• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

własny serwer

Object Storage Arubacloud
+1 głos
22,174 wizyt
pytanie zadane 4 lutego 2016 w Nasze projekty przez yaro Początkujący (340 p.)
Witam

Prosiłbym o informacje w pewnych kwestiach.

Stworzyłem własną stronę internetową i chciałbym ją opublikować w sieci, a przynajmniej spróbować to zrobić. Chciałbym również zrobić to na własną rękę tzn. uniezależniając się od "zewnątrz" jak tylko mogę.

Myślę o zakupieniu jakiegoś sprzętu, serwer plików, dysk. Może ktoś podpowie mi jaki to mógłby być sprzęt, a przy tym oprogramowanie, które będę musiał zainstalować żeby to śmigało? Da się skompletować w miarę dobry sprzęt z budżetem 1000,00 zł? Strona wykorzystuje bazy danych, php, sql, reklamy. Jakie programy musiałbym zainstalować na takim serwerze żeby to zgrać?

Zastanawiam się również nad tym jak to jest z domeną takiej strony internetowej. Jaki jest koszt rejestracji domeny i jak taką domenę skojarzyć z własnym serwerem? Moim dostawcą internetu w domu jest orange. Czy to ma jakiś wpływ na założenie strony umieszczonej na swoim serwerze? Czy można tak zrobić i jak żeby strona miała "końcówkę" ".com" lub ".uk" lub jeszcze innej?

Dużo pytań, ale może ktoś znajdzie cierpliwość :) i odpowie

Z góry dziękuję i pozdrawiam

4 odpowiedzi

+9 głosów
odpowiedź 4 lutego 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nasuwa mi się jedno pytanie na początek: po co?

A teraz dalsza część odpowiedzi :P

Komputer (maszyna na której będzie stała strona) to sprawa jedna - myślę że nie musi być on jakoś specjalnie super mocny, nie jest to pewnie duża strona. Na tym komputerze możesz zainstalować sobie gotową paczkę np. XAMPP jeśli dla Windowsa, a jeśli miałby stanąć tam Linux to musisz znać chociaż podstawy tego systemu i bez problemu sobie wszystko za darmo zainstalujesz. Oczywiście większość serwerów to Linuxy - Tobie też radziłbym więc jeśli już wzięcie Linuxa, ale żeby coś tam chodziło trzeba jednak mieć jakieś pojęcie jak tym administrować.

Sam sprzęt to jest mały pikuś - idźmy dalej. Ten komputer musi być cały czas włączony, bo przecież strona musi działać cały czas. W razie awarii prądu strona przecież też musi działać - a więc musisz pomyśleć co zrobić gdy na Twoim łączu go zabraknie (kilka łączy energetycznych, UPSy, agregaty ?). Skoro już mamy prąd to jeszcze internet. Masz jakieś swoje łącze, no super, tylko tak jak z prądem - co będzie jak łącze wysiądzie. Strona musi być przecież cały dostępna w sieci a więc trzeba by kupić kilka łączy internetowych żeby w razie gdy jedno wysiądzie inne się trzymały. Prędkość też musi być jakaś w miarę wysoka - ruch na stronie pewnie nie będzie tak wielki no ale do serwera łącze powinno być raczej szybkie.

Poza tym ja bym nie chciał osobiście, aby łącze do serwera obciążało mi domowe łącze - czyli ja akurat chcę sobie coś pobrać a tu idzie wolno, bo mam dużo odwiedzających stronę... Lekko bym się zirytował.

Teraz domena. Koszty są takie jak widać wszędzie na stronach, polecam OVH - mają myślę że najtaniej. Patrz też (jeśli nie głównie) na cenę odnowienia po roku - przeważnie rejestracja jest bardzo tania a później po roku niektóre firmy lubią zedrzeć. Wystarczy taką domenę zarejestrować i skierować na swoje IP i strona będzie widoczna w sieci. Tyle że wspominasz jeszcze, że masz internet w Orange - tak, jest to pewien problem gdyż Neostrada ma zmienne IP. Czyli nie możesz w domenie ustawić, że taka domena ma wskazywać na taki adres IP, bo Twój jest zmienny. Tutaj rozwiązaniem jest DDNS. Są zarówno darmowe jak i płatne, nie wiem jak tam funkcjonalność tych darmowych, musisz poczytać.

Cóż, to chyba na tyle, mam nadzieję, że nie zanudziłem. Według mnie to się absolutnie nie opłaca, chyba że otwierasz całą serwerownie, masz robić na tym biznes itd. to można myśleć. Hostowania Twojej jednej małej stronki nie widzę sensu w domu. Sama maszyna to nie problem, problemem jest jej stabilne utrzymywanie i koszty z tym związane. Polecam jednak zainteresować się hostingiem współdzielonym, VPSem lub dedykiem - w zależności od tego jakie masz potrzeby i umiejętności. Z hostingu współdzielonego polecam Hekko - sam u nich mam i jest dobrze, przyzwoite ceny. Nie polecam dużych firm typu Home, Nazwa czy AZ ani do serwera, ani do domen bo tam jest po prostu drogo.
komentarz 14 lipca 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Dodatkowo, z tego co wiem, to jeszcze trzeba mieć publiczne IP, nie? Orange ma takie cudo tylko w ofercie biznesowen
komentarz 15 lipca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Ja mam Neostradę i mam publiczne IP. Zmienne ale publiczne. Mogę sobie też otwierać dowolne porty, więc bez problemu wystawienie czegokolwiek działa, drobnym utrudnieniem jest tylko to że IP jest zmienne, ale i na to są sposoby jak właśnie wspomniany w odpowiedzi DDNS.
komentarz 27 września 2020 przez M4XIM Nowicjusz (100 p.)

@Arkadiusz Waluk,

awarie prądu można rozwiązać serwerem na laptopie zamiast PC, bateria starczy na 2-6h, laptop pracuje bez prądożernego wyświetlacza. a takie awarie to rzadkość w miastach.

 
własne zew. IP to dziś nie problem - wielu dostawców daje możliwość dokupienia takiej opcji. 
Łącza można mieć dwa, jedno dla domu drugie dla serwera, w przypadku awarii przełączamy (problem będą wtedy IP/DNS)

Z punktu ekonomicznego nie broni się to, dodatkowe łącze internetowe + zew. IP = hosting dedykowany,  bezpieczeństwo danych nieporównywalne. 

komentarz 27 września 2020 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Laptop to jednak nie jest zbyt dobry sprzęt na serwer. Raz że częściej jest po prostu zoptymalizowany bardziej na mobilność niż moc, a dwa że będą problemy z rozbudową. PC/serwer również może pracować bez ekranu, wystarczy nie podłączyć monitora, więc to dość dziwny argument. Temat trochę stary, ale nie widzę aby autor określił, że mieszka w mieście. Gdziekolwiek by to nie było to awaria zdarzyć się może i nie za bardzo sobie wyobrażam, że na baterii wytrzyma te kilka godzin, a później serwer się wyłączy jak prąd nie wróci.

Zewnętrzne IP może i nie problem, choć zależy od operatora, a posiadanie dwóch łączy nie wydaje się ani tanie ani wygodne, właśnie przez kwestie zmiany adresu i kombinowania, aby samo się przepięło gdy jedno nie działa.

Jak dla mnie więc również nie ma to sensu, prościej skorzystać z usług serwerowni. Chyba że to tylko do nauki/zabawy, to czemu nie.
komentarz 27 września 2020 przez M4XIM Nowicjusz (100 p.)
Oczywiście popieram Twoją opinię, co wyraziłem w ostatnim zdaniu. Sztuka dla sztuki.
Jednak znam osobę która ma serwery na starych lenovo postawione.
Arg, o optymalizacji pod mobilność nie do końca przekonuje, ponieważ dziś na 10 użytkowników 7 pracuje na laptopie a nie PC. Moc oferowana przez 8 letni laptop np. na i5 4300m spokojnie przekroczy kilkukrotnie moc oferowaną przez standardowy hosting gdzie mamy ułamek mocy CPU i 512 ram do dyspozycji. Za taką moc która dostaniemy na starym laptopie z allegro za 600 zł musilibyśmy na hostingu dedykowanym zapłacić ok. 200zł/mc.
Moglibyśmy do tego robić backup w którejś z wielu darmowych chmur, bezpieczeństwo większe niż krajowy hosting.
Problem jednak w bezawaryjności naszego domowego providera.
komentarz 27 września 2020 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Bardziej pasowałoby tu porównanie laptopa z komputerem PC czy serwerem za podobną cenę, bo wiadomo że wykupiony hosting współdzielony będzie miał więcej ograniczeń, taka jego natura. Laptopy częściej (nie zawsze) nastawione są na miniaturyzację i lepsze trzymanie na baterii niż wydajność, a na serwerze wolałbym odwrotnie - większą wydajność i mieć pełen dostęp i możliwości rozbudowy/wymiany podzespołów.

Ale generalnie co do końcowych wniosków się zgadzamy :)
+4 głosów
odpowiedź 4 lutego 2016 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
Musiałbyś mieć bardzo dobre połączenie internetowe + musisz dbać o nieustanne dopływy prądu (UPS, własne generatory w ramach awarii). Pamiętaj, że ten sprzęt będzie musiał być włączony 24/7. Do tego dodaj obsługę w razach awarii czy potrzebę administrowania tym. Na dłuższą metę to się całkowicie nie opłaca – zwłaszcza, że wystarczający dla Ciebie VPS kosztuje mniej niż 200 zł/rok.
komentarz 4 lutego 2016 przez fckueve Dyskutant (9,470 p.)

Do tego dochodzi odblokowanie portów, na routerze lub u dostawcy internetu, (zależy czy dostawca internetu daje ci dostęp do ustawień w routerze) i BARDZO dobrze napisany firewall !!!

teoretycznie jeżeli stawiasz serwer na systemie linux(polecan ubuntu server), to wystarczy ci starszy laptop.

0 głosów
odpowiedź 5 lutego 2016 przez yaro Początkujący (340 p.)
Dziękuję za odpowiedzi. Na pewno się nie zanudziłem

Po co... chciałbym zrobić coś sam od początku do końca... nauczyć się czegoś :) mam takie szczęście, że nie muszę zwracać aż takiej uwagi na koszty....

Ostatnio zauważyłem w sklepie "serwery plików NAS". Czy jakbym dokupił do tego cacka jakiś dysk i zainstalował tam odpowiednie oprogramowanie, to byłoby ok? Działałoby to jakoś? :)

Mam jeszcze pytanie co do domen. Czy np. na OVH mogę wykupić domenę z końcówką ".com" lub ".uk"? Czy po wykupieniu jakieś domeny trzeba ją opłacać co rok?

Pytania mogą wydawać się banalne, ale proszę o wyrozumiałość :)

pzdr
komentarz 5 lutego 2016 przez gnx Dyskutant (7,720 p.)
komentarz 5 lutego 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Hm no skoro tak to okej, pamiętaj o rozwiązaniu problemów o których wspomniałem czyli zasilanie i łącze internetowe jeśli chcesz żeby jakoś to mogło działać.

Zależy co możesz na takim NASie zainstalować - jeśli da się Linuxa to czemu nie, powinno nie być innych problemów. Chociaż warto też sprawdzić ile to ma RAMu itd, aby mogło jakoś działać.

Co do domeny to tak, kupujesz ją i za pierwszy rok płacisz prawie ze zawsze niższą cenę, a za każdy kolejny (odnowienie) już inną kwotę. Zobacz jak to jest na OVH https://www.ovh.pl/domeny/cennik-domen/ wybierz końcówkę, którą chcesz i masz podane ceny wszystkich operacji. Porównaj sobie też oczywiście z innymi rejestratorami, ale w większości przynajmniej tych najbardziej popularnych OVH będzie miało najtaniej.
0 głosów
odpowiedź 14 lipca 2018 przez Quwus Nowicjusz (140 p.)
edycja 14 lipca 2018 przez Quwus

Dla tych co przeglądają stare posty. Nie jestem moderatorem a użytkownikiem.

Porada dla tych co chcą zrobić stronę. Odpowiedź nie jest całkowicie powiązana z pytaniem. Proszę o wyrozumiałość, że chcę pomóc ludziom ze stworzenie strony www bo sam nad tym się męczyłem.

 

Wiem, że już pewnie sprawa rozwiązana, ale dla tych co chcą założyć stronę z domeną np mojawitryna.pl.

Darmowej domeny .pl, .com, .eu nie dostaniecie, ale mogę pokazać hosting (bo nie wiem jak to inaczej nazwać) domen.

To nie reklama a mini poradnik. Freenom oferuje darmowe domeny: .tk, .ml, .ga, .cf, .gq za darmo na zawsze.

Po roku maksymalnie trzeba ręcznie odnawiać domeny, myślę, że to nie problem.

Do hostingu strony można wybrać 000webhost.

Teraz pokaże jak założyć stronę.

A

1. Rejestracja na wszystkich stronach (freenom, 000webhost)

2. Kliknij "Register a new domain"

3. Wpisz domenę.

4. Wybierz odpowiadającą ci końcówkę.

5 Potwierdź wszystko.

6. Kliknij My domains w zakładce Services.

7. Kliknij Manage Domain przy twojej domenie.

8. Kliknij Management Tools a następnie NameServers.

9. Zmień adres nameservers 1 na ten: ns01.000webhost.com, a nameservers 2 na ten: ns02.000webhost.com(na wszelki wypadek sprawdź w dalszej części poradnika poprawność tych adresów[będe pisać])

10. Zapisz

B

000webhost. Dodaj stronę

2. Ustaw nazwę i hasło(Dla ftp)

3. Kliknij na Settings
4. Wybierz General

5. Zjedź na dół i zmień godzinę na tą od której strona będzie nieaktywna( jak zaznaczysz 1:00 będzie strona nieaktywna od 1:00 do 2:00.

6. Podjedź do góry i kliknij "Set web address".

7. Pod czerwonymi napisami kliknij napis-przycisk "

It's OK, I don't mind 000webhost branding

".

8. kliknij own domain.

9. Teraz sprawdź poprawność adresów( będą napisane w ramce na końcu tekstu.

10. Teraz wpisz domenę i kliknij park domain.

Resztę poradnika zrobię na stronie mojawitryna.ga.Jeśli nie ma poradnika poczekaj, są wakacje kiedy to piszę więc może być opóźnienie bo poradnik będę pisał dopiero.

Dziękuje za cierpliwość.

Wiadomość ta nie jest sponsorowana przez 000webhost ani freenom.com bądź żadne inne firmy.

Poradnik ten nie miał na celu zareklamować tych hostingów.

 

 

 

komentarz 5 sierpnia 2018 przez pyrek Nowicjusz (100 p.)

To nie reklama a mini poradnik. Freenom oferuje darmowe domeny: .tk, .ml, .ga, .cf, .gq za darmo na zawsze.

Niestety próbowałem wybrać domenę za którą naliczyli mi własnie z tymi rozszerzeniami 1000 EURO za każdą....! 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 11,019 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2017 w Sieci komputerowe, internet przez magnezio800 Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 205 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,400 wizyt

92,576 zapytań

141,425 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...