• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak nauczyć się umiejętności analizy i sensownego wyciągania wniosków?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
2,201 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
edycja 14 marca 2018 przez Hiskiel
Witam! Postanowiłem, że zwrócę się do community o pomoc. Takie pytanie. Domena informatyków - czyli analiza, sensowne wyciąganie wniosków, logiczne myślenie. To wszystko pozwala na pisanie programów, prowadzenie zaciętych rozmów i udowadnianie ludziom wielu rzeczy, ogólnie przydaje się też w życiu. Zauważyłem, że te umiejętności powoli zaczynają się u mnie wykształcać i chciałbym to "kształcić". Co mogę robić, żeby wykształcać u siebie te cechy? Pewnie napiszecie - pisz programy. Robię to, ale to jakoś dużo nie daje. Specjalnie wybierał cele duże, przydatne - jak program z własnym systemem plików, zmiennych, obiektów itd. Żeby

1. Uczyć się programować; nabywać doświadczenia

2. Wykształcać u siebie w/w cechy.

 

 

Co mogę jeszcze robić? Tylko błagam, żeby było jak najmniej matmy.. Jak już będzie, to cóż.. Postaram się, ale jak dałoby się bez to byłoby bardzo dobrze.

 

 

Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas.

 

Pozdrawiam, Hiskiel.

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 14 marca 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Nie wiem czy do końca będzie to odpowiedź na pytanie, ale  kwestii analizy to proponuję na chwilę odejść od IDE i od samego kodu, i zacząć myśleć o aplikacjach jak kompletnych funkcjonalnościach. Postaw sobie jakieś cele, np. aplikacja TODO, aplikacja do zarządzania reklamacjami w sklepie, aplikacja typu interaktywny dziennik szkolny itp.

I teraz zastanów się co dokładnie każda z aplikacji potrzebuje, jakie funkcjonalności itp. Pisz sobie krótkie notatki i zobaczysz, jak już po chwili zaczniesz myśleć, analizować, szukać różnych funkcjonalności, powiązań itp.

Żeby nie gadać tylko ogólnikowo dam przykład:

Dziennik szkolny. Co musi mieć? Może opcję przypisywania zajęć do konkretnych godzin, przypisanie klasy do zajęć, nauczyciela do zajęć, tworzenie list nauczycieli, przypisywanie nauczyciela do przedmiotów, przypisywanie przedmiotów do klas, obsługa nieobecności nauczycieli, wprowadzanie zastępstw itp. itd. To taka szybka burza mózgu, fajnie takie coś robić i dopiero potem filtrować i analizować zapisane pomysły. Do tego wciąż patrzymy z punktu widzienia nauczyciela... a co z dzieckiem, a co z rodzicem... a może dyrektor ma jeszcze inny punkt widzenia i inne funkcjonalności itp.

Jak tak faktycznie usiąść to nagle okazuje się, że nawet teoretycznie proste TODO wcale nie musi być takie proste i w parę minut może nam powstać całkiem konkretna aplikacja :)

A po tej zabawie masz w sumie gotowca do programowania, tworzenia struktury bazy itp. :) Takie podejście nauczy Cię myślenia o aplikacjach bardziej kompleksowo i przewidywania różnych scenariuszy.
1
komentarz 15 marca 2018 przez Sebastian Fojcik Nałogowiec (43,020 p.)
Bardzo ciekawe spostrzeżenia.

Podoba mi się Twój punkt widzenia. Fajna odpowiedź :-)
+3 głosów
odpowiedź 14 marca 2018 przez nik Obywatel (1,640 p.)
1) Napisz bota do gry w szachy

2) Zagraj z botem

3) Jeżeli wygrałeś ulepsz go, a następnie wróć do pkt. 2

4) Jeżeli przegrałeś wróć do pkt. 2

Chyba spełnia wszystkie podane przez Ciebie wymagania :)
–1 głos
odpowiedź 14 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Tego w jakiś szczególny sposób nie można się nauczyć. W dużej mierze decydują geny, predyspozycje. Ze zmysłem analitycznego myślenia trzeba się urodzić. Tak jest ze wszystkim - ze sportem, muzyką, informatyką, etc. Jeśli nie urodziłeś się piłkarzem, nawet intensywny trening nie zrobi z ciebie piłkarza.

Skoro od wielu lat zajmujesz się informatyką, to znaczy, że masz do tego talent, że umiesz myśleć logicznie, analitycznie.. Pod wieloma względami programowanie jest najwyższą formą intelektualnego wysiłku (szachy do kwadratu), trzeba mieć naturalne predyspozycje i bardzo sprawny umysł. Żeby go rozwijać trzeba programować - jak to zwykle w informatyce. Ale robienie projektów dla samych projektów jest mało zajmujące, mało sensowne. Dlatego najlepiej wymyśleć jakieś własne ambitne cele-zadania które Cię wciągną - i pociągną do przodu. Z braku innych pomysłów możesz zrobić konkurencyjne forum.
komentarz 15 marca 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Przepraszam, że tak trochę będę drążył. Użyłeś zwrotu "sporo czasu" co to znaczy u Ciebie?

Bo jeśli np. po miesiącu ćwiczeń chciałeś grać jak Borysewicz (dziś) czy Satriani (dziś) to wybacz to trochę nie tak działa.
1
komentarz 15 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
To był okres szkoły średniej. Więc jak sam wiesz, w takim wieku zarywa się cały czas, żeby zostać gitarzystą, nawet kosztem nauki, szkołyi. Brałem również lekcje muzyki, dużo ćwiczyłem. Nie chciałem od razu zostać Borysewiczem, ale nawet podstawowa gra przychodziła mi dość ciężko. Po jakimś czasie dałem sobie spokój - i słusznie.
komentarz 15 marca 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
A umiałeś zagrać coś konkretnego jakiś utwór, albo improwizacje na pentatonice pod podkład?

A dla siebie nie grasz w domu, tak bez spiny?
komentarz 15 marca 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Umiałem zagrać kilka, a nawet kilkanaście utworów. Wystąpiłem raz w zespole (jako gitarzysta) na akademii szkolnej. Ale wyglądało to żałośnie!

Gitary już nie mam, ale mam komputer. Dla mnie to jest "fortepian Chopina". Na  nim codziennie stukam w klawisze. To jest instrument dla mnie, który sprawia przyjemność. Na nim potrafię komponować.
komentarz 15 marca 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)

 Ale wyglądało to żałośni! 

Pewnie przesadzasz.

Super, że znalazłeś alternatywę w postaci komputera. Jak masz możliwość to kup sobie gitarę i pograj dla siebie na pewno sprawi Ci to dużą frajdę, a bez wątpienia przełamiesz pewną wewnętrzną barierę.

Powodzenia!

Podobne pytania

0 głosów
7 odpowiedzi 994 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2016 w Offtop przez niezalogowany
0 głosów
3 odpowiedzi 846 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 369 wizyt
pytanie zadane 31 grudnia 2022 w Offtop przez Iei Obywatel (1,950 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...