• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C++ pisanie własnego IDE graficznego, luźna rozmowa

Object Storage Arubacloud
+1 głos
394 wizyt
pytanie zadane 10 września 2018 w Offtop przez Nitk Nikt Nowicjusz (130 p.)
edycja 11 września 2018 przez Nitk Nikt
Witam, z góry chciałbym prosić o wyrozumiałość, przeszukiwałem już internet w celu znalezienia odpowiedzi na moje pytanie, jednak nie chcę odnajdywać tylko "suchych" odpowiedzi, a rozpocząć dyskusję, która mnie ukierunkuje w poniższym temacie, nawet jeśli oznacza to oczekiwanie na uzyskanie różnych opinii.

Jestem początkującym programistą, miałem już zwały typu, że nie chce mi się programować i tak dalej, ale dalej jestem zdeterminowany do ciągłej nauki w tej dziedzinie. Zakończyłem podstawy (połowa książki) programowania z książki Kurs C++ "Od zera do gier kodera megatutorial" Karola Kuczmarskiego. Poradnik został pobrany z sieci w formie pdf. To nie jest jedyna książka którą mam oczywiście wszystko znajdywałem w sieci w formie pdf i tu od razu odpowiadam na domysły niektórych, iż nie pobierałem pirackich książek tylko wszystko na darmowej licencji. Ogólnie to książek z tym mega tutorialem będzie trzy, jedna z nich to same podstawy, a ilość stron jest o wiele mniejsza niż w wyżej wymienionej książce, co nie znaczy że gorzej wytłumaczone. To teraz do rzeczy.

Moim głównym celem w nauce programowania jest "wymasterowanie" (nauczenie się c++ wg taksonomii Blooma, tak również przerabiałem podstawy od Pana Zelenta na YT, lepiej jest znać coś na kilka różnych punktów widzenia i rozumienia, dopóki coś jest nie jasne) języka C++ w taki sposób, aby z pamięci potrafić stworzyć aplikację okienkową bez użycia przeróżnych stworzonych do tego programów jak na przykład irrlicht(z tego co zauważyłem to irrlicht bazuje na OpenGL, mogę się mylić) czy OpenGL. Ogólnie interesuje mnie wieloplatformowość, zdaję sobie sprawę, z tego że cel jest bardzo długo terminowy, ale jestem przygotowany na to, że może mi to zająć nawet 10 lat bądź dłużej.

Wiem, że C++ jest rozwijany i zostały dodane do niego nowe standardy od czasu wydania książki do której się tutaj odniosłem, ciężkim kawałkiem chleba jest ich pojęcie w 100% bez odnoszenia się do dokumentacji.

Pytanie, które mnie nurtuje to: Czy znając sam język programowania C++ będę w stanie otwierając sam kompilator napisać w nim narzędzia do stworzenia aplikacji okienkowej, definiować scenę 2D oraz 3D oraz dodawać do niej obiekty, tworzyć program do modelowania obiektów 3D nawet bardzo prymitywnych, które będę mógł dodawać do odpowiednio napisanej aplikacji?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 11 września 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Co do końcówki -> wszystko tak
Może nie stworzysz tego w 100% sam, bo jak dobrze pamiętam w windowsie do grafiki potrzebujesz WinApi itd, ale za pomocą tego już, możesz od zera budować grafikę
Wyżej masz silniki do samej grafiki np OpenGL
Wyżej silniki już typowo do gier (integracja z modelami 3d i takie tam)

Ale nie polecam masterowania c++, jeśli znasz tylko c++
Zastanów się dlaczego chcesz pisać akurat w c++? Bo składnia ci się podoba? Bo zastosowanie ci odpowiada? Bo rynek ci pasuje?
Czy bo od tego zaczynałeś i tak wyszło że już coś ogarniasz, więc nie opłaca ci się zmieniać

Ja swoje pierwsze pół roku (a nawet troche dłużej) nauki poświęciłem na budowanie "szerokiego poglądu", przez nauke wielu technologii i języków
Od html/css i c++, przez js i jave, aż po php czy c# itd
I od technologii webowych, przez okienkowe aż po gry czy mobilne
Na początku myślałem że frontend jest dla mnie, bo nie znałem za bardzo innych języków, aktualnie frontend znam na poziomie jedynie wystarczających do tego, co muszę zrobić (nie tego co chce, tego co muszę)

Radziłbym spojrzeć na inne języki i inne technologie, na to co oferują, może się okazać że w c++ chciałeś się rozwijać jedynie dlatego, że nie miałeś porównania do innych języków
Może się okazać że super się odnajdziesz jako twórca sztucznej inteligencji w pythonie, albo jako programista współbieżności w erlangu... albo w drugą strone, jako twórca aplikacji biznesowych w c# lub javie, a może jeszcze inaczej wyjdzie i aplikacje mobilne staną się twoją pasją, lub robotyka
Możliwości jest cała masa i ograniczanie się do jednej, znając tylko ją, to trochę marnowanie potencjału

Popróbuj, pokombinuj

Tylko nie próbuj zbyt długo, nie chcemy sytuacji gdzie (jak po polskiej szkole) po kilkunastu latach wiesz troche o wszystkim, ale nic konkretnie
Złoty środek to "spróbuj się nauczyć czegoś o wszystkim i wszystkiego o czymś"
Dąż do bycia ekspertem w jakiejś konkretnej dziedzinie, ale wiedząc coś o pozostałych
To podejście ma też taki plus, że jesteś bardziej świadomy swojego wyboru, po 2 latach nie pojawiają się myśli "a co by było gdybym..." bo na podstawie doświadczeń jesteś w stanie jasno stwierdzić dlaczego podjąłeś taki a nie inny wybór
+1 głos
odpowiedź 11 września 2018 przez HumanINC Gaduła (4,840 p.)
Cześć,

Odniosę się tylko do dwóch kwestii.

Pracuje jako programista, i mogę Ci powiedzieć, że po latach nauki wielu języków programowania nadal nie jestem na takim poziomie aby siadając do edytora napisać wszystko bez dostępu do dokumentacji. Z inżynierskiego punktu widzenia - "nie musisz wiedzieć jak to zrobić, ale wiedzieć gdzie szukać".

Jeśli chodzi o pisanie aplikacji okienkowej, czy pisania programów do modelowania 3D i tym podobnych, to nie wymyślałbym koła na nowo tylko użył bym do tego gotowych bibliotek.

Pzdr, HumanINC
0 głosów
odpowiedź 11 września 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Czy znając sam język programowania C++ będę w stanie otwierając sam kompilator napisać w nim narzędzia do stworzenia aplikacji okienkowej, definiować scenę 2D oraz 3D oraz dodawać do niej obiekty, tworzyć program do modelowania obiektów 3D nawet bardzo prymitywnych, które będę mógł dodawać do odpowiednio napisanej aplikacji?

Nie ma to znaczenia czy będziesz znał super podstawy C++, bądź znał ten język w 100%. Idealna znajomość C++ nie równa się "będę potrafił w tym języku napisać wszystko". Język programowania to tylko narzędzie. Jeszcze trzeba potrafić logicznie myśleć, znać podstawy matematyki, oraz potrafić napisać samemu różne algorytmy. Wystarczy nawet solidna podstawa danego języka programowania aby swobodnie w nim programować niemal wszystko, pod warunkiem, że potrafisz myśleć logicznie, znasz podstawy algorytmiki oraz potrafisz czytać dokumentację. Jeśli chcesz w pełni opanować język żeby dopiero coś w nim zacząć pisać, to sobie odpuść programowanie, bo opanowanie języka przychodzi dopiero wraz z doświadczeniem gdy piszesz kod i potem ten kod jest coraz lepszy i coraz lepszy. Zacznij coś kodować, zamiast skupiać się na języku. Można się też nauczyć wielu języków programowania, a nic tak na prawdę nie potrafić zakodować.

Podobne pytania

+3 głosów
2 odpowiedzi 1,211 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2015 w Offtop przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 1,614 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2016 w C i C++ przez mmr0429 Bywalec (2,010 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 204 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2023 w JavaScript przez Yorweth Obywatel (1,310 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...