• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Korzystanie z serwerów VPN, wykrywanie adresu IP

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,182 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2018 w Bezpieczeństwo, hacking przez supernazwa123 Nowicjusz (120 p.)
Cześć, jestem laikiem a bardzo chciałbym wiedzieć jak wygląda wykrywanie adresu IP. Sprawa wygląda tak: przez długi czas korzystałem z jednego komunikatora na normalnym adresie IP, czyli nieanonimowo. Kilka dni temu zainstalowałem program do 'zmiany' IP i został mi przydzielony brazylijski adres IP. Moje pytanie: czy w tym momencie, kiedy korzystam już z komunikatora anonimowo jest szansa, że ktoś pozna mój ''pierwszy'' adres IP? Czy widoczny będzie (np. dla hakera) tylko adres z którego korzystam aktualnie?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 maja 2018 przez Wisnia Bywalec (2,770 p.)
Jeśli będziesz korzystał z udawanego IP (czyli łączył się przez proxy), to tylko właściciel proxy ma dostęp do Twojego prawdziwego IP, ale to nie znaczy, że nikt nie będzie w stanie ustalić oryginalnego adresu. Jeśli np. zalogujesz się do jakiegoś serwisu który śledzi adresy IP raz z nowego IP a innym razem z oryginalnego to ktoś będzie widział, że należą do jednego konta i w ten sposób ustali Twój stary adres.

Generalnie zachować pełną anonimowość w sieci jest bardzo trudno. Biorąc pod uwagę, że określiłeś siebie jako laika w tym temacie, możesz spokojnie założyć, że nie jesteś anonimowy.

Mój profesor z Politechniki, specjalista od IT, na jednej z konferencji wstał i obwieścił "Generalnie, w momencie w którym łączycie się Państwo z internetem, możecie zapomnieć o prywatności." I w-g mnie "generalnie" ma rację.
komentarz 28 maja 2018 przez prodigalSon Użytkownik (840 p.)

Generalnie, w momencie w którym łączycie się Państwo z internetem, możecie zapomnieć o prywatności

To zależy w jakim kontekście, bo rzeczywiście po co przykładowo tunelować cały ruch (pomijam tu oczywiste aspekty samego bezpieczeństwa transmisji jakie daje nam tunelowanie) i chować swoje ip za vpn-em skoro dajmy na to upubliczniamy na fb czy innym instagramie swoje prawdziwe dane, fotki z wakacji itp. zapominając o korelacji lub nosimy codziennie w kieszeni smartfona korzystając namiętnie z usług googla.

Aczkolwiek jak się chce to istnieją takie narzędzia, że spokojnie można zachować wysoki poziom prywatności i anonimowości w sieci oczywiście będzie to okupione rezygnacją z wielu wygodnych/przydatnych usług ale tak to już jest, że wygoda nie idzie w parze ani z prywatnością ani z bezpieczeństwem :)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 1,208 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,519 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 327 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...