• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matura ustna z polskiego - jak to wygląda?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,444 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
Witam, niedługo będę zdawał maturę i najbardziej obawiam się właśnie części ustnej z języka polskiego. Zostało mi powiedziane, że wypowiedź ma być na poziomie rozprawki, czyli trzeba sporo wiedzieć. Tutaj pojawiają się moje pytania, czy rzeczywiście trzeba mieć dużą wiedzę? Jak to u Was wyglądało?

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 31 stycznia 2018 przez szustka124 Gaduła (4,380 p.)
Taka dodatkowa informacja:
Wszystkie pytania z poprzedniego roku są dostępne w internecie, a z roku na rok zmienia się tylko 30% tych pytań. Więc jest spora szansa, że trafisz na takie, które już znasz.
+1 głos
odpowiedź 31 stycznia 2018 przez Jedras Maniak (54,860 p.)
Wszystko w sumie zależało od tego kto trafił jaki temat. Jeden z lepszych uczniów u nas trafił jakiś złożony temat językowy (tych w sumie się należy obawiać najbardziej. Patrząc na obraz czy fragment tekstu zawsze coś wymyślisz. Z językowymi tak z reguły jest, że jak masz małe pojęcie na dany temat to za dużo nie podziałasz, ale próbować zawsze warto) i ledwo miał te 30%. Za to niektórzy uczniowe 2-kowi trafili na proste tematy związane z obrazami i mieli ponad 80%. Także nie ma reguły. No chyba, że ktoś ma cały materiał z polskiego w małym palcu.

Według mnie znajomość lektur obowiązkowych to "must have". Reszta to trochę szczęścia i obycia jako takiego w kulturze (zawsze można się odwołać do jakiegoś filmu, serialu czy książek spoza kanonów lektur szkolnych, byle by było to na jakimś poziomie).
0 głosów
odpowiedź 31 stycznia 2018 przez Ghost Bywalec (2,930 p.)
Też się obawiałem ale dobrze było, wszedłem przedstawiłem pracę i odpowiedziałem na 2 pytania. Ważne abyś wiedział o czym pracę pisałeś i co w niej zawarłeś.
komentarz 31 stycznia 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)

teraz już nie ma prezentacji pracy laugh wchodzisz, dostajesz kartkę z zagadnieniem i tekstem kultury, masz 15 min na przygotowanie i 10 min na mówienie

komentarz 31 stycznia 2018 przez Ghost Bywalec (2,930 p.)
A faktycznie, zapomniałem o tym, że zmiany w maturach były.
0 głosów
odpowiedź 31 stycznia 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Na maturze ustnej ważne jest, żeby pamiętać o tym układzie - wstęp, argumenty, zakończenie bo za to też są punkty, argumenty - cóż - byleby powiedzieć cokolwiek jakkolwiek związanego z tematem i będzie dobrze, czy trzeba mieć wiedzę - jak się umie lać wodę to nie trzeba (u mnie np. na lekcji polskiego głównie zgłaszał się kolega który w życiu ani jednej lektury nie przeczytał ale umiał lać wodę więc...) - ale coś trzeba wiedzieć (jednak motywy się często powtarzają i możesz używać (chyba) filmów, seriali, książek, komiksów, gier jako argumentów więc pomyśl a zawsze coś się znajdzie) - ważne żeby nie było ciszy, bo wtedy lipa. Jak to wygląda to zależy od szkoły, często jest tak, że przepuszczają wszystkich, chyba że naprawdę mówisz głupoty typu: "Słowacki napisał Krzyżaków w których pan Tadeusz zostaje lekarzem i leczy ludzi za darmo" to raczej miło nie będzie, generalnie na lektury z gwiazdką uważaj. Dodatkowo nie bież od razu pierwszej koperty z brzegu (kartki są w kopertach) bo te koperty często prześwitują i możesz wtedy ogarnąć czy jest tam wiersz, proza czy obraz. Obraz to ogólnie ciekawa opcja - dużo osób ich nie lubi, ale obraz nie jest z gwiazdką i zawsze można coś powiedzieć. Dla niektórych największym problemem są w sumie nerwy więc nad tym możesz popracować. Generalnie to nie jest jakiś strasznie trudny egzamin, a ogarnięcie arkuszy z poprzednich lat które krążą po internecie jest dobrym pomysłem, bo one czasem się powtarzają.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 538 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Janko Początkujący (420 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,630 wizyt

92,576 zapytań

141,425 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...