• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca jako Front End. Jak zacząć?

Object Storage Arubacloud
–2 głosów
1,793 wizyt
pytanie zadane 9 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Michał Natz Nowicjusz (130 p.)
Hej, potrzebuję rady.
Czy jest jeszcze sens wchodzenia w temat Front End-u dla laika w temacie?
Czuję, że muszę się przebranżowić. Niestety z programowaniem jako takim nie miałem nigdy za dużo do czynienia. Najwięcej pisania jako takiego kodu miałem w VBA (nic specjalnego wiadomo...).
Interesuję się hobbystycznie grafiką. Więc parę programów do obróbki graficznej znam dość biegle (o ile ma to znaczenie w tym temacie).
Trochę poczytałem i chyba najbliżej mi do Fron End-u właśnie jeśli chodzi o pracę w IT.
Chętnie wysłucham jakichś rad. Lepiej zacząć od tutoriali YT/Udemy? Czy pójść na kurs? Czy moze sobie dać z tym spokój i iść w inną dziedzinę?

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 9 października 2018 przez Meridian Obywatel (1,480 p.)
Z fajnych darmowych kursów polecam stronkę sololearn.com Mają tez apkę na urządzenia mobilne. Niestety dostępne po angielsku a nie po polsku ale da się ogarnąć przy średniej/dobrej znajomości języka. Poleciałbym od początku HTML, potem CSS, następnie jakaś książka z bootstrap z tych podanych na forum i na koniec JS. Jak skończysz JS to wróć do HTML do modułu HTML5 gdzieś tak od połowy jak się zaczynają te geolokalizacje - więcej zrozumiesz :)
komentarz 9 października 2018 przez Michał Natz Nowicjusz (130 p.)
Hej, dzięki za odpowiedź :)
Co do angielskiego, to materiały w tym języku nie są dla mnie żadną przeszkodą. W zasadzie to często nawet wolę te, niż w ojczystym. Przy okazji nie wychodzę z wprawy z używania go i poznaję słownictwo branżowe ;)
Co to Twojej odpowiedzi, polecasz jednak zacząć od HTML'a nie od JS? DLaczego?
1
komentarz 9 października 2018 przez Meridian Obywatel (1,480 p.)
HTML jest kodowaniem a nie programowaniem - kodowanie jest dużo prostsze. Skoro jesteś całkiem zielony w tym temacie to moim zdaniem zaczęcie od HTML będzie lepszym wyjściem, gdyż łagodniej wprowadzi Cię w ten świat. Z drugiej strony używając jedynie HTML oraz CSS możesz budować w pełni funkcjonalne (chociaż tylko statyczne) proste strony informacyjne - ot coś takiego jak rozszerzona ulotka tylko, że w internecie. Lepszego porównania nie znajduję. Po co zajmować się JS kiedy nie będziesz w stanie postawić prostej strony i go na niej przetestować? Ponadto JS we frontend używa często id danych elementów tak więc tak czy siak chociażby same podstawy HTML poznać będziesz musiał jeśli chcesz się nauczyć JS (oczywiście mówimy tutaj cały czas o JS ukierunkowanym na frontend).
komentarz 4 stycznia 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
"HTML jest kodowaniem a nie programowaniem" a to ciekawe (biorac pod uwage definicje - bo jezeli chodzi o poziom trudnosci to inna sprawa) :)
+1 głos
odpowiedź 9 października 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Interesuję się hobbystycznie grafiką. Więc parę programów do obróbki graficznej znam dość biegle

No to odpowiedz sobie na jedno pytanie - czy na pewno chcesz iść w programowanie? Dlaczego nie właśnie w grafikę? dobrych grafików wcale nie jest dużo na rynku. A jeśli grafika to też zobacz, że masz szerokie spektrum możliwości. Możesz uderzać w kierunku UX, związanej de facto z oprogramowaniem, może być np. fotografia + retusz zdjęć może praca jako freelancer grafik (tutaj dobrego znaleźć to też sztuka). Może też coś ze składem DPD? Choć nie wiem na ile to się ma do grafiki, ale wiem, że dobrzy składacze są zawaleni robotą.

Nie odradzam programowania, daję pod rozwagę tylko ewentualne inne drogi :)

komentarz 10 października 2018 przez Michał Natz Nowicjusz (130 p.)
Hej, dzięki za odpowiedź.

Wiem, że nie chcę iśc w stricte pisanie kodu 8 godzin dziennie. Więc praca opierajaca się jedynie na żmudnym pisaniu zawiłych kodów nie jest dla mnie. Najchętniej właśnie chciałbym ogarniać coś w sferze interfejsów/stron i ich testowaniu. Więc jestem skłonny ogarnąć potrzebne sfery żeby móc się zagłęnić dalej w temat.

Co do UX, tak interesuję się tą tematyką już jakiś czas i chętnie bym w to uderzył ale pomyślałem, że dobrze będzie wdrożyć się najpierw w świat kodowania/programowania żeby mieć jakiś dodatkowy atut w kontekście szukania stanowiska w UX. Bardziej interesowałaby mnie właśnie budowa i rozkminianie ergonomii interfejsów np. niż badania zachowań klientów.
A pomysł jako takiego przyswojenia front endu właśnie zrodził się z potrzeby poznania specyfiki budowania stron itp.
1
komentarz 26 listopada 2018 przez termitek12 Użytkownik (890 p.)

@Michał Natz testowanie takie na oko to robi programista podczas pisania kodu (kod musi dzialac). Testowanie uzytecznosci - to moze byc twoj kawalek - bo musi to zrobic czlowiek - np poprzesuwac pewne elementy, podkolorowac/uwidocznic. To wbrew pozorom jest bardzo wazna funkcja, ale nie wiem jak tam jest z kasa i czy firmy podchodza do tego podobnie jak do testerow.

Zreszta mozesz tez isc na typowego testera ale tam jest juz wiecej do czynienia z kodem - chodzby do wrzucania tego w skrypt/algorytm/program testujacy itp.

 

0 głosów
odpowiedź 9 października 2018 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)

Na pewno nie dawaj sobie z tym spokoju, skoro nawet nie zacząłeś.. ;D Na początek nie polecam drogich kursów live, bardziej jakieś yt (traversy media polecam jeśli frontend) - filmy odnośnie czystego JS/CSS/HTML. Potem ewentualnie udemy jeśli ogarniasz angielski (bo prawie zawsze są do wyrwania kursy za pół darmo). No i próbuj, zobaczysz czy sobie dać spokój czy nie laugh

komentarz 9 października 2018 przez Michał Natz Nowicjusz (130 p.)
Dzięki za rady :) Właśnie przymierzam się najbardziej to takiej "drogi", chciałem potwierdzenia czy słusznie :)
Zacznę od YT itp. w temacie JS/CSS/HTML a później w Udemy. Mam już jakieś kursy tam za friko dodane w tej tematyce. I jakieś nawet nie za drogie na później. Więc na tym skupię się chyba w pierwszej kolejności.
0 głosów
odpowiedź 4 stycznia 2019 przez PawełM Nowicjusz (140 p.)

Cześć:)

Będzie to mój pierwszy post, nie chciałem robić kolejnego wpisu, bo po prostu wyszukiwarka pokazała mi ten wpis i jeśli tylko ktoś to jeszcze czyta, to pewnie udzieli mi jakiejś odpowiedzi :)

Chcę się przebranżowić :) Padło, że w końcu chcę postawić na to czym się interesuje i co w jakiś sposób już robię, ale bardzo bardzo od strony EASYYY czyli od strony wordpress'a kilka stron postawiłem - oczywiście z wykorzystaniem motywów płatnych, darmowych czy to kilku opcji Page Builderów - ale im chcę coś dalej iść w las tym potrzeba znajomości HTML, CSS.

Chciałbym skupić się na solidnych podstawach tak, aby jako freelancer móc później tworzyć strony www czyli typowa praca jako Front End Deweloper

 

Z czeliści wiedzy jaka jest w sieci wybrałem na początek te dwa światy które uczą/pokazują co i jak...

Chciałbym się Was zapytać o radę w którą stronę iść, tak aby w miarę szybko, gruntownie i dobrze się wdrożyć w podstawy oraz aby przy tej nauce po prostu coś robić... Bo bez robienia nic na bank się nie nauczę...

Jestem już też pogodzony z myślą, że najpierw chcę poznać KODOWANIE, a na PROGRAMOWANIE czyli JavaScript przyjdzie czas po opanowaniu podstaw.

Jednym źródłem wiedzy jest być może hmmm wasz kanał YT >> pod nazwą Pasja informatyki

Drugim źródłem wiedzy jest kanał na YT pod nazwą  Samuraj Programowania i tutaj zdecydowałbym się na po prostu zakup etap po etapie danego kursu i popracowaniu nad nimi, aby i nauczyć się i stworzyć portfolio, które nie będzie opierało się tylko na WP :)

Tak, jak widać z wpisu chce być samoukiem - poparty wiedzą z kursów... w moim przypadku brak mi już czasu, aby dziadek 30 letni szedł na studia w które z obecnym doświadczeniem nie wierze, aby na studiach można było się czegoś solidnie nauczyć... najważniejsze jest własna pasja i energia do nauki, a to wiem, że mam.

Pozdrawiam 

ps. Świetne FORUM smiley

komentarz 4 stycznia 2019 przez lateM Pasjonat (17,660 p.)
Ja bym radził jednak założyć nowe pytanie - będziesz mógł się łatwiej zwracać do ewentualnych odpowiadających + lepsza widoczność wątku. I przekop dobrze wyszukiwarkę, wiele wyciągniesz z podobnych pytań.
komentarz 4 stycznia 2019 przez PawełM Nowicjusz (140 p.)
Dzięki bardzo za odpis :)

Poczekam z kilka dni i zobaczę co i jak :)

Właśnie już się na tym forum zasiedziałem, siedzę chyba z godzinę.

Genialna skarbnica wiedzy i jestem zszokowany poziomem dyskusji... jeszcze, nigdzie nie widziałem braku szacunku czy jakiejś szydery...

pozdro
komentarz 4 stycznia 2019 przez lateM Pasjonat (17,660 p.)

Jeśli chodzi o kursy video, to zwracaj uwagę na datę - materiały szybko stają się nieaktualne i mogą wprowadzać w błąd. Nie musisz niczego kupować - wszystko możesz znaleźć w internecie za darmo. A najlepszym sposobem na naukę jest praktyka - znajdź jakiś darmowy szablon i spróbuj go zakodować na własną rękę. (Przejrzyj wcześniej dotychczasowe code review) Później pokaż kod na naszym forum, wtedy ktoś wypunktuje błędy. Na początku z pewnością będziesz miał problem z odróżnieniem dobrych źródeł wiedzy od tych słabszych (na przykład sprawdź posty na tym forum na temat w3schools). I koduj laugh nie daj się złapać w pułapkę "kurs front-end od podstaw za 5k".  Akurat kursów od podstaw jest w sieci od groma. Gorzej z czymś poważniejszym. 

komentarz 4 stycznia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nasze forum ma formułę Q&A - pytanie i odpowiedzi do niego. W związku z tym bardziej logicznym byłoby, abyś zrobił nowe pytanie; w chwili obecnej napisałeś swoją wypowiedź jako odpowiedź, a to w sumie na nic nie odpowiada, a stawia kolejne pytania :) Ponadto, nie chciałbym żeby to źle czy zniechęcająco zabrzmiało, ale takich tematów mamy średnio kilka na tydzień. Doskonale rozumiem Twoje wątpliwości, ale jeśli zostaniesz z nami na dłużej, to zobaczysz, że wiele powstaje takich tematów i w sumie każdy pytający ma bardzo podobne problemy, zawsze padają podobne odpowiedzi - wystarczyłoby dobrze poszukać, poczytać i można dojść do wniosku, że kolejne pytanie o to samo niczego nie wniesie.

Chciałbym przy okazji lekko sprostować, że kanał Pasji informatyki na YT nie należy do nas i nie mamy na niego żadnego wpływu. Właściciel kanału i forum jest oczywiście ten sam, ale forum jest tak jakby oddzielnym bytem, nikt z obecnych na forum (poza samym MZ) nie ma wpływu na to, co pojawia się na kanale. Źródeł nauki jest bardzo wiele, często darmowych, tylko jak już zostało wspomniane zwracaj uwagę na daty i w miarę możliwości jakość tej wiedzy. Jak też sam zauważyłeś studia nie są Ci szczególnie potrzebne, liczy się własne doświadczenie i praca.

Powodzenia w nauce :)
1
komentarz 4 stycznia 2019 przez PawełM Nowicjusz (140 p.)
Haha właśnie, wiesz Co tak na serio wspiałem zapytanie do wyszukiwarki na forum... wpadło 5 odpowiedzi , przejrzałem zeszło mi już z 20 min na to... chciałem zadac pytanie osobno, ale wyszkoczył monit o tym, co najlepiej zrobić przed dodaniem pytania więc postanowiłem Jakoś się do niego dostosować :)

Na dniach pewnie posiedzę jeszcze trochę u Was i właśnie tak poczytam co tam w trawie piszczy :)

I utwierdzę się w przekonaniu, że najpierw HTML, później CSS, i następnie JS...

Dzięki za info!!

ps. Jest zapał do Nauki więc liczę, że będzie dobrze.

Pozdro
komentarz 4 stycznia 2019 przez PawełM Nowicjusz (140 p.)
Wiesz co pewnie tak zrobię... tylko na teraz taki motyw z Wordpress'a wydaje mi się olbrzymim tematem na start...

Tak myślę jeśli mowa już o darmowym motywie.. to chyba najlepiej byłoby pracować nad motywem przewodnim Wordpress'a gdzieś przeczytałem, że ten motyw jest po prostu najlepszy z darmowych które są dostępny pod względem kodu i hmm możliwości modyfikacji dalej...

Dzięki za pomoc :)

Mam nadzieję, ze za jakiś czas coś tutaj wrzucę do sprawdzenia :)

Pozdro

Podobne pytania

–1 głos
2 odpowiedzi 1,975 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,385 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 299 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...