• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

płytka stkowa - 5v

Object Storage Arubacloud
0 głosów
99 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez program naczelny Gaduła (3,320 p.)
Witam mam pytanie w sprawie układów elektrycznych. Chodzi o to że mam układ w którego skład wchodzą mikrokontroler, diody i silniczek. w tym jest problem że kiedy włączam silnik to brakuje prądu na diody i przestają świecic albo swiecą słabo (nwm dlaczego i jak to działa)

Proszę o wyjaśnienie, i ewentualne rady :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2018 przez izonik Stary wyjadacz (12,560 p.)
Mam nadzieje że źle zrozumiałem. Podpinasz silnik bezpośrednio do mikrokontrolera ?. Jeśli tak, cudem jest  że się nie spalił (mikrokontroler). Do podpięcia silnika polecam zastosować jakiś tranzystor, a jeśli chcesz sterować również pwm to np. mostek h poczytaj więcej tutaj:

https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-sterowanie-silnikami-dc-petla-for-id8311

https://forbot.pl/forum/topic/16-teoria-mostek-h-h-bridge-kompendium-dla-robotyka/

 

Ale tak jak napisałem pewnie nie wspomniałeś o tym ważnym elemencie. Zadbaj o to żeby mikrokontroler i silnik były zasilane nie zależnie. Jeśli nadal nie działa, wyślij schemat układu.

 

Popraw tytuł.

 

Pozdrawiam.
komentarz 15 sierpnia 2018 przez program naczelny Gaduła (3,320 p.)
Nie podłączam silnika do mikrokontrolera. On jest podłączony do zasilania oddzielnie :)
komentarz 15 sierpnia 2018 przez izonik Stary wyjadacz (12,560 p.)
Ok, prześlij jakiś schemat układu.
komentarz 15 sierpnia 2018 przez program naczelny Gaduła (3,320 p.)
Narazie tylko próbuje. Nie ma tu szczególnego schematu więc prosto opiszę:

-mikrokontroler atmega8 podłączony do programatora dobrze - bo wszystko działa

-zasilanie z programatora

-podłączona dioda do mikrokontrolera, wszystko z nią jest ok, miga.

-podłączone kilka innych diod po prostu do tych pasków + i - od płytki stykowej. Działa

-podłączam kabelki jeden do vcc jeden do gnd ( tak jak to na płytce stykowej wygląda, do pasków) a że silniczek jest wyjęty z telefonu, wibracyjny ( po prostu sprawdzam czy działa) to dotykam koncami kabelków bez lutowania, silniczek żeby sprawdzic czy działa. Okazuje się że tak, ale gdy on jest włączony to diody pszygasają. Nie wiem dlaczego bo jeszcze tej elektryki do końca nie ogarniam. I to chciałbym zrozumieć.
komentarz 15 sierpnia 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
Prawdopodobnie silnik działa jako rezystor- daje opór. Wtedy jest spadek napięcia na układzie i diody przygasają bo nie otrzymują tyle prądu co wcześniej.

To raczej jest elektronika ale podstawy elektryki o tym mówią.
komentarz 15 sierpnia 2018 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
Ale schemat (nawet najprostrzy by się przydał) bo nie jesteśmy w stanie doradzić więcej bo nie wiemy co gdzie podpinasz i czy dobrze.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 100 wizyt
pytanie zadane 6 grudnia 2018 w C i C++ przez Mikołaj Użytkownik (780 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,048 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 135 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2016 w Mikrokontrolery przez Kamil Czech Dyskutant (7,700 p.)

92,621 zapytań

141,477 odpowiedzi

319,817 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...