• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Jak szukać w Google?

+32 głosów
823 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2018 w Offtop przez shotokan Nałogowiec (39,180 p.)
Witam wszystkich, a w szczególności młodych, początkujących informatyków.

Analizując niektóre pytania zadawane na tym forum, jestem zaskoczony, niemile, że na większość Waszych pytań Google zna odpowiedź i to już w pierwszym linku, jaki się pojawi. Dlatego chciałbym napisać kilka słów na temat wyszukiwania.
Dlaczego Google? Bo jest najbardziej popularna więc na niej się skupię.

Nie będę tutaj pisał jakiegoś poradnika, czy tutoriala, bo takowe znajdziecie w Internecie. Chciałem jednak zaznaczyć, że szukanie informacji w Internecie nie boli, jednak nie jest łatwą sztuką.

Obserwując młodych ludzi (a mam z nimi do czynienia w pracy zawodowej) stwierdzam, że dzisiejsza młodzież w większości jest po prostu leniwa. Bo po co mam szukać czegoś, skoro zapytam kogoś i dostanę odpowiedź i to za darmo... Ale do czego Was to zaprowadzi? Chcecie być informatykami, a nie potraficie znaleźć czasu na wyszukanie pewnych informacji w Internecie. Albo też wpisujecie pierwszą lepszą frazę w wyszukiwarce, przeglądniecie na szybko kilka pierwszych stron i się poddajecie, bo nie znaleźliście.
Otóż powiem Wam, że trzeba umieć wyszukiwać. Jak kiedyś szukałem prawie tydzień pewnej rzeczy i się udało.

Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze to odpowiednia fraza do wyszukania. Nie zapomnijcie również, że wyszukiwarka rozpoznaje pewne operatory, dzięki czemu możemy szukać szczegółowo. Operatory możecie znaleźć... a właśnie poszukajcie sobie sami. W ramach coś w stylu zadania domowego. Wyniki można również przefiltrować. I jeszcze nie wiem, czy wiecie, ale wyszukiwarka Google posiada opcję zaawansowanego szukania. Wystarczy kliknąć w odpowiednie miejsce... i już.

Tak więc nie bójcie się szukać, to naprawdę nie boli. A znajdując to, czego szukacie, poczujecie satysfakcję, że sami sobie poradziliście! Naprawdę polecam, zanim zapytacie o coś inną osobę, spróbować najpierw poszukać samemu odpowiedzi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już ktoś kiedyś pytał o to samo i odpowiedź już padła.
Tak więc miłego wyszukiwania :)
komentarz 27 marca 2018 przez obl Nałogowiec (45,940 p.)

@shotokan,

To co napisałem nie jest w żadnym stopniu złośliwe. To nawet dobrze świadczy o tobie, że chcesz coś zmienić, ale moim zdaniem w tym przypadku za wiele nie wskórasz. Ludzie, do których się zwracasz zwyczajnie nie przeczytają tego co napisałeś. Takie jest moje zdanie, ale może się mylę w końcu jestem tylko człowiekiem.

komentarz 27 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,180 p.)
Ale w żadnym wypadku nie uważam tego za złośliwe. Być może masz rację, że nic nie wskóram. Jednak post już zobaczyło ponad 440 osób, może w tym gronie znajdzie się ktoś, kto przeczyta i powie- a czemu nie, spróbować nie zaszkodzi:)
Zresztą od dawna chciałem coś w tym stylu napisać, jak czytam niektóre pytania na tym forum i tytuł pytania wklepuje do google i od razu mam odpowiedź...
Miłego :)
4
komentarz 27 marca 2018 przez Noemi Nałogowiec (41,300 p.)
brawo Wy!

Nawet w tak niby łatwym i przyjemnym temacie potraficie się do czegoś przypierdzielić...
2
komentarz 27 marca 2018 przez NowyUrzydgownig Gaduła (3,610 p.)
No taka prawda, że tytuł wprowadza w błąd, bo sugeruje, że to jakis poradnik z protipami jak szukać skutecznie informacji, a tymczasem to wywód na temat, tego że ludzie nie używają google -.-
komentarz 27 marca 2018 przez Noemi Nałogowiec (41,300 p.)
zależy, jak leży :P

ja akurat wchodzę tu codziennie od ponad roku i jak przeczytałam ten tytuł to od razu pomyślałam, że dotyczy on właśnie tego :)

7 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 26 marca 2018 przez Tomek Sochacki Mędrzec (175,420 p.)
Od siebie też dodam, żeby najpierw szukać w archiwum forum zamiast od razu walić posta, z prostego powodu - wiele osób udziela wyczerpujących odpowiedzi z przykładami kodu ale czasem ręce opadają jak widzi się po raz tysiąc dwudziesty piąty takie samo pytanie i po prostu nie chce się człowiekowi pisać tego samego...

Ponadto warto w google szukać też po angielsku bo jest duża szansa na dobry post z SO, a tamto forum wg mnie jest bardzo dobre jakościowo.
komentarz 26 marca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (245,210 p.)
Skończyło się na próbach z wyszukiwarką od Google bo po prostu byłoby to szybsze i w miarę porządne rozwiązanie. Można Google lubić lub nie, ale szuka z tysiąc razy lepiej, niż to co mamy obecnie na forum i oferuje gotowe rozwiązanie do łatwej implementacji.

Z tym jest jednak mały problem, nawet nie tak dawno temu próbowałem i jeszcze sobie tu jest: https://forum.pasja-informatyki.pl/search-beta - rozsypane są style, w tej akurat po rozpoczęciu pisania tekst jest jakby zaniżony, X wychodzi zza pola... Coś ewidentnie sypie się ze stylami, pewnie z winy Q2A, jakoś nie miałem czasu i mocy, aby do tego dalej dochodzić.
komentarz 26 marca 2018 przez JSHolic Szeryf (78,320 p.)

w tej akurat po rozpoczęciu pisania tekst jest jakby zaniżony, X wychodzi zza pola... 

Tak, bo w qa-styles.css jest selektor, który dodaje padding:

th, td {
  padding: 10px 0;
}
komentarz 26 marca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (245,210 p.)
Trzeba by się zastanowić czy na pewno chcemy takiej wyszukiwarki, jak i gdzie dokładnie i wtedy jakoś doprowadzić to do porządku.
komentarz 26 marca 2018 przez JSHolic Szeryf (78,320 p.)
A nie możemy zastąpić aktualnej wyszukiwarki (to od razu udzieli odpowiedzi "gdzie")? Co do "jak" - masz na myśli, jakie konkretnie ma mieć funkcjonalności, czyli czy będzie można szukać np. po kategoriach, użytkownikach, dacie? Natomiast, jeśli chodzi o to, czy chcemy skorzystać z Google, to można zrobić ankietę. Jeśli na GitHub nie doszliśmy do konsensusu, to może na Forum szybciej go osiągniemy, bo więcej osób coś zaproponuje i wtedy można choćby ankietą wybrać coś, albo odfiltrować przynajmniej co ludzie by preferowali i potem zadecydować, co implementujemy.
komentarz 27 marca 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (245,210 p.)
Oczywiście że możemy zastąpić obecną, taki też pomysł był w tym issue. Możemy oczywiście też zrobić ankietę na forum, jednak nie wiem czy ma ona sens - obecna wyszukiwarka jest tak zła, że uważam zastąpienie jej tą Googlowską jako jedyną opcję. Chyba że ktoś się zaoferuje napisać całkowicie własną, ale biorąc pod uwagę aktywności na GH oraz jakoś kodu Q2A to (bez urazy oczywiście) nie sądzę ;) Jak dla mnie kwestią jest więc tylko właściwe zaimplementowanie tego, aby nie było takich problemów - jeśli ktoś ma ochotę to śmiało.
+5 głosów
odpowiedź 26 marca 2018 przez Tpk Pasjonat (23,520 p.)
Warto jeszcze wspomnieć o ultra-rozszerzonym wyszukiwaniu czyli Google Dorks choć może wybiegam zbyt w przyszłość.

Poza jest jedna rzecz z którą Google sobie nie radzi, wyszukiwanie filmów online - głównie ze względu na skargi DMCA.
1
komentarz 26 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,180 p.)
Na pewno o wyszukiwarkach można by sporo napisać. Moim zamysłem było zaznaczenie tematu wyszukiwania, a raczej niechęci do wyszukiwania:)
+4 głosów
odpowiedź 26 marca 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (154,800 p.)

Ja preferuję osobiście korzystanie z DuckDuckGo.

Problem tego, że ludzie wolą obrzucać innych pytaniami (no i ja też poniekąd wolę, ale trzeba pomyśleć że druga osoba to nie robot, poza tym nie będzie nam całe życie towarzyszyć i rozwiązywać za nas wszystkie problemy) moim zdaniem siedzi zazwyczaj trochę głębiej niż w lenistwie. Być może chodzi o to, że wielu użytkowników uważa swoje problemy za absolutnie wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Doskonałym przykładem są choćby pytania na temat wyboru dalszej ścieżki zawodowej/edukacyjnej: czy iść do liceum, czy technikum, czy uczyć się c++, czy php, czy...

Prawda jest taka, że chyba nie da się nikomu tak jednoznacznie odpowiedzieć na tego typu pytania. Zawsze jeden będzie miał takie zdanie, ktoś inny inne. A sytuacja, którą opisuje autor pytania zazwyczaj nijak nie wpływa na odpowiedzi. wink

A propos tematu - może i fajnie, że taki utworzyłeś. Ale nie sądzę, żeby on coś zmienił. Event15 zrobił kiedyś ładny kawałek roboty tworząc linkownię - ale chyba niestety nikt z niej nie korzysta. Prościej przecież zadać kolejne identyczne pytanie i utrudnić przyszłym poszukiwaczom odpowiedzi dotarcie do wysokiej jakości odpowiedzi.

komentarz 26 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,180 p.)

Dziękuję za czas, jaki poświęciłeś na pisanie tej odpowiedzi.
Nie liczę na nobla za napisanie tego postu (choć kasa by się przydałacheeky). Jednak jak choć kilka osób zacznie najpierw szukać odpowiedzi na swoje pytanie, a potem dopiero ewentualnie pisać np. na tym forum, to i tak osiągnę sukcessmiley (choć z drugiej strony my forumowicze stracimy okazję na wykazanie się wiedzą i udzielenie odpowiedzi).
Zgadzam się z tym, że zakres pytań i odpowiedzi jest różny. Jednak, jak mawiał mój profesor - "99% odpowiedzi już znajduje się w Internecie, wystarczy tylko poszukać".
Chciałem tylko zwrócić uwagę, że szukanie odpowiedzi na swoje pytania naprawdę nie boli zwłaszcza, że często wystarczy wpisać swoją frazę w wyszukiwarkę i pierwsze linki dają gotową odpowiedź. Wystarczy chcieć! I właśnie na tym chcianiu (czy jak to tam ładniej nazwać) mi zależy wśród młodych ludzi.

komentarz 26 marca 2018 przez Benek Maniak (70,120 p.)
Eryku, cieszę się z pierwszego Twojego zdania. Pewnie większość programistów nie wie o tworzeniu wielkiej bazy be-es-es-aj-di. Zresztą podobne praktyki stosuje japko.
komentarz 26 marca 2018 przez mbabane Maniak (67,280 p.)

że wielu użytkowników uważa swoje problemy za absolutnie wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne

Chyba trafiłeś w sedno problemu.

+3 głosów
odpowiedź 26 marca 2018 przez ebo96rok Bywalec (2,560 p.)
Moje myśli, tylko w łagodniejszych słowach. Jak widzę niektóre pytania to mam ochotę zaryzykować banem.
komentarz 26 marca 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (154,800 p.)

Dawaj je tu. laughdevil

+3 głosów
odpowiedź 27 marca 2018 przez jeremus Maniak (59,840 p.)
Taka drobna anegdota :)

Parę dni temu szukałem czegoś w Google, ...

Zgadnijcie gdzie znalazłem odpowiedź na mój  problem ?

Otóż na tym forum - sam udzieliłem 2 lata temu odpowiedzi , której teraz poszukiwałem :)
komentarz 27 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,180 p.)
Jak to mówią... brawo Ty! :)
+1 głos
odpowiedź 26 marca 2018 przez Mariusz08 Nałogowiec (45,420 p.)
Pomysł na temat jak najbardziej OK, ale jednak dodałbym linka do strony wyjaśniającej wyszukiwanie zaawansowane :)
1
komentarz 26 marca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,180 p.)
Może i tak, jednak nie chciałem tutaj pisać gotowca, sęk w tym, żeby sobie samemu poszukać i przy okazji zobaczyć, że można :)
0 głosów
odpowiedź 26 marca 2018 przez pietia213 Mądrala (6,340 p.)
Szanuję Twój esej! Ku chwale Google!
2
komentarz 26 marca 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (154,800 p.)

Smutno mi się robi, kiedy ktoś wynosi wielką monopolistyczną korporację na ołtarze, no ale co poradzę. frown

komentarz 26 marca 2018 przez pietia213 Mądrala (6,340 p.)

Chwalę ich za to, że stworzyli wiele ciekawych narzędzi. Nie tak jak sądzisz wysławiam ich pod niebiosa.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 57 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 188 wizyt
+2 głosów
4 odpowiedzi 200 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2015 w Offtop przez Sprat Użytkownik (620 p.)
Porady nie od parady
Publikując kody źródłowe korzystaj ze specjalnego bloczku koloryzującego składnię (przycisk z napisem code w edytorze). Nie zapomnij o ustawieniu odpowiedniego języka z rozwijanego menu oraz czytelnym formatowaniu kodu.Przycisk code

63,167 zapytań

109,404 odpowiedzi

228,554 komentarzy

42,692 pasjonatów

Przeglądających: 61
Pasjonatów: 8 Gości: 53

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...