• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z wyborem studiów

Object Storage Arubacloud
–4 głosów
691 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez fwtz Nowicjusz (120 p.)
Hej. Mam pewien problem z organizacją i chcę poprosić kogoś o taką obiektywną konsultację. Straciłem 3 lata i stracę jeszcze rok na pracę, bo wcześniej miałem jeszcze słabiej sprecyzowane plany, z jednym kierunkiem mi nie wyszło, chyba mnie to podłamało. Przez te lata dużo szukałem, czytałem, co wybrać, na co jest popyt (mówię o kierunkach). Sprawdzałem rankingi zarobków no i oczywiście IT jest bardzo wysoko. Kierując się tym zacząłem się bawić trochę w programowanie, jakieś tam podstawy, nic wielkiego. Stronę umiem zrobić, ale z js dosyć słabo. No i na czym polega problem? Nie chcąc popełniać błędu z przeszłości - wybrałem kilka kierunków studiów, ale nie wiem, który jest alternatywą, na którym mi zależy najbardziej, bo przez tą małą przygodę z IT strasznie mi się to spodobało. Wiem, że za rok pójdę na studia, bo alternatywą alternatyw są zaoczne finanse na SGH. Ale nie wiem jak teraz to wszystko zorganizować. Interesują mnie:
-lekarski (to właśnie ta porażka trochę mnie zdemotywowała, po biochemie jest tylko to, nic więcej ciekawego)
-lotnictwo i kosmonautyka
-cyberbezpieczeństwo
Właściwie wszystko w szkołach oficerskich, ale na lek gdzie indziej też bym poszedł. No i pojawia się zasadnicze pytanie. Według powyższego musiałbym napisać 5 matur.. w rok. Wszystko rozszerzone. Jestem w stanie się tego podjąć, ale coś mnie nurtuje. Czy jeśli np.dostanę się na cyberbezpieczeństwo to czy tam muszę mieć jakieś podstawy, np.kali, języków programowania? Czy można się tego zacząć uczyć dopiero na studiach i to ogarnąć?

Co właściwie sądzicie o pomyśle pisania 5 rozszerzonych matur: matmy, fizy, bio, chemii, angielskiego? Biochem trochę znam, angielski będę poprawiał z 62% PR.  Aż 5 przedmiotów w rok, mam do dyspozycji około 6 godzin dziennie w dni, gdy pracuję (angielskiego uczę się wyłącznie w pracy) i nawet z 18-20 godzin w dni wolne. Lubię się uczyć. Ale to jest aż 5 matur i nie wiem czy próbować czy szukać innego rozwiązania. Wewnętrznie jestem przekonany, że nieważne na co się dostanę i tak w czasie wolnym będę się uczył programowania/ IT sec.

Informacyjnie: Post z prośbą o sugestię o tej samej treści wrzucam również na forum.biolog.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2018 przez RafalS VIP (122,820 p.)

 No to sobie odpowiedziałeś:

Wewnętrznie jestem przekonany, że nieważne na co się dostanę i tak w czasie wolnym będę się uczył programowania/ IT sec. 

To zdanie implikuje, że najbardziej ciekawi Cię właśnie programowanie / cyberbezpieczeństwo. Do tego potrzebujesz prawdopodobnie tylko 2 rozszerzeń: matma i angielski. Mniejsza liczba rozszerzeń oznacza, że będziesz miał czas na pobawienie się troche informatyką, żeby nie iść na studia totalnie zielonym w tych tematach.

Sugeruje skupić się więc na tych 2 rozszerzeniach i napisać je na 90%, bo po roku może się okazać, że napiszesz wszystkie na 70% a próg będzie wszędzie 75%.

Czy jeśli np.dostanę się na cyberbezpieczeństwo to czy tam muszę mieć jakieś podstawy, np.kali, języków programowania? Czy można się tego zacząć uczyć dopiero na studiach i to ogarnąć? 

Musi wypowiedzieć się ktoś z cyberbezpieczeństwa. Ja poszedłem na informatyke stosowaną na AGH. Tak jak większość osób dostałem się tam na matematyce + angielskim, więc nie musiałem wiedzieć nic o informatyce i w dużej mierze właśnie tak było. Studia spokojnie do przejścia bez wstępnej wiedzy informatycznej.

0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Dodając swoje dwa grosze oto kilka uwag które mi się nasunęły po przeczytaniu:

* na informatyce (studiach) zakłada się że student nie ma żadnych podstaw oprócz matmy - przynajmniej wszędzie gdzie się orientuję tak jest, więc wszystkie przedmioty da się ogarnąć nie mając z nimi styczności, drugą stroną medalu jest fakt, że jak ktoś ma już jakąś wiedzę, to dla niego przedmiot może być lekki i przyjemny, a dla kogoś kto pierwszy raz się z tym styka może być szybko, ciężko, po części niezrozumiale, więc w skrócie nie trzeba, ale warto przejrzeć sylabus i chociaż tak o o czymś co ma dużo ECTS-ów (i egzamin) się dowiedzieć,

* pisanie 5 matur (wg mnie) ma sens w przypadku, gdy będziesz się chciał w danych działkach dalej rozwijać (np. będąc informatykiem z jakąś wiedzą z biologii i chemii możesz próbować się załapać na projekty związane z oprogramowaniem dla szpitali, sprzętu medycznego, itp.), jeżeli tak jest, to możesz spróbować, ale w twoim przypadku mam wrażenie że ścieżki są różne, a ten plan to tylko odwlekanie decyzji o kilka miesięcy, w takim przypadku nie widzę sensu,

* teraz masz chęć się wszystkiego uczyć, ale pomyśl, czy za miesiąc, dwa, pięć dalej będzie ci się chciało poświęcać tyle czasu na naukę, ponieważ motywacja to fajna, ale dosyć ulotna sprawa, czy nie lepiej wybrać konkretnie i się tego trzymać - w taki sposób cały czas przeznaczysz na jedną działkę i ogólnie będziesz mniej czasu poświęcał ale lepiej się przygotujesz,

* czepiając się tych matur - działki które wybrałeś mają dosyć wysokie progi, więc przygotować trzeba się porządnie,

* wypisałeś 3 przykładowe kierunki (+ zarządzanie, które nie wiem co tam robi), ale skoro twoje zainteresowania są takie to może spróbuj znaleźć coś pomiędzy (np. informatyka jest bardzo szeroka i istnieje dużo kierunków które kształcą specjalistów IT z dodatkowymi umiejętnościami np.bioinformatyka lub informatyka na WAT (it + coś z lotnictwa może się znajdzie))

w skrócie - najlepiej się ukierunkować (trudno, wiem) tak, żeby nie łapać kilku dziedzin na raz, albo przynajmniej żeby były one bardzo zbliżone

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 638 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 1,508 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 1,727 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...