• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka JS a jQuery

Object Storage Arubacloud
0 głosów
297 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2018 w JavaScript przez Meridian Obywatel (1,480 p.)
Czy warto się uczyć JavaScript czy lepiej jest skupić się na jQuery. Przyznam szczerze, że jeśli chodzi o obiektowy JS to nie mogę nic połapać. I z tym wiąże się moje drugie pytanie. Do czego on w ogóle może być potrzebny w praktyce na stronie? Niby można tworzyć nowe obiekty i metody - ok, ale jak można to wykorzystać w praktyce? Nic mi jakoś do głowy nie przychodzi. Może ktoś podać jakiś konkretny przykład? Bo na chwilę obecną to działam na abstrakcyjnych pojęciach i może w tym polega mój problem.

4 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 6 maja 2018 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
JS jest obecnie potężnym językiem, który służy do tworzenia naprawdę skomplikowanych aplikacji webowych, które m.in. działają nawet wtedy, gdy nie ma połączenia internetowego, czy pozwalają edytować w locie pliki video. To już nie jest język, w którym robi się efekty na stronę. Stąd jeśli pytasz, do czego może być w praktyce potrzebny obiektowy JS, to znak, że postrzegasz JS nieustannie przez pryzmat jego przeszłości.

Nie ma sensu wchodzić w jQuery jeśli nie rozumiesz podstaw obiektowego JS. Sama biblioteka jQuery to przecież jedna wielka klasa, z wieloma różnymi metodami.
+1 głos
odpowiedź 6 maja 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Ale jQuery to biblioteka JavaScript... Ogólnie najpierw polecam skupić się na potężnym vanilla JS, dopiero gdy bardzo dobrze go poznasz zainteresować się jQuery.
0 głosów
odpowiedź 6 maja 2018 przez Meridian Obywatel (1,480 p.)
Czyli do frontendu tworzenie własnych obiektów nie jest niezbędne?
komentarz 6 maja 2018 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
To są podstawy posługiwania się JS-em. A frontend obecnie to też skomplikowane aplikacje webowe.
0 głosów
odpowiedź 7 maja 2018 przez Meridian Obywatel (1,480 p.)
Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi. A znacie może jakiegoś dobrego darmowego frameworka do js? Angular jest ok?
komentarz 7 maja 2018 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)
Nie, Angular to przeinżynierowana kupa. Polecam ekosystem Vue lub React (ze wskazaniem na React).
komentarz 7 maja 2018 przez k.wichura Pasjonat (19,870 p.)
Jest ok.

Od siebie też polece reacta

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 237 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Lukasz9210 Obywatel (1,060 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 386 wizyt
pytanie zadane 16 września 2017 w JavaScript przez maciek061 Gaduła (4,490 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 213 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2017 w JavaScript przez diablo4c Początkujący (250 p.)

92,584 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,671 komentarzy

61,968 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...