• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór studiów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
946 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kamil Miętkiewicz Użytkownik (630 p.)
Tak, wiem że podobnych tematów jest dużo. Jednak ja wciąż nie mam wiele wątpliwości. Planuje iść na zaoczną informatykę, najbliżej mi do Krakowa i Kielc, ale to głównie Krk biorę pod uwagę. Na AGH raczej z moją maturą nie mam co szukać na informatyce, na obecną chwilę waham się między PK i między wydziałem WFMII i WIEIK. Nie mam jako takiego określonego celu że chce, programować, tworzyć strony itp. Raczej Informatyka interesuje mnie na ogólnym polu od software po hardware. W tym odrobine zainteresowania elektroniką. I tu pojawia się problem, bo nie wiem co wybrać. Wydaje mi się że lepszą opcją jest WIEIK, ze względu na więcej elektroniki, ale czytam opinie że lepszym wyborem jest WFMII, mniej fizyczny, a WIEIK bardziej nastawiony na programowanie niskopoziomowe.

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 5 lipca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
wybrane 5 lipca 2018 przez Kamil Miętkiewicz
 
Najlepsza

Po pierwsze to nie myśl o studiach w kategoriach gdzie chcesz pracować tylko co lubisz robić. To po pierwsze primo.

Jeśli myślisz o programowaniu ale jednocześnie interesuje Cię elektronika to wg mnie uderzaj w elektronikę, może też np. coś z telekomunikacji itp. Nie podpowiem żadnych konkretnych uczelni i kierunków bo studia kończyłem ładnych parę lat temu i w innej branży (mgr inż. budownictwa) więc nie jestem tutaj na czasie.

Ale to nie ważne. Z własnego doświadczenia powiem Ci, że programowania nauczysz się bez problemu sam. Wystarczy, że na prawdę będziesz chciał to robić. Śmieszy mnie i to bardzo jak niektórzy tutaj wyżalają się że zdali maturę ale nie mają czasu na naukę i nie mają motywacji, pytają co przeczytać żeby się zmotywować itp. itd. Bzdura i po prostu lenistwo.

Po drugie secundo nie nastawiaj się, że na studiach nauczą Cię dobrze programować czy zrobią z Ciebie porządnego elektronika. Nie, studia dadzą Ci pewne podstawy i nauczą uczenia się. I tyle. Reszta zależy tylko od Ciebie. 

Często omijam tego typu posty ponieważ wielu ludzi nie wie kompletnie co chce robić i nie próbuje pomyśleć tylko chcieliby aby inni podjęli za nich decyzję... Ty natomiast masz pewne konkretne plany i to plus!

Moim zdaniem bardziej spełnisz się na elektronice, gdzie dodatkowo sam zaczniesz bawić się programowaniem. Co więcej, te dwie gałęzie można pięknie połączyć. Zaczynając choćby od prostych robotów Raspberry PI po tworzenie całkowicie własnych urządzeń i ich programowanie.

Powodzenia!

komentarz 5 lipca 2018 przez Kamil Miętkiewicz Użytkownik (630 p.)
Wydaje mi się że pójście w telekomunikacje lub coś typowo elektronicznego było by błędem gdyż mnie najbardziej interesuje elektronika ta powiązana z komputerami. Staram się wybrać coś co mnie będzie zarówno interesowało i jednocześnie da mi jakieś perspektywy pracy. Byłem już na studiach stacjonarnych na budownictwie na AGH które zawaliłem, bo jednak okazało się że to nie jest to co sobie wyobrażałem. Szczególnie przedmioty typu mechanika czy wytrzymałość materiałów ;) Dlatego teraz chce wybrać coś co będę uczył się z przyjemnością, co będzie mnie interesować i jednocześnie da mi perspektywy pracy. Mimo wszystko nieco przedmiotów typowo elektronicznych się boje, gdyż sprawia mi problemy zrozumienie niektórych zagadnień fundamentalnych np jak działanie tranzystora. Elektronika jest bardziej "fizyczna", informatyka "matematyczna". Porównuje przedmioty na obu kierunkach i ciężko mi podjąć decyzje szczególnie gdyż na jednym i drugim wydziale są przedmioty interesujące, których nie ma na drugim wydziale. Np Programowanie mobilne czy Projektowanie aplikacji internetowych na WFMII i układy elektroniczne WIEIK.
komentarz 5 lipca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Szczególnie przedmioty typu mechanika czy wytrzymałość materiałów

Z mechaniką to fakt, nigdy do końca się nie polubiliśmy... szczególnie teoria drgań i przemieszczeń ale wytrzymałość akurat miło wspominam... te beleczki, MTN itp. fajne tematy, i te kolokwia z całkami rozpisywanymi na 5 stron A4 :) ale fakt jest taki, że bez dobrych podstaw WM nie da się potem zrozumieć metod typu MES, dynamicznych odkształceń materiałów itp. także to ważne przedmioty.

Programowanie mobilne czy Projektowanie aplikacji internetowych

Nie patrz na nazwy przedmiotów, ba nawet na programy... ja na budownictwie miałem w specjalności m.in. lotniska, ale omawiane to było w sposób po prostu żenujący...

i jednocześnie da mi perspektywy pracy

Jak będziesz robił to co lubisz i będziesz w tym dobry to i praca ciekawa się znajdzie...

0 głosów
odpowiedź 5 lipca 2018 przez Kamil Miętkiewicz Użytkownik (630 p.)
Nikt nie jest wstanie pomóc? :(
komentarz 26 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
studia - > nic Ci nie dadzą jeśli chodzi o " pomoc do pracy " :) bo tam raczej programowania jest zbyt mało, też studia - jak i szkoła 'UCZĄ OGÓŁU " a nie szczegółu jak w przypadku juz stanowisk programistycznych
0 głosów
odpowiedź 26 sierpnia 2018 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Ja powiem coś pozornie niezwiązanego, ale da Panu do myślenia: na PW też jest informatyka na 2 wydziałach - Matematyki i Nauk Informacyjnych MiNI oraz też drugim takim elektroniczno-cos tam nie pamiętam skrótu. Teoretycznie wszyscy chcą iść na MiNI, jest tam większy próg i "prestiż,priorytet", po czym w takim rankingu Perspektywy informatyka na tym elektronicznym wydziale jest wyżej niż na MiNI. Czy tak samo w Krakowie? Nie wiem. Czy tak jest? Nie wiem. Jak powinno być? Nie oceniam, ale proszę to przemyśleć samemu i iść za głosem serca i rozumu. Powodzenia!!!
0 głosów
odpowiedź 26 sierpnia 2018 przez Smatix Obywatel (1,050 p.)
Jeśli chodzi o PK to najlepiej porównać kierunki na obu wydziałach w syllabusie

http://syllabus.pk.edu.pl/public/links.pk?id=114

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 503 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 1,029 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 469 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...