• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Serwer domowej roboty :)

Object Storage Arubacloud
+1 głos
316 wizyt
pytanie zadane 28 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez Kornel Lipowski Nowicjusz (220 p.)
Witam!

Chciałbym zapytać czy ma sens stworzenie takiej maszyny i czy będzie ona spełniała swoją rolę :

- jakaś tania płyta główna obsługująca 1 lub 2 procesory

- 8/16 GB ramu ddr2 (aktualna cena to 10zl za GB)

- Xeon 2 albo 4 rdzeniowy z aliexpress

 - HDD

 

Zastosowania (prawdopodobnie wszystkie jednocześnie):

Serwer plików tj. Owncloud

Strona internetowa (wordpress, około 100 wejść dziennie)

Czasami jakiś serwer CS lub Minecraft lub TS

 
Całość oczywiście na linuxie.
Dziękuję za odpowiedzi!

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 października 2018 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
Po swoich testach mogę powiedzieć, że dedykowany sprzęt do tego celu nie ma większego sensu jeżeli ma na nim stać jakiś micro-serwis + ew. serwer ts/cs/mc.

Robiłem tak kiedyś z starym komputerem - odpinałem wszystkie kable, zostawiając jedynie LAN + zasilanie (zwykły PC) i zdalnie wszystko konfigurowałem (ssh), jednak w momencie zaniku zasilania / innych niespodziewanych problemów przy uruchomieniu cały plan legł ponieważ trzeba było podłączać monitor (i naprawić to i owo). Poza tym prądowo nie jest to zbyt opłacalne jeżeli ma chodzić 24/7/365.

Dużo lepszą moim zdaniem opcją jest stary laptop (bierze sporo mniej prądu), może opcja rozbudowy nie jest powalająca ale znajdując jakiegoś z 8GB ram'u, jakimś niezłym procesorem można zrobić to samo dużo lepiej. Dodatkowo dochodzi kwestia związana z internetem (jeżeli chcesz to trzymać u siebie) i masz np. zmienne IP to czeka Cię jeszcze zabawa z serwisami takimi jak No-IP itd.
+1 głos
odpowiedź 28 października 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie ma, nie opłaci Ci się to. A nawet jakbyś pominął koszty to ile masz w domu serwerów, podzespołów do nich? Jeden nie wystarczy, jak się zepsuje trzeba natychmiast to postawić. Do tego człowieka do tego, część można naprawiać zdalnie, ale jak akurat fizycznie coś będzie wymagało wymiany, a Ciebie przez kilka dni nie będzie w domu? Albo jak zepsuje się w nocy, a Ty będziesz spał? Łączy internetowych i energetycznych ile masz i internetowe z jaką przepustowością? Bo jak czegokolwiek zabraknie to internet musi zostać podtrzymane drugim łączem, prąd ewentualnie na chwilę przez UPSy, później agregaty prądotwórcze. Też zakładam że tych rzeczy możesz w domu przypadkiem nie mieć ;)

Można oczywiście powiedzieć że przesadzam, pewnie większość czasu działałoby to całkiem sprawnie na zwykłych domowych warunkach. Jednak jeśli stawiasz jakąś stronę to średnio sobie wyobrażam, że ktoś na nią nie wejdzie bo, nie wiem, np. koparka Ci uszkodzi kabel koło domu i pół dnia nie będzie prądu, w mojej opinii to po prostu niepoważne i nie może się wydarzyć. Chyba że to strona tylko dla zabawy i wejść dla rodziny to może tak, ale nadal nie będzie to opłacalne finansowo jeśli taki serwer ma chodzić cały czas.

Znalazłem temat gdzie już kiedyś to rozwijałem: https://forum.pasja-informatyki.pl/105138/wlasny-serwer?show=105146#a105146
2
komentarz 28 października 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa smiley

0 głosów
odpowiedź 28 października 2018 przez niezalogowany
Nie, nie ma sensu. Koszty prądu przerosną koszty wykupienia serwera współdzielonego.
komentarz 28 października 2018 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
zalezy co chesz osiagnac. moze byc tak ze kod jest duzo warty i nie chcesz go wysylac na serwer.
komentarz 29 października 2018 przez niezalogowany
serio? I osoba, która pyta o takie rzeczy na forum na pewno napisała kod warty takie pieniądze... wybacz, ale nie
0 głosów
odpowiedź 29 października 2018 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
"Serwer plików tj. Owncloud

Strona internetowa (wordpress, około 100 wejść dziennie)

Czasami jakiś serwer CS lub Minecraft lub TS"

 

do tego to wystarczy zwykly laptop. Bierz pod uwage, ze prad pobierany 24h w warunkach domowych jest drogi a bedzie jeszcze drozszy. Dochodzi towj czas na konfiguracje i utrzymanie. Moga dojsc awarie - ale bez przesady jak server zniknie na pol dnia przy takich wymaganiach nic sie nie stanie (co innego gdyby chodzilo o $). BIerz pod uwage limity swojego domowego lacza, glosnosc i temperature pomieszczenia.

+ jest taki, ze sie czegos nauczysz. Bawisz sie swoim sprzetem, swoim softem wiec jak cos zwalisz to nic sie nie stanie. Poznasz topologie sieci (do teog dojdzie dns, zmienny ip itp.), zagrozenia (zapore, routery), przy szukanie dostaniesz sie na fajne fora z fajnymi ludzmi z ciekawa wiedza.

Ale na szybko i przy $ - zainteresuj sie sprawdzonym hostingiem.
komentarz 3 listopada 2018 przez Kornel Lipowski Nowicjusz (220 p.)
Dzięki za rady!

Mimo wszystko kusi mnie aby się pobawić własnym sprzętem, ale na razie wykupiłem vps'a .

Może kiedyś powrócę do swojego planu :P

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 375 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez bamboo Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,021 wizyt
pytanie zadane 8 października 2016 w Sieci komputerowe, internet przez Piotr Jarema Użytkownik (970 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 156 wizyt
pytanie zadane 30 sierpnia 2023 w Sprzęt komputerowy przez Sefinek Obywatel (1,180 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...