• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Symfony4 Program dla warsztatu samochodowego

Object Storage Arubacloud
+1 głos
149 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2018 w Nasze projekty przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)

Witam

Uczę się symfony4, wpadłem na pomysł stworzenia programu dla warsztatu samochodowego, wcześniej nie chciałem nikomu pokazywać tego projektu ale, ten projekt spodobał się dla mojego kolegi który pracuje jako mechanik, i powiedział że chciałby mieć coś takiego, chciałbym żebyście ocenił kod backendu oraz frontu, projekt nie jest jeszcze skończony, ale stwierdziłem że wstawię do oceny kodu, ponieważ nie wiem czy dobrze robię.

Funkcje:

  • Dodawanie użytkowników (pracowników)
  • Usuwanie użytkowników
  • Wyświetlanie profilu użytkownika
  • Dodawanie klienta
  • Szukanie klienta
  • Dodawanie samochodu
  • Wyświetlenie samochodu
  • Szukanie samochodu po rejestracji
  • Dodawanie stanowiska (Mechanik, Lakiernik)
  • Usuwanie stanowiska
  • Wyświetlenie wszystkich stanowisk
  • Logowanie

Kod: Github

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 18 czerwca 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
wybrane 18 czerwca 2018 przez `Krzychuu
 
Najlepsza
  1. Zero walidacji po stronie be
  2. Fajnie byłoby zrobić api. Front oddzielnie 
  3. Serio bez Fosuserbundla? 
  4. Cała logika w kontrolerach
  5. Brak jakichkolwiek testów. Nawiasem mówiąc z Twoimi kontrolerami w grę wchodzą chyba tylko funkcjonalne.
  6. Brak admin panelu. 
  7. Nie będę podawać konkretów ale schema db mogłaby być bardziej spójna.
  8. W repo nie powinno być kodu zakomentowanego. Komentarze nie będące dokumentacją, todo, fixme albo stricte notką wprowadzają zamęt.

Podsumowując ode mnie up za migracje, ambicje i dążenie w dobrym kierunku. Tak trzymaj yes

komentarz 18 czerwca 2018 przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)
edycja 18 czerwca 2018 przez `Krzychuu
dziękuje, możesz podać link do Fosuserbudle bo nie mogę znaleźć pod symfony4, gdzie mogę trzymać logikę muszę stworzyć jakiś nowy folder?, możesz bardziej wyjaśnić punkt 2?
1
komentarz 18 czerwca 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Link do userbundla. Z tego co widzę to wersja 2.1 śmiga z sf4. https://packagist.org/packages/friendsofsymfony/user-bundle

Możesz stworzyć taki folder jaki Ci się podoba. Trzymaj logikę aplikacji w osobnych klasach. Pisząc ją nie powinno Cię już obchodzić czy dane są poprawne i walidowane. Skupiasz się na samej esencji tego jaką funkcjonalność udostępnia aplikacja. Takie podejście ułatwia potem rozwijanie kodu, upgrade frameworka, a nawet jego bezbolesną zmianę. Do logiki korzystaj z symfonowego DI i odpowiedniego podziału na klasy spełniające określone zadania. Jeśli ogarniesz może się przydać tactician, albo wgl cały wzorzec CQRS.

Jeszcze niedawno też byłem fanem backendu renderującego widok. Jednak to rozwiązanie staje się przeżytkiem. Teraz pisze się api które operują na czystych danych (w formacie json, xml itp). Dzięki temu piszesz serwer raz i masz możliwość podpięcia go pod SPA, aplikację mobilną lub co chyba najlepsze dać innym projektom, stronom lub developerom możliwość integracji. Standardem w na tym polu jest REST api, ale szeroko używany jest też GraphQL (patrz fb).

Ps. dołącz do projektu code_sniffera

komentarz 18 czerwca 2018 przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)
czyli w logice aplikacji powinienem przenieść np. tworzenie formularza, operacje na bazie danych, a w kontrolerze walidacje?, masz może jakieś projekty które stosują api?
1
komentarz 18 czerwca 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Ja w kontrolerze trzymam tworzenie formularza. Jeśli nie jest walid to rzucam 400. W przeciwnym wypadku odpalam klasy odpowiedzialne za samą logikę czyli w moim przypadku są to LogicServices

Mam swój projekt api, ale nie jest to kod otwarty, więc niestety nie mogę się podzielić.

komentarz 18 czerwca 2018 przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)
Rozumiem, dziękuje za pomoc :)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 420 wizyt
pytanie zadane 13 grudnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 147 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2019 w PHP przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 368 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2019 w PHP przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...