• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rozwijane listy menu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
272 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2018 w HTML i CSS przez Mateusz Pijanowski Bywalec (2,130 p.)

Witam,

Mam problem z rozwijanym menu (właściwie nigdy nie była to moja dobra strona). Problem polega na tym że chciałbym dodać 2 rozwijane kafelki pod kafelkiem "Pętle" w rozwijanej zakładce "Podstawowe funkcje". Już od dłuższego czasu nad tym siedzę i nie mam pojęcia jak to zdefiniować w CSS, tak by hover kafelka Pętli rozwijał dodatkowe 2 kafelki "While" i "For". Wiem że kod może być trochę nieczytelny, ale to jedna z moich pierwszych stron, którą dopiero zaczynam tworzyć więc z góry przepraszam za bałagan i nieczytelność.

Kod strony: https://codepen.io/LYSYyy/pen/NYPzEE

Gdyby coś było niejasne to proszę pytać i oczywiście z góry bardzo dziękuję za pomoc :)

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 10 marca 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
wybrane 10 marca 2018 przez Mateusz Pijanowski
 
Najlepsza

Nie przepraszaj za nieczytelność kodu, tylko skoro już wiesz, że jest nieczytelny to staraj się go poprawić :)

Spójrz:

ol > li > ul > li:hover > a
{
	color: #0a2b42;
}

prawidłowo te selektory powinny mieć swoje klasy, żeby uniknąć takiego zagnieżdżania.
Jeśli Twoje <li> oraz w nich <a> mają takie same style to proponowałabym dać po prostu klasę ogólną dla każdego <li> np menu-item i dla <a> menu-link i wtedy Twój kod wyglądałby tak: 

.menu-link {
   color: #0a2b42;
}

co jest sporo łatwiejsze to rozgryzienia niż ten kod podany wyżej :)
Więc bardzo polecam pododawać klasy i po nich stylować (nie po selektorach i nie po id).

Dodatkowo nie używaj tutaj <ol> bo nigdzie nie masz chyba ponumerowanej listy, to po prostu są <ul>.

A co do Twojego problemu to:

<li><a>Pętle</a></li>
     <ol>
          <li><a href="#">While</a></li>
          <li><a href="#">For</a></li>
      </ol>

źle zamknąłeś tag <li> - powienien być po tagu </ol> i dalej już chyba powinieneś sobie poradzić, skoro udało Ci się zrobić już takie rozwijane menu :) Tak w ogóle to kolejne elementy mają być pod napisem "Pętle" pokazywane, czy obok?

komentarz 10 marca 2018 przez Mateusz Pijanowski Bywalec (2,130 p.)

Bardzo dziękuję za pomoc!

Nie przepraszaj za nieczytelność kodu, tylko skoro już wiesz, że jest nieczytelny to staraj się go poprawić :)

Tak jak pisałem ciągle pracuję nad tym kodem :)

źle zamknąłeś tag <li> - powienien być po tagu </ol>

Zabawna sytuacja, gdy tworzyłem te menu (jeszcze bez tej rozwijanej pętli) to popełniłem ten sam błąd ;)

Tak w ogóle to kolejne elementy mają być pod napisem "Pętle" pokazywane, czy obok?

No właśnie chciałbym raczej spowodować by elementy te były wyświetlane obok listy np. po prawej stronie. Próbowałem się z tym bawić ale średnio mi to ostatecznie wyszło więc w tej kwestii także proszę o pomoc.

1
komentarz 11 marca 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

to w tym przypadku chyba najłatwiej po prostu to wypozycjonować w CSS. Do limenu2 masz już dodane "position: relative" więc teraz wystarczyłoby dać dla ulmenu2 "position: absolute" + szerokość  na 100% i sobie je ustawić odpowiednio z prawej strony :)

Ukrywanie i pokazywanie tej listy już masz załatwione więc tak, jak napisałam tylko to pozycjonowanie zostało. Proszę artykuł może coś Ci pomoże, jak jeszcze nie miałeś z tym do czynienia.

komentarz 11 marca 2018 przez Mateusz Pijanowski Bywalec (2,130 p.)
I ponownie dziękuję za pomoc i artykuł (ładnie wyjaśnia pozycjonowanie elementów).

Wydaje mi się, że osiągnąłem już zamierzony cel :)
komentarz 11 marca 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
super!
nie ma za co i w takim razie powodzenia dalej :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 266 wizyt
pytanie zadane 17 maja 2016 w HTML i CSS przez Rappa2 Obywatel (1,540 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 653 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 479 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2023 w HTML i CSS przez HUBSON2912 Obywatel (1,300 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...