• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

MacOS na studia informatyczne?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,944 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Charles4s Nowicjusz (170 p.)

Cześć wszystkim.
To mój pierwszy post tutaj, więc chciałbym wszystkich serdecznie powitać. Przychodzę do Was z pewną sprawą. Mianowicie jestem w trakcie kupowania nowego laptopa. Będzie to komputer, który w najbliżej przyszłości będzie mi służył na studiach informatycznych. Bardzo chciałbym kupić Macbook'a, aczkolwiek nie wiem, czy MacOs nadaje się na tego typu studia. Słyszałem, że na informatyce dużo pracuje się na Linuxie, a instalacja tego OS-u na Macu jest ponoć dosyć kłopotliwa. Tutaj przychodzi moje pytanie: czy MacOs będzie dobrym pomysłem na studia informatyczne?
Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam smiley

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 10 lutego 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
W sumie i Linux i macOS są systemami unixowymi, są do siebie podobne. Większość oprogramowania, jeśli ma wersje na Linuxa to ma też wersje na macOS. Ogólnie bierz co chcesz, jeśli macbook Ci bardziej odpowiada niż inny laptop w tej samej cenie to bierz macBooka, jeśli nie, to nie. Ogólnie teraz premierę miały procesory KabyLake-G, niedługo zadebiutują laptopy z grafikami Vega mobile, więc będziesz miał większy wybór (zapewne pojawi się kilka macbookow z KabyLake-G).
1
komentarz 10 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

W sumie i Linux i macOS są systemami unixowymi

Nie, z obu wymienionych systemów, uniksem jest tylko Mac OS, a Linux jest systemem uniksopodobnym...

komentarz 10 lutego 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Racja, ale UI jest bardzo, bardzo zbliżony w oby tych systemach:). Poza tym to tak, jak z "mlekiem" ze sklepu. Niby mleko, a na kartonie jest napisane "Napoj UHT" i jest wyrobem mlekopodobnym. A i tak przecież większość ludzi z miasta mówi, że "je płatki z mlekiem" :)
komentarz 17 lutego 2018 przez Comandeer Guru (601,450 p.)

UI jest bardzo, bardzo zbliżony w oby tych systemach

Nie jest, prawdopodobnie masz na myśli jedynie Ubuntowe Unity. 

komentarz 18 lutego 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
edycja 18 lutego 2018 przez CzikaCarry
Chciałbym przypomnieć że warunek:

UI!==GUI

Zwraca true :)
komentarz 18 lutego 2018 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
Jeśli się używa macOS-a z powodu konsoli, to znaczy, że ma się zdecydowanie za dużo forsy :D
komentarz 18 lutego 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
edycja 18 lutego 2018 przez CzikaCarry
Prawdopodobnie używa się go ze względu na genialną optymalizację dostępnego oprogramowania (zazwyczaj dość drogiego, ale robi swoje). Konsola jest bardzo podobna do linuxowej, dlatego mowię, że jeśli autor woli macBooka niż innego laptopa w takiej samej kwocie to niech bierze "japko" :)
0 głosów
odpowiedź 10 lutego 2018 przez Szycha Gaduła (4,650 p.)
Jeśli masz pieniądze, nie obciąży to bardzo Twojego budżetu to możesz brać.
0 głosów
odpowiedź 10 lutego 2018 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

czy MacOs będzie dobrym pomysłem na studia informatyczne? 

Jak dla mnie to studia da się przeżyć ze zwykłym lapkiem za grosze na którym da radę odpalić jakiś kompilator C++ czy IDE do Javy.  

Słyszałem, że na informatyce dużo pracuje się na Linuxie

Niby tak, ale zawsze pozostaje instalacja na maszynie wirtualnej. 

komentarz 10 lutego 2018 przez Charles4s Nowicjusz (170 p.)

Jak dla mnie to studia da się przeżyć ze zwykłym lapkiem za grosze na którym da radę odpalić jakiś kompilator C++ czy IDE do Javy.  

Podejrzewam, że tak, ale chodzi też o jakiś komfort pracy. Przynajmniej tak mi się wydaje. 
Rozważam także coś z windowsem, z tym, że nie bardzo mam jakiś pomysł :/ 

 

0 głosów
odpowiedź 10 lutego 2018 przez Charles4s Nowicjusz (170 p.)

Jeśli ktoś miałby pomysł na jakiegoś laptopa 13-14 cali z windowsem do 5k (im mniej, tym lepiej oczywiście ;P), to byłbym wdzięczny smiley Mac to tylko jedna z opcji. 

komentarz 10 lutego 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
A po co Ci winda:D? Jeśli brałeś pod uwagę MacBooka to prawdopodobnie nie będziesz chciał grac w jakieś bardzo wymagające gry, więc raz, że nie potrzebujesz jakiegoś mocnego GPU, a dwa, że nie potrzebujesz systemu kosztującego 400 złociszy, skoro nie skorzystasz z jego dobrodziejstw względem Linuxa :)
0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2018 przez Programista 22 Bywalec (2,270 p.)
Linux jest bardzo otwartym systemem. Dlatego słyszałaś że na informatyce: Linux.. Ale powiem ci jedno. Mam MacBooka Air z 2011 roku i nie planuję go wymieniać. Te komputery starczą na całe 5-10 lat.
komentarz 17 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
No ja mam właśnie MacBooka Pro 2012 i ze spokojem starczy mi na 10 kolejnych lat. Linux to system otwarty ale to żadna zaleta (już nie wspomnę, że i tak jedna osoba decyduje co się w kodzie znajdzie a co nie i nie łatwo tak coś od siebie dopisać do systemu). To nie problem umieścić backdoora w kodzie tak żeby nikt go nie odkrył pomimo, że kod jest dla każdego dostępny i może go oglądać. A jak już za parę lat ktoś tego backdoora znajdzie, to pomyśli, że to zwykła dziura, bo nie problem tak to napisać. Więc zamknięty kod Mac OS nie wiele tutaj zmienia.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,561 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 928 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...