• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed XML czy JSON?, charakterystyka [ankieta]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,094 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2018 w C i C++ przez danielb Bywalec (2,520 p.)
zamknięte 25 kwietnia 2018 przez danielb
Witam serdecznie, interesuje mnie rzeczowe porównanie, pomiędzy XML, a JSON, tak wiem, że służą do tego samego, ale który wybrać?, interesuje mnie ich charakterystyka, mocne i słabe strony, zarówno jednego, jak i drugiego, o ile różnica w ich działaniu, ma jakieś znaczenie.

A ponadto prosiłbym, o oddanie głosu w ankiecie, z którego rozwiania korzystacie najczęściej XML czy JSON?.
Możliwe odpowiedzi:
XML (1 głos, 6%)
JSON (17 głosów, 94%)
Ankieta zamknięta
komentarz zamknięcia: Uzyskałem odpowiedz
komentarz 24 kwietnia 2018 przez danielb Bywalec (2,520 p.)
Bardzo dziękuje wszystkim, za odpowiedzi, choć przyznaje, wynik mnie troszkę zaskoczył, ja obstawiałem XML, ale oczywiście również jestem zdania, iż znajomość obydwóch na pewno nie zaszkodzi :-)

Mam tylko problem z wyborem najlepszej odpowiedzi, bo każdy z Państwa  wniósł  coś przydatnego.
1
komentarz 24 kwietnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@danielb, próbujesz porównać 2 różne technologie więc otrzymasz wyniki "kto czego używa częściej". Samochód czy rower? Przecież obydwie opcje "mają koła".. 

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2018 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
wybrane 25 kwietnia 2018 przez danielb
 
Najlepsza
Nie zupełnie służą do tego samego, ale ich obszary użyteczności rzeczywiście się często zacierają. Po prostu są określone sytuacje, w których jeden format będzie nieco lepszy od drugiego.

JSON obecnie króluje jako format przesyłu danych  - zwłaszcza w aplikacjach webowych, jako, że odzwierciedla notację obiektową JS - głównie dlatego, że jest lekki i dość intuicyjny. Jest też łatwiejszy do parsowania tak mi się wydaje.

XML sprawdza się przy bardziej kompleksowych danych, które wymagają szczegółowej walidacji, np. poprzez XSD. Jest też bardziej czytelny przy dużych dokumentach, lecz z drugiej strony zajmuje więcej miejsca od JSON'a. Często się wykorzystuje ten format np. przy przechowywaniu konfiguracji czy ogólnie jakichś zasobów wykorzystywanych przez różnego rodzaju aplikacje, chociaż tutaj też zaczyna być coraz popularniejszy JSON.

Jako osoba związana z web developmentem preferuję JSON, ale na pewno warto poznać oba formaty. W ankiecie nie zagłosuję, bo to trochę jak wybieranie między Pythonem a JavaScriptem ;)
1
komentarz 24 kwietnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

bo to trochę jak wybieranie między Pythonem a JavaScriptem

No to przecież oczywiste, że JS :D

+1 głos
odpowiedź 24 kwietnia 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)

Ciężko dla mnie jest się jakoś bardziej wypowiedzieć, bo zajmuję się głównie front-endem, a tam przy wymianie informacji króluje JSON, jednak gdybym miał wybierać i tak postawiłbym na JSON, dlatego, że wygląda dużo bardziej naturalnie. Klamry, nawiasy itp sprawiają, że kod czyta się dużo przyjemniej niż znaczniki XML. Jest to jednak tylko moja opinia.

PS: Tutaj masz ciekawe porównanie

+1 głos
odpowiedź 24 kwietnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Obecnie chyba JSON jest najpopularniejszy, aczkolwiek czasami widuję API, które wysyłają albo XML albo JSON więc warto poznać choćby podstawy składni XML. O popularności JSON może świadczyć wiele, w tym także choćby nowy typ danych JSON Data Type w MySQL 8 :)
0 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2018 przez Qlash Użytkownik (700 p.)
Json bo jest to praktycznie 1:1 odzwierciedlenie obiektu JavaScript
1
komentarz 24 kwietnia 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)

Jakby nie patrzeć,

JavaScript Object Notation :)

0 głosów
odpowiedź 24 kwietnia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Nie wiem co tu porównywać. Powodzenia z wystawieniem serwera Soapowego w jsonie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 103 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2017 w Java przez diego662 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,083 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2017 w C i C++ przez intensick Początkujący (420 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 2,383 wizyt
pytanie zadane 17 października 2016 w PHP przez Rafik Obywatel (1,870 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...