• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór języku i ścieżki programowania [ankieta]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
735 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2018 w C i C++ przez XezolPL Obywatel (1,530 p.)
Witam, nazywam się Mateusz, mam 16lat, programuje już ponad pół roku głównie z kursów u Pana Zelenta choć sam też parę swoich projektów zrealizowałem (np. działający bankomat z zewnętrzną bazą danych w C++).

Trochę się już w tym wszystkim pogubiłem i tu jest moje pytanie, jaki język programowania mam wybrać, jaki polecacie. Przerobiłem kursy z c++, HTML, CSS i JS, próbowałem backend ale kompletnie do mnie nie przemawiają te PHPy Ruby czy Pythony. Czytałem, szukałem i nie znalazłem odpowiedzi. Po pierwsze web development / czy jakiś bardziej java/C? Zależy mi na razie na szybkim znalezieniu jakiegoś źródła zarobku więc webdev byłby chyba szybszy. Ale chce się zajmować ogólnie w życiu programowaniem więc też nie wiem czy opłaca się iść pod WebDev. Myślałem czy nie iść pod Jave bo chyba wsm najbardzdiej by mi odpowiadała ale czy jest ona przyszłościowa? Czy za kilka lat nie wypchnie jej środowisko .net i języki C, C++ czy C#? Chyba chciałbym pisać aplikacje multiplatformowe dlatego Java, oraz internetowe więc chce na razie zgłębić JS, ale jestem ciekaw waszych opini.  

PS: Były by szanse by jakieś mniejsze projekty realizować po jeszcze pół roku nauki? Wiem że nie mam 18lat także mnie nie zatrudnią ale jakieś 600zł/msc by mnie usatysfakcjonowało. W jaki sposób by można było tak zarabiać? Jakieś ogłoszenie się na OLX czy cuś?

PS2: Odstrasza mnie od Javy to że nie ma jej kursu u Pana Zelenta :D Skąd można się uczyć za darmo języków programowania oprócz Yt? Są tam niby jacyś inni samuraj programowania itd. ale p. Zelent to kozak jest wszystko ładnie wytlumaczone często też humorystycznie (śpiewanie do klanu w CSS :D ) i jest zrozumienie tego potem.
Możliwe odpowiedzi:
Java (1 głos, 5%)
JavaScript (2 głosów, 11%)
C++ (6 głosów, 32%)
C# (3 głosów, 16%)
Front-End (2 głosów, 11%)
Back-End (1 głos, 5%)
WebDev (3 głosów, 16%)
JavaDev (1 głos, 5%)
2
komentarz 9 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Z tym gorsze to bym dyskutował... wydajność pewnie będzie mniejsza niż apki w C++ czy Java, gdyż w JS de facto pod spodem jest i tak przeglądarka ale pytanie czy na pewno robisz apkę, gdzie odczujesz tę różnicę wydajności?

Tak na marginesie to np. edytor Visual Studio Code dowiedziałem się niedawno, że został napisany w JS na Electronie :)

Tak na prawdę to jak poznasz jeden język to wejście w kolejny nie jest problemem. Wiele osób twierdzi, że JS i Java nie mają prawie nic wspólnego. Wg mnie jest to bzdura. W każdym języku najważniejsze są wg mnie 4 kwestie:

  1. Poznanie składni
  2. Zrozumienie idei zmiennych, pętli, if'ów, obsługi błędów itp.
  3. Umiejętność stworzenia struktury aplikacji i podziału jej na małe elementy, małe problemy, zrozumienie zasad pracy we wzorcach MVC itp.
  4. Zrozumienie  idei i potrzeby testowania kodu.

Punkt 2 jest identyczny praktycznie w każdym języku. Punkt pierwszy to kwestia 1-2 wieczorów aby ogarnąć podstawy składni.

Punkt 3 i 4 to pewnien poziom abstrakcji ponad językiem więc chodzi tu o zrozumienei idei, a dopasowanie tego do dowolnego języka to już mniejszy problem.

Są owszem pewne różnice między językami ale nie są one na tyle istotne, aby np. programista JS po 3 latach pracy z JS nie mógł szybko usiąść do Javy. Tym bardziej, że w praktyce to nie znam programisty, który całe życie byłby związany tylko z jednym językiem.

Ja jestem głównie frontem zakochanym w JS, ale czasami też trzeba coś tam nabazgrać w Javie czy PHP i wcale nie jest to tak, że uczysz się wszystkiego od zera. Tymbardziej, że nawet niektóre biblioteki są bardzo podobne, np. rxJS dla JavaScript, mocno używany w Angular i rxJava dla back-endu w Javie :)

Po za tym tak na prawdę to powinno się zawsze wybierać język i technologie do konkretnego problemu a nie odwrotnie co niestety często spotykam u wielu ludzi... usilnie próbujących np. kombinować z SSR w PHP i marudzenie że wciąż coś nie pyka, gdy w node można to zrobić w 10 minut, w tym 5 poświęcić na wypicie kawy :)

Także wybierz sobie jeden język na początek i skup się na nim oraz na jego całym ekosystemie. Z czasem sam zobaczysz, że wejście w coś innego wcale nie jest tragedią życiową, a może nawet sam zechcesz coś zmienić :)

komentarz 9 sierpnia 2018 przez Comandeer Guru (601,930 p.)

gorsze bedą niż w javie, w niej jest wiecej możliwości

Obydwa języki są ogólnego zastosowania, więc sprzeczałbym się, czy którykolwiek z nich ma więcej możliwości. 

komentarz 9 sierpnia 2018 przez XezolPL Obywatel (1,530 p.)
Dobra, zdecydowałem po przepracowaniu 10h z kodem javy. Po pierwsze java jest przyjemna i prawdopodobnie się na nią przesiądę ale w przyszłości. Obecnie tak jak radzicie zgłębie JS do poziomu średniozaawansowanego/zaawansowanego i równocześnie będę poznawał C++ bo ma dla mnie najłatwiejszą składnie a poradniki u p. Zelenta mi bardzo odpowiadają bo po 4 odc u Samuraja Programowania do Javy nic nie rozumiem, nic nie tłumaczy dopiero sam to wyszukuje tracąc na tym zbyt dużo czasu a z resztą podstawy się pokrywają między językami także idę w C++ i Javascripta za 6-12msc --> Java i WebDev ? Mam ponad pół roku na przemyślenia także wystarczy :) Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam ;)
komentarz 9 sierpnia 2018 przez XezolPL Obywatel (1,530 p.)
A i jeszcze istnieje coś takiego jak back-end w C++ czy robić PHP/Pythona/Ruby? Który z nich najlepszy na początek back-endu?
komentarz 9 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Jak się uprzesz to back-end zrobisz chyba w każdym języku ale nie zawsze ma to sens... Ja myślę, że najlepiej jak po prostu zaczniesz pomału się uczyć i uwierz mi, za rok sam sobie odpowiesz na wszystkie dzisiejsze pytania :)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 8 sierpnia 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)

Piszesz, że nie dla ciebie PHP, Ruby lub Python. OK. A czy próbowałeś backendu w C# lub Javie? Oba są komercyjnie wykorzystywane, więc zorientuj się co i jak.

Inną sprawą jest to, co chciałbyś programować. Nie patrz, że "w webdevie jest kasa", bo w każdej dziedzinie programowania można kasę zarobić. Możesz robić appki na telefon, gry, aplikacje desktopowe, a jeśli interesuje cię programowanie niskopoziomowe to możesz programować systemy wbudowane (embedded) w C/C++ i działać blisko elektroniki. To powinien być pierwszy krok.

Czy za kilka lat nie wypchnie jej środowisko .net i języki C, C++ czy C#?

C/C++ to zupełnie inna bajka niż C#, któremu budową bliżej do Javy. Używane są do zupełnie innej kategorii programowania, więc to porównanie jest jak "czy za kilka lat ciężarówki nie wypchną ferrari jako samochody luksusowe".

Pytasz skąd uczyć się darmowo języków programowania. Najczęstszą odpowiedzią jest... dokumentacja. Poza tym, Google. Forma video nie jest jedyną formą nauki języka programowania. Samych podstaw języka nauczyć się można z prostego tutoriala, a rzeczy bardziej zaawansowane, to już dokumentacja.

Chciałbyś zarabiać na programowaniu? Cóż, nie jest to takie proste. Za kilka linijek kodu w konsoli, nikt nie będzie płacił, bo to zwykle 10-15 min roboty dla profesjonalisty. Chcesz zarabiać? Wybierz konkretną technologię, naucz się jej tajników, zrób parę projektów na Githuba. Wtedy możesz starać się nawet o stanowisko juniora (nie wiem jak z wiekiem, ale chyba na część etatu mógłbyś nawet poniżej 18 lat). Niestety, mimo tego, że w IT jest bardzo dużo pieniędzy, nie tak łatwo jest po nie sięgnąć. 

I jeszcze słówko o tutorialach p. Zelenta. Zgadzam się z tobą, że jest to przyjemnie tłumaczone i łatwe do zrozumienia (sam dzięki temu opanowałem podstawy C++ i OOP). Jednak (tak jak pisał @Tomek Sochacki), brakuje w nich nowoczesnych praktyk. W kilku tutorialach poświęcasz np, godzinę, żeby obejrzeć tutorial, przepracowujesz po nim kolejne 2h z kodem, po czym w następnym tutorialu dowiadujesz się, że to jest nie dobry sposób, i należy to robić zupełnie inaczej. I kto ci teraz zwróci twoje 3h? 

0 głosów
odpowiedź 8 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,590 p.)

Java vs JavaDEV ? :D No nie widzę różnicy w obecnej sytuacji na rynku 

bo tak naprwadę czasem Java  Developer to i tester/software i  nawet na full stack, ale nie tylko Java Developer,  teraz jak projekt czegoś wymaga: programista ma miesiąc mniej czasu żeby się nauczyć nowej technologi/frameworku itd- żeby podjąc się implementacji .... więc :D po prostu już tak bym  tego nie rozdzielał 

0 głosów
odpowiedź 8 sierpnia 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Wiesz pythona, Ruby czy PHP nie lubisz bo tak naprawdę ich nie poznałeś. Te języki są inne bo to języki skryptowe. Tam czy siak proponuję zaznajomić się z pythonem bo on jest dziś wszędzie i ma bardzo ciekawe podejście. Jeśli chcesz iść w stronę cpp to może ogarnij sobie bibliotekę stml o spróbuj zrobić jakąś grę choćby nawet prostą. Pan Zelent ma za zadanie zaszczepić w nas ciekawość, prosto wytłumaczyć jednak chcąc zarabiać trzeba już się w czymś specjalizować i zgłębiać wiedzę z książek czy dokumentacji, stron anglojęzycznych głównie.
komentarz 8 sierpnia 2018 przez XezolPL Obywatel (1,530 p.)
Wiesz co no na pewno spróbuję chociaż pythona i PHP ogarnąć podstawy, już próbowałem ale nie podoba mi się to, ale nie chciałbym z nimi wiązać przyszłości.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 221 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Michal5552 Początkujący (400 p.)
–4 głosów
2 odpowiedzi 299 wizyt
pytanie zadane 9 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez KlejnotNilu Użytkownik (750 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,067 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2016 w Java przez Wilier Bywalec (2,570 p.)

92,615 zapytań

141,465 odpowiedzi

319,781 komentarzy

61,997 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...