• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dziwne odczyty temparatury procesora

Object Storage Arubacloud
0 głosów
316 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Loki Użytkownik (560 p.)

Witam.

Jakiś czas temu pisałem o problemie, który powodował niemożliwość ponownego uruchomienia komputera jeśli nie minęło parę godzin od jego wyłączenia. Więcej tutaj.

Jak się okazało winny był zasilacz, ale pojawił się inny problem.

Na początek specyfikacja mojego PC:

  • Płyta główna: MSI Gaming 5,
  • Procesor: i5 4690K 3,5Ghz,
  • Chłodzenie CPU: Raijintek EreBoss
  • RAM: HyperX Savage 2x4GB 2400MHz
  • Karta Graficzna: MSI Nvidia GTX 970

I teraz do meritum.

Aby się dowiedzieć dlaczego mój komp ma problemy z uruchamianiem, zabrałem go do "fachowca", który mógł podpiąć inny zasilacz, aby sprawdzić czy to wina zasilacza.

Okazało się że tak i trzeba kupić nowy zasilacz. No to zabrałem kompa do domu, odczekałem parę godzin po czym go odpaliłem. I teraz się zaczęło.

Zaraz po załadowaniu windowsa słyszę że wiatrak CPU chodzi na maksymalnych obrotach, myślę WTF?

Wchodzę do MSI Command Center i co widzę? Prędkość wentylatora 100% a temperatura procesora się waha pomiędzy 95 a 100 stopni Celsjusza. WTF? Myślę sobie, przecież to niemożliwe aby temp. była taka wysoka. Bo komputer powinien się wcześniej sam wyłączyć albo procek byłby już usmażony.

Dotykam obudowy, chłodna. Zdejmuję pokrywę i dotykam radiatora, też chłodny. Więc co jest grane? Windows oszalał i przekłamuje odczyty. Wchodzę do BIOSu ale tam też odczyty takie same.

No nic, myślę sobie co tu wykombinować jeszcze. Mój procek jest podkręcony automatycznie przez włączenie opcji "OC Genie" w BIOS i pracuje z szybkością 4,0Ghz. Postanowiłem wyłączyć podkręcenie i sprawdzić co się stanie. A stało się to że temperatura się unormowała i w czasie bezczynności windowsa wynosi około 55 stopni.

Co i tak jest o około 5 stopni więcej niż przed zawiezieniem kompa do serwisu. Niestety co jakiś czas temperatura bez powodu skacze nawet do 75 stopni by po paru sekundach spaść. I tak cały czas.

A sytuacja z temperaturami przed wizytą w serwisie wyglądała tak że nigdy nie widziałem więcej niż 67 stopni przy maksymalnym obciążeniu a wiatrak maksymalnie chodził tak na 60-70% obrotów.

Miałem jeszcze nadzieję że to może jakimś cudem zbieg okoliczności i winę za to ponosi zasilacz. Ale gdy zamontowałem nowy zasilacz to nic się nie poprawiło z temperaturami.

Więc moje pytanie do szanownych forumowiczów wygląda tak:

Czy jest możliwe uszkodzenie czujnika temperatury podczas sprawdzania zasilacza? Z tego co się orientuję to czujnik jest gdzieś tam w gnieździe procesora, więc chyba nie.

Co jeszcze mogę zrobić aby sprawdzić co jest nie tak i jak to naprawić? I ogólnie, WTF się dzieje?

Dziękuję

 

komentarz 5 sierpnia 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Śmigło na pewno podłączone pod CPU FAN?
komentarz 5 sierpnia 2018 przez Loki Użytkownik (560 p.)
Tak.
komentarz 5 sierpnia 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
A jakie masz minimalne/maxymalne Vcore? Może jakiś tryb oszczędzania energii został wyłączony?
komentarz 5 sierpnia 2018 przez Loki Użytkownik (560 p.)
A gdzie to mogę sprawdzić?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 5 sierpnia 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
np. HWinfo, sprawdź czy w IDLE napięcie jest wciąż wysokie i jakie jest zużycie CPU.
komentarz 9 sierpnia 2018 przez Loki Użytkownik (560 p.)

Sorry za opóźnienie ale nie było mnie w domu przez parę dni. Nie wiem o które konkretnie napięcia chodzi, więc dołączam screena z HW.

komentarz 10 sierpnia 2018 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Musisz włączyć w biosie tryb oszczędzania, żeby Ci obniżał licznik i napięcie CPU w IDLE. Twój proc jest ustawiony na sztywno 35x100.
komentarz 10 sierpnia 2018 przez Loki Użytkownik (560 p.)
Trochę to poprawiło sytuację, ale tylko trochę. O ile w idle mam prawidłowe temperatury bez podkręcania procka to jak tylko włączę "OC Genie" to znowu mam wyniki ponad 90 stopni.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 239 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2023 w Sprzęt komputerowy przez kacper18 Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,690 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 695 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...