• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Aplikacja w C# - WPF czy coś innego?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
952 wizyt
pytanie zadane 24 lipca 2018 w C# przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
zamknięte 21 sierpnia 2018 przez kubekszklany
Witam. Planuję stworzyć aplikację, jak na razie zacząłem od WPF i C#. Pisałem w wielu językach, jednak C# jest dla mnie najlepszy. Zacząłem pisać w Visual Studio aplikację Windows Presentation Foundation. Problem polega jednak na tym, że jest ona dostępna jedynie na windowsa. Chciałbym, aby aplikacja była dostępną również na linuxa i maca. Wiem, że na urządzenia mobilne mogę wykorzystać Xamarin i będzie działać na każdym smartfonie. Problem jednak jest z komputerami, bo nie wiem w czym napisać aplikację żeby się uruchomiła na każdym systemie operacyjnym, a nie chciał bym tworzyć osobno dla każdego systemu. Polecacie coś? PS. Jeżeli da się uruchomić WPF na linuxie to chętnie przy nim zostanę, jednak po przeszukaniu internetu stwierdziłem, że na chwilę obecną nie jest to możliwe.
komentarz zamknięcia: Rozwiązane.
komentarz 28 lipca 2018 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
edycja 28 lipca 2018 przez NowyUrzydgownig
Nie ma WPF dla Linux, czy mac. Musisz pisać w czymś innym na Linux i Mac. Tak się robi to normalne. Jeśli chcesz pisać w C# na linux to możesz do tego użyć Mono, Qt for .NET, albo jeszcze czegoś innego poszukać. Ale te aplikacje na Linux i tak nie będą wyglądać tak ładnie jak na windows. W Javie masz prościej pisać na Linux, ale Microsoft nie wspiera UI dla Linux, czy MacOS.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 lipca 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Jeśli to nie musi być okienkowa, to masz .net core i możesz zrobić asp.net albo konsolową

Masz jeszcze coś takiego jak mono https://www.mono-project.com/docs/gui/wpf/
Które jest wieloplatformowe
Ale z tego co wiem wiele rzeczy nie działa i ogólnie masa z tym problemów, ale tylko słyszałem, sam nie próbowałem
komentarz 24 lipca 2018 przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
To miała być raczej aplikacja dla innych użytkowników (mam nawet serwer do tej aplikacji w c# właśnie konsolowy), dlatego wolał bym coś z interfejsem graficznym. Mono nie odpadła w ogóle aplikacji wpf, natomiast wine od razu wywala błąd.
komentarz 25 lipca 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Może po tym co powiem wszyscy fani prawidłowego tworzenia aplikacji sie wkurzą bo "jak tak można"

Ale...

Możesz napisać to w Unity3D
Racja, będzie ważyć dużo bo do głupiej aplikacji okienkowej używasz silnika z fizyką
Ale będzie działać, a chyba to jest tutaj celem, po prostu możesz stworzyć interfejs użytkownika w grze, tak jak sie robi np menu
Bez tworzenia rzeczywistej gry

Jeśli nie jest wymagany c# dla klienta, możesz użyć czegoś innego, np javy która jest podobna do c#

Zależy w jakich użytkowników celujesz
Bo może sie okazać że 90% odbiorców posiada windowsy, a będą mieć trochę gorszą jakość dla tych 10% innych osób
komentarz 25 lipca 2018 przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
Myślałem nad tym, jednak wolał bym nie tworzyć tej aplikacji na żadnym silniku do gry. Co do javy to każdy musiał by mieć zainstalowana jave kto chciałby uruchomić program, niby większość osób ją ma, jednak niektóre osoby mogą jej nie mieć. A aplikacja w c# na windowsy odpala się bez dodatkowych programów, testowałem kiedyś dzień po formacie komputera.
komentarz 25 lipca 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
do wpf potrzebujesz .net framework
większość osób ma w odpowiedniej wersji, ale nie każdy (przykładowo u mnie w szkole w większości nie ma)
komentarz 21 sierpnia 2018 przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
Ostatecznie zdecydowałem się napisać ten program nie w wpf, tylko w windows forms, który działa na widowsie co oczywiste, a na linuxie wystarczy mono lub wine, obydwie aplikacje uruchamiają moją.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 424 wizyt
pytanie zadane 26 września 2018 w C# przez Sc4red Użytkownik (590 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 272 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2020 w C# przez barti911 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 303 wizyt
pytanie zadane 21 września 2018 w C# przez seba Dyskutant (8,900 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...