• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy da się przetłumaczyć słowo "framework"?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
3,183 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2019 w Offtop przez jared Gaduła (3,600 p.)
Istnieje odpowiednik w języku polskim i czy korzystanie ze słów framework, frameworkiem, frameworku jest poprawne pod względem językowym? :)
6
komentarz 7 stycznia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Platforma, szkielet
komentarz 7 stycznia 2019 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Szkielet lub Zrąb - z takimi tłumaczeniami się spotkałem.

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 7 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Szczerze to nie spotkałem się jeszcze aby ktoś posługiwał się takimi określeniami jak Koledzy tu podają... zawsze tylko słyszę i sam używam "framework"
+2 głosów
odpowiedź 7 stycznia 2019 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)

Wydaje mi się też, że to słowo po prostu bardzo się przyjęło w programowaniu i przez lata wyklarowała się definicja - jakby sama z siebie i nie wiadomo jak i kiedy dokładnie - chociaż nie znam dokładnej genezy tego słowa. Według mnie, jeśli już konieczne jest tłumaczenie i nie da się go wyeliminować to dobrze brzmi platforma. A np. chcąc podkreślić, że chodzi o framework w programowaniu można zaznaczyć to tłumacząc Platforma programistyczna. Chociaż nie wiem czy dobrze to wygląda np. Platforma programistyczna Spring, albo Platforma programistyczna Angular. Trochę mi się tutaj nasuwa zwrot Wzorce projektowe niby bardzo ogólne, ale my wiemy co to znaczy.

Pewnie też, że z racji tego, że wszystkie dokumentacje i rzeczy w informatyce raczej najpierw są zapisywane po ang. tak pewnych rzeczy się nie tłumaczy, bo potem czytając źródła nie powstaje swego rodzaju mętlik.

+1 głos
odpowiedź 7 stycznia 2019 przez Benek Szeryf (91,110 p.)
Platforma, szkielet.

P. S. @Milesq, trzeba było dodać odpowiedź, może zgarnąłbyś najkę.
komentarz 7 stycznia 2019 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Ale platforma to nie jest dobre tłumaczenie, wiec o co chodzi?
komentarz 7 stycznia 2019 przez Benek Szeryf (91,110 p.)
Chodziło o to, by zwrócić uwagę, że komentarze służą do czegoś innego niż podawanie odpowiedzi. Ja też nie używam słowa platforma, tylko framework.
2
komentarz 7 stycznia 2019 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Szkielet - to jest najczęściej pojawiające się tłumaczenie na polski.

Zrąb - występuje rzadko, ale czasem można spotkać.

Na przykładzie DJANGO - http://docplayer.pl/3188756-Zrab-webowy-dla-perfekcjonistow-z-terminami-autor-kamil-adamczyk.html
0 głosów
odpowiedź 8 stycznia 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Moim zdaniem na siłe tłumaczenie i spolszczanie nie ma większego sensu, przez takie zabiegi mogą powstawać nie porozumienia. Dla przykłądu podam w ksiażkach o C# często pisze się o właściwościach jednka cały śwait i wszędzie pisze propertis i ktoś mało doświadczony może nie zrozumieć czy to to samo czy nie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 13,435 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2019 w Offtop przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 466 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2018 w Offtop przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 2,133 wizyt

92,632 zapytań

141,498 odpowiedzi

319,872 komentarzy

62,011 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...