• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Książka o programowaniu dla 11-letniego chłopca.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
557 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2018 w C i C++ przez PanBrodacz Nowicjusz (120 p.)
Poszukuję książki dla 11-chłopca, która mogłaby rozpocząć w lekki i przystępny sposób jego przygodę z programowaniem. Nie miał jeszcze nic do czynienia z klasycznym programowaniem, poza Lego Mindstorms, interesuje się elektroniką standardowo jak na osobę w jego wieku.

5 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 19 czerwca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Nie polecę Ci żadnej książki bo nawet nie wiem czy takowe są... mój syn ma dopiero 4 lata więc jeszcze ciut za młody na programowanie :)

Ale powiem Ci z mojego własnego doświadczenia, jak byłem dzieciakiem - okres podstawówki, to mój tata sporo ze mną siedział ucząc mnie samemu podstaw Pascala (ehh ten piękny niebieski ekran edytora i grafiki ASCII :D) i podpowiadał mi jak zrobić różne małe programiki itp. Do dziś pamiętam jeden z moich pierwszych programów do składania modelu samolotu 2D z grafik ASCII na podstawie określania różnych parametrów i mój własny edytor tekstu będący jednocześnie czymś a'a notatnik, todo itp.

Piszę o tym, ponieważ wydaje mi się, że sama książka niekoniecznie zachęci takiego chłopaka do samodzielnej nauki, ba może go nawet zniechęcić jeśli napotka jakiś większy problem i ja polecałbym po prostu usiąść z nim i kolejno pokazywać, tłumaczyć itp. Z perspektywy czasu widzę też, że w ten sposób tata umiejętnie odciągnął mnie od wpadnięcia w wir samych tylko gier i zasiał ziarenko zainteresowania później systemami windows, sprzętem, programowaniem itp.
+2 głosów
odpowiedź 19 czerwca 2018 przez Ehlert Ekspert (213,190 p.)

interesuje się elektroniką standardowo jak na osobę w jego wieku.

XD no to chyba mamy odrębne postrzeganie standardów pedagogicznych.

Z jakimś przewodnikiem to całkiem dobrą propozycją są książki Rusz Głową.

komentarz 29 marca 2022 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Chyba chodzi o interesowanie się nie samą elektroniką, ale jej używaniem
+1 głos
odpowiedź 19 czerwca 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Ja na twoim miejscu, zainteresował bym się serią książek prezentujących trudne zganienia w formie komiksów. Dokładnie rzecz ujmując mangi. Przykładowa książka

https://ksiegarnia.pwn.pl/The-manga-guide.-Mikroprocesory,731934814,p.html

Jeśli zaś chcesz by dziecko po kodziło polecam Książkę https://ksiegarnia.pwn.pl/Uczymy-dzieci-programowania,736176250,p.html . Książka w bardzo zabawny, jasno tłumaczy trudne zagadnienia programowania w pythonie na przykładach. Na początku rozdziały tłumaczą język python, a zarazem tworzą piękne i kolorowe rysunki wykorzystując bibliotekę turtle. Ostatnie dwa rodziały wprowadzają do PyGame. Książkę sam przeczytałem pomimo że pythona znam dość dobrze mogę ją śmiało polecić dla osób początkujących.
0 głosów
odpowiedź 19 czerwca 2018 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

Jeśli nie miał styczności z programowaniem, to pokusiłbym się o coś przyjemnego typu python lub js z programowaniem jakiejś prostej gierki. Coś typu Python dla każdego. Podstawy programowania. Książka jest dobra dla laika.

Automatyzacja nudnych zadań z Pythonem - tej co prawda nie widziałem(nie zaglądałem do środka), ale słyszałem dobre opinie, polecam się zainteresować.

0 głosów

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 445 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez januszIVmocny Nowicjusz (130 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 361 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2016 w C i C++ przez Łukasz Pełszyński Użytkownik (810 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 374 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2015 w Offtop przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)

92,782 zapytań

141,712 odpowiedzi

320,591 komentarzy

62,114 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...