• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Inny język np. rosyjski/portugalski (znaki unicode?)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
163 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2018 w C i C++ przez Mitop Użytkownik (700 p.)
Witam wszystkich, mam problem.

Napisałem pewną aplikację, która za pomocą postmessage wysyła wiadomości do innych aplikacji - j. polski i j. portugalski. W j. polskim nie używam akurat polskich znaków, jednak w j. portugalskim zależy mi na tym aby używać te ich dziwne litery.

I tutaj zaczyna się problem, bo kiedy próbuje np. wyświetlić nawet na konsoli te litery, to pojawiają się jakieś dziwne znaczki. Znalazłem tutaj na forum podobny temat związany ze znakami unicode. I tak popatrzyłem na tą tablicę i akurat w tej tablicy znajdują się te litery portugalskie (nie wiem jeszcze czy wszystkie):

https://en.wikipedia.org/wiki/Code_page_852

Jak obsługiwać takie litery? Aby móc je np. wyświetlić w konsoli, albo co najważniejsze wysłać je za pomocą sendmessage/postmessage. Czy umiałby ktoś mi do w łatwy sposób wytłumaczyć? Pozdrawiam

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 22 listopada 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jeśli wysyłasz zwykłe literały, to będą one w kodowaniu systemowym (tym, które było w trakcie kompilacji). W polskojęzycznym Windowsie domyślnie jest to Windows-1250, więc nie nadaje się tekstów rosyjskojęzycznych czy portugalskich. Najsensowniej jest użyć unikodu. Ale czy aplikacja, do której wysyłasz tekst, jest wstanie poprawnie obsłużyć to kodowanie?
0 głosów
odpowiedź 22 listopada 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
musisz zapewnic aby na wyjsciu i wejsciu obslugiwac to samo kodowanie, np. utf8

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 206 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 399 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Matematyka, fizyka, logika przez tomek263 Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 214 wizyt
pytanie zadane 11 grudnia 2022 w HTML i CSS przez Jerzy Użytkownik (930 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...