• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Książka o programowaniu dla 11-letniego chłopca.

0 głosów
195 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2018 w C i C++ przez PanBrodacz Nowicjusz (120 p.)
Poszukuję książki dla 11-chłopca, która mogłaby rozpocząć w lekki i przystępny sposób jego przygodę z programowaniem. Nie miał jeszcze nic do czynienia z klasycznym programowaniem, poza Lego Mindstorms, interesuje się elektroniką standardowo jak na osobę w jego wieku.

5 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 19 czerwca 2018 przez Tomek Sochacki Mędrzec (186,810 p.)
Nie polecę Ci żadnej książki bo nawet nie wiem czy takowe są... mój syn ma dopiero 4 lata więc jeszcze ciut za młody na programowanie :)

Ale powiem Ci z mojego własnego doświadczenia, jak byłem dzieciakiem - okres podstawówki, to mój tata sporo ze mną siedział ucząc mnie samemu podstaw Pascala (ehh ten piękny niebieski ekran edytora i grafiki ASCII :D) i podpowiadał mi jak zrobić różne małe programiki itp. Do dziś pamiętam jeden z moich pierwszych programów do składania modelu samolotu 2D z grafik ASCII na podstawie określania różnych parametrów i mój własny edytor tekstu będący jednocześnie czymś a'a notatnik, todo itp.

Piszę o tym, ponieważ wydaje mi się, że sama książka niekoniecznie zachęci takiego chłopaka do samodzielnej nauki, ba może go nawet zniechęcić jeśli napotka jakiś większy problem i ja polecałbym po prostu usiąść z nim i kolejno pokazywać, tłumaczyć itp. Z perspektywy czasu widzę też, że w ten sposób tata umiejętnie odciągnął mnie od wpadnięcia w wir samych tylko gier i zasiał ziarenko zainteresowania później systemami windows, sprzętem, programowaniem itp.
+2 głosów
odpowiedź 19 czerwca 2018 przez profesorek96 Maniak (50,760 p.)
Ja na twoim miejscu, zainteresował bym się serią książek prezentujących trudne zganienia w formie komiksów. Dokładnie rzecz ujmując mangi. Przykładowa książka

https://ksiegarnia.pwn.pl/The-manga-guide.-Mikroprocesory,731934814,p.html

Jeśli zaś chcesz by dziecko po kodziło polecam Książkę https://ksiegarnia.pwn.pl/Uczymy-dzieci-programowania,736176250,p.html . Książka w bardzo zabawny, jasno tłumaczy trudne zagadnienia programowania w pythonie na przykładach. Na początku rozdziały tłumaczą język python, a zarazem tworzą piękne i kolorowe rysunki wykorzystując bibliotekę turtle. Ostatnie dwa rodziały wprowadzają do PyGame. Książkę sam przeczytałem pomimo że pythona znam dość dobrze mogę ją śmiało polecić dla osób początkujących.
+1 głos
odpowiedź 19 czerwca 2018 przez Ehlert Mędrzec (166,360 p.)

interesuje się elektroniką standardowo jak na osobę w jego wieku.

XD no to chyba mamy odrębne postrzeganie standardów pedagogicznych.

Z jakimś przewodnikiem to całkiem dobrą propozycją są książki Rusz Głową.

+1 głos
odpowiedź 19 czerwca 2018 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (19,480 p.)

Jeśli nie miał styczności z programowaniem, to pokusiłbym się o coś przyjemnego typu python lub js z programowaniem jakiejś prostej gierki. Coś typu Python dla każdego. Podstawy programowania. Książka jest dobra dla laika.

Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem - tej co prawda nie widziałem(nie zaglądałem do środka), ale słyszałem dobre opinie, polecam się zainteresować.

+1 głos

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 208 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 182 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2016 w C i C++ przez Łukasz Pełszyński Użytkownik (810 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 267 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2015 w Offtop przez zmiennoimienny Mądrala (5,530 p.)
Porady nie od parady
Komentarze do pytań nie służą do odpowiadania, od tego jest wydzielona sekcja odpowiedzi. Funkcją komentarzy jest natomiast możliwość uzyskania dodatkowych informacji na temat samego posta.Komentarze

65,740 zapytań

112,380 odpowiedzi

237,255 komentarzy

46,695 pasjonatów

Przeglądających: 228
Pasjonatów: 10 Gości: 218

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...