i nie dotykać w ogóle CSS ani żadnych animacji :)

komentarz 29 stycznia 2019 przez niezalogowany

animacji nie musi ale DOM już tak smiley

komentarz 29 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
DOM wbrew pozorom to też obszerny temat.. :) niedawno miałem okazję pracować przy pożenieniu polyfilla dla IE 11 na SSE z polyfillem na IntersectionObserver (czyli typowy DOM) i sporo się namęczyłem aby mogło to pracować ładnie ze sobą i do tego w apce Angular :) także hasło DOM to nie tylko click na buttonie... tyle to i każdy back-endowiec zrobi :)
komentarz 29 stycznia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)

na początku będzie uczył się tylko

na początku 

na początku backendu będzie sie uczył zwracania jakiegoś hello world i robienia prostych kalkulatorów (dodawanie 2 liczb, odejmowanie)
i teraz co będzie lepsze na start dla osoby chcącej zostać juniorem? 
prosty kalkulator czy zmiana koloru na stronie?

komentarz 29 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
ale juniorem nie zostaniesz umiejąc tylko kalkulatory czy modyfikacje css :)
komentarz 29 stycznia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)

dlatego 

ale wiesz to bardziej zaawansowany front end na początku będzie uczył się tylko i wyłącznie animacji i obsługi DOM.

nie jest zbyt dobrym argumentem przy wyborze 
co prawda sam programowanie zaczynałem od zabawy edycją wyglądu w js, a dopiero po kilku tygodniach spróbowałem innych języków 
bo jest to przyjemniejsze 
ale uznaje to bardziej za przyjemniejszy start 

niż świadomy wybór języka => ten ma na start zabawe kolorkami, więc ide w to... mimo że chwile później będzie to zwykłe programowanie 

wybór na podstawie tego pierwszego etapu to troche tak, jak proponowanie scratcha dzieciom, aby się tym zainteresowały 
dużo w tym nie zrobią, ale jest większa szansa że im się spodoba, niż gdybyśmy je wrzucili na start do jakiegoś C albo assemblera

jeśli chcesz sprawdzić czy programowanie ci się spodoba => zacznij od zabawy kolorkami
jeśli chcesz podjąć decyzje w który język chcesz iść => spróbuj wszystkich popularnych i wybierz ten, w którym czujesz się najlepiej  

co ciekawe, pierwsze tygodnie wydawało mi sie, że będę frontendowcem bo naczytałem się w internecie jaki ten backend jest ciężki... chwile później przeszedłem na backend
teraz pisze frontend tylko, jak już musze
ale znam też osoby od drugiej strony, które pisały backend a później przenieśli się na frontend 
znam też osoby które zostały przy tym, od czego zaczynali 
zależy od człowieka, najlepiej spróbować wszystkiego i samemu zdecydować, zamiast kierować się opiniom innych i badaniami "gdzie najwięcej zarobie i najmniej się narobie"

0 głosów
odpowiedź 29 stycznia 2019 przez lapa19904 Stary wyjadacz (11,560 p.)
Na froncie (js) jest więcej ofert za lepsze pieniądze ale też jest większa konkurencja.

Backend (php) jest mniej ofert i to za gorsze pieniądze ale też konkurencja jest mniejsza.

Pisze to na podstawie swoich doświadczeń(Poznań).

Moim zdaniem trudniej też zmotywować się do nauki backend-u przez wzgląd na to że ucząc się więcej i pisząc więcej kodu widzisz mniejsze efekty swojej pracy. Sam uczyłem się z zapałem front-a, znalazłem zatrudnienie na froncie gdzie pisze dużo php i jak miałbym dziś wybierać poszedłbym własnie w ten język. Jest tak może dlatego że w firmie w której pracuję nie robiłem nic po za prostymi animacjami w jQuery, a może trzeba spróbować obu żeby wybrać swoją drogę?
0 głosów
odpowiedź 30 stycznia 2019 przez Riddick Bywalec (2,600 p.)
edycja 30 stycznia 2019 przez Riddick
Zależy co masz na myśli, jeśli chodzi Ci o porównanie Front End i Back End to tu też jest zależność.

Jeśli chodzi o sam Język to Javascript zdecydowanie łatwiejszy, bo od razu widzisz działanie, masz wygodne narzędzia do debugowania. PHP jest pod tym względem odrobinę trudniejszy, czasami trzeba się sporo namęczyć by znaleźć przyczynę problemu.

Natomiast jeśli chodzi o technologie rozwijające możliwości tych Języków to pod Javascript jest istny armagedon różnych frameworków, boundlerów, transkompilerów, systemów templatek, że zwykły śmiertelnik nie jest w stanie tego ogarnąć a co chwila powstają nowe. Na php tego nie ma aż tak wiele i tak naprawdę najłatwiej jest znaleźć pracę jako początkujący programista php.

Jeśli chodzi o porównanie tych dwóch języków w kategorii tylko backendowej Czyli PHP vs NodeJS to nodeJS ma kosmiczny w porównaniu do php próg wejścia. W php stawiasz xamppa piszesz i masz. W nodeJS musisz już na starcie mieć wiedzę o serwerach, portach, protokołach, Do tego musisz umieć się posługiwać menedżerem paczek npm oraz znać komendy unixowe, ogólnie mówiąc nie jest lekko z tym i bez dobrego kursu bardzo trudno w to wszystko wejść ale jak już wejdziesz to otwierają się dla Ciebie ogromne możliwości choćby z tego względu że bardzo dużo wtyczek chociażby do zainstalowania wymaga npm'a lub innego menedżera paczek.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 514 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2022 w JavaScript przez Maciurek Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 251 wizyt
pytanie zadane 19 października 2018 w JavaScript przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 751 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2017 w JavaScript przez Vickul Stary wyjadacz (12,850 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...