• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

CMS, A Framework PHP

Object Storage Arubacloud
+1 głos
452 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2018 w Offtop przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Cześć wszystkim, mam pytanie. Otóż zacząłem wdrążać się w technikę używania frameworków, zacząłem od Laravela, jestem po stworzeniu projektu na wordpressie. I podczas gdy uczę się tego Laravela, zauważam że w sumie to jest niemalże to samo co wordpress, tylko kwestia w tym że tutaj mamy 100% kontroli nad kodem i nie potrzebujemy zewnętrznych pluginów. Są może jeszcze jakieś różnice których nie zauważam ? Ciekawi mnie w sumie całość działania tego, ponieważ jak dla mnie np Wordpress jest czytelniejszy, i łatwiejszy w rozwiązaniu problemów. A co najważniejsze tam w większości jest czysty php.
2
komentarz 1 kwietnia 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

Laravel i kontrola nad kodem? Aaa racja zapomniałem że 1 kwietnia... devil

komentarz 1 kwietnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Dopiero co zaczynam przygodę z Laravelem, mogę dowiedzieć się czemu tak myślsiz?
1
komentarz 1 kwietnia 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Poczytaj sobie: https://www.reddit.com/r/PHP/comments/3bmclk/why_experienced_developers_consider_laravel_as_a/

Btw niedawno wyszła nowa wersja frameworka Symfony, na którym to zresztą jest zbudowana "larwa". Ogólnie polecam, w końcu nie jest to taka spuchnięta kobyla jak kiedyś, i ogólnie dla mnie w Symfony lepiej się pisze, ale co kto woli, trzeba i tego i tego spróbować żeby zdecydować :D
komentarz 1 kwietnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Szczerze, dawno chciałem z Symfony zacząć ale nigdy nie wiedziałem jak. Gdyż siedzę na windows 10 i nie mam bladego pojęcia jak zacząć z nim przygodę, zacząłem więc z Laravelem, ale pokombinuje w przyszłości by chociaż zobaczyć jak działa Symfony
1
komentarz 1 kwietnia 2018 przez Comandeer Guru (601,550 p.)

niedawno wyszła nowa wersja frameworka Symfony, na którym to zresztą jest zbudowana "larwa"

To nie jest do końca prawda. Laravel jest oparty na komponentach Symfony, nie na samym Symfony jako frameworku. 

komentarz 2 kwietnia 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

Możliwe, że tak jest, ale Wikipedia mówi co innego:

Laravel is a free, open-source[4] PHP web framework, created by Taylor Otwell and intended for the development of web applications following the model–view–controller (MVC) architectural pattern and based on Symfony.

Po prostu i ja i Wiki najwyraźniej użyliśmy "skrótu myślowego" (nie wiem jak to nazwać, zabrakło mi słowa, zawsze z gramatyki itp. miałem słabe oceny :D) 

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 1 kwietnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
wybrane 1 kwietnia 2018 przez Adrian1999
 
Najlepsza

Chyba trochę Ci się to pomieszało, nie ma jak porównać Wordpressa z frameworkiem.

Wordpress jest gotowym systemem do określonego zadania. Tym zadaniem jest prowadzenie bloga, tylko i wyłącznie. To, że ludzie piszą dziwne pluginy i stawiają na tym wszystko co popadnie, to problem tychże osób (no i niestety poniekąd całej sieci, bo ją psują). Framework jest to zestaw gotowych narzędzi, dzięki którym możesz szybko napisać coś swojego, bazując na gotowych elementach.

Tak więc gdy przyjdę do Ciebie i poproszę o napisanie jakiegoś konkretnego systemu, z określoną funkcjonalnością, to porównanie z początku nie ma sensu, nawet takiego nie rozważysz. W Wordpressie tego nie napiszesz (a przynajmniej nie powinieneś), bo nie służy on do tego. Wtedy masz opcję wzięcia frameworka albo pisania tego całkowicie od zera. A pisanie od zera najczęściej nie ma racji bytu, bo nie ma czasu, a nawet jeśli jest, to we frameworkach są już gotowe rozwiązania, które ktoś przemyślał, napisał i przetestował i w większości sytuacji będą pasować.

tylko kwestia w tym że tutaj mamy 100% kontroli nad kodem i nie potrzebujemy zewnętrznych pluginów

Kontrolę nad kodem faktycznie mamy nieco większą, ale to nigdy nie będzie 100%. Zauważyłeś, że framework jest również czyimś zewnętrznym kodem, plus do tego często zawiera w sobie sporo bibliotek, plus często sam jakieś doinstalujesz, bo pisanie wszystkiego od początku nie ma sensu?

jak dla mnie np Wordpress jest czytelniejszy, i łatwiejszy w rozwiązaniu problemów

No nie wiem, osobiście mam odwrotnie zdanie na ten temat. Dla mnie nie jest czytelny, a sam jego kod jest po prostu słaby (z resztą akurat kod Laravela też nie jest zbyt dobry).

A co najważniejsze tam w większości jest czysty php.

I co z tego? Znajomość frameworków to obecnie raczej podstawa do każdej pracy.

Moim zdaniem Twoje rozważania powstały z tego, że Wordpress jest dla Ciebie prostszy, bo już go znasz, a we frameworki dopiero wchodzisz. Wordpress daje też X rzeczy od razu gotowe - instalujesz na serwerze i działasz, gdzie we frameworku trzeba dopiero sobie to przynajmniej przygotować albo i napisać od podstaw.

PHP to nie Wordpress. Nie wyobrażam sobie żadnego poważnego systemu postawionego na Wordpressie.

komentarz 1 kwietnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Dzięki wielkie za odpowiedź, nakierowałeś mnie mocno o co chodzi z wszystkim. Mam pytanie, bo wyżej padło stwierdzenie bym się przesiadł z Laravela na Symfony. Oraz również sam napisałeż że "Kod Laravela też nie jest zbyt dobry", czemu tak uważasz? I według Ciebie jaki framework jest lepszy i dlaczego? Wielkie dzięki z góry !
0 głosów
odpowiedź 1 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

Wordpress da się łatwo czytać? Musisz mnie nauczyć cheeky. Zalecam przesiadkę z Laravela na Symfony (Laravel bazuje na komponentach Sf)  A sprawa kontroli kodu - w wordpressie też masz jakąś kontrolę nad kodem, a we frameworkach masz większą dlatego, ponieważ tam nic nie ma i możesz tam coś wrzucić (jak wrzucisz coś w wp nie wiadomo, czy nie wywali błędu). 

i nie potrzebujemy zewnętrznych pluginów

Zależy do czego używasz. Jeśli będziesz chciał stworzyć mega skomplikowany wykres kołowy w 10d to będziesz potrzebował jakiejś libki. 

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 1,278 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2015 w PHP przez niezalogowany
0 głosów
5 odpowiedzi 592 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 196 wizyt
pytanie zadane 10 października 2017 w PHP przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...