• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Egzamin E14 - bloki i znaczniki sekcji

+2 głosów
2,024 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2018 w Egzaminy E12, E13, E14 przez JackBlack Nowicjusz (180 p.)
Witam, podczas ćwiczeń przed egzaminem często napotykam się na takie polecenie: "Podział strony na bloki - baner, lewy, środkowy, prawy, zrealizowany za pomocą znaczników sekcji". Chciałbym raz a porządnie rozwiać wszelkie wątpliwości - stronę powinienem w takim razie podzielić wyłącznie za pomocą <section class="...">, nie divami, prawda?

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 5 stycznia 2018 przez radek024 Maniak (66,740 p.)

Przeanalizujmy ten arkusz: https://kwalifikacjewzawodzie.pl/kwalifikacje/kwalifikacja-e-14/e-14-praktyka/

W Menu nawigacyjnym umieścić trzy odnośniki (linki) do podstron składowych o nazwach:Strona główna, Gazetka promocyjna, Kontakt.

A więc menu powinno być opisane za pomocą znacznika nav. Menu to lista - warto o tym pamiętać.

W nagłówku strony umieść logo sklepu ze znakiem firmowym c:\dane\firma.jpg. 

Nagłówek to nic innego jak header - zatem w nim umieścimy obrazek(bez uzupełnionego alta - chyba że dalej wskaże to arkusz).

Menu, nowości oraz treść strony sformatuj według dokumentu c:\dane\opis.doc. 

Formatowanie tutaj rozumiem jako nadanie odpowiednich styli. Jak je nadać? To już tłumaczy arkusz.

---

Osobiście nie pamiętam jak załatwiłem kodowanie strony na E14. Nie zrobisz błędu jeżeli zakodujesz całość niesemantycznie - jeżeli nie jest to wymagane. Brak semantyki jest lepszy od złej semantyki, więc jeżeli jesteś niepewny swoich umiejętności w tym zakresie to nie ryzykuj. Zakładam też że jeżeli semantyka będzie wymagana to będzie to podkreślone i podane na tacy ;)

+2 głosów
odpowiedź 6 stycznia 2018 przez Ivan Maniak (60,990 p.)

Nie. Znaczniki sekcji to nie tylko element section.

Znaczniki sekcji to: article, aside, nav i section.

Nie jestem pewien, ale E14 chyba nie narzuca korzystania z HTML 5 (IMO powinien), więc jeżeli użyjesz samych div, to też powinno przejść, ale warto upewnić się, bo na pewno gdzie jest informacja o tym.

+1 głos
odpowiedź 5 stycznia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,600 p.)
Moim zdaniem - tak, choć niekoniecznie należy zawsze użyć class zamiast id. Wszystko zależy co jest napisane w arkuszu, ale myślę, że to rozumiesz. Ważne, aby trzymać się konkretnie poleceń arkusza. Choć przyznam szczerze, że jeszcze nie trafiłem na polecenie zastosowania znaczników semantycznych html, najczęściej jednak do tworzenia bloków używa się podczas egzaminu znacznika div. Ale jest to jasno zaznaczone, aby użyć tego konkretnego znacznika (jeśli nie, to stosuje się dowolne podejście).
Trzeba pamiętać, że egzaminator ocenia zgodnie z wytycznymi z arkusza i zwraca tylko na to uwagę. Więc jeśli masz utworzyć bloki - baner, lewy, prawy itp. i nie jest napisane za pomocą konkretnego znacznika, to egzaminator nie będzie oceniał, czy użyłeś div, czy czegoś innego.
Powodzenia na egzaminie :)
0 głosów
odpowiedź 6 stycznia 2018 przez JackBlack Nowicjusz (180 p.)
Dzięki wielkie za rzeczowe odpowiedzi bez lania wody ;) Jednym słowem, jeżeli nie będzie to jasno określone to postaram się trzymać mimo wszystko divów, żeby nie wychodzić przed szereg - nigdy się nie wie, na jakiego egzaminatora można trafić, oraz czy nie walnę gafy. Pozdrawiam!
komentarz 6 stycznia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,600 p.)
Spokojnie, należy trzymać się poleceń z arkusza i nie będzie problemu. A egzaminator to tak naprawdę sprawdza zgodnie  listą, którą otrzyma i tyle, czyli np. czy zastosowałeś taki styl i taki, czy użyłeś takiego znacznika, itp. jeśli tak to są przyznawane punkty, jeśli nie to brak punktów, wszystko proste i logiczne.
Pamiętaj, że E.14 to nie tylko HTML i CSS, ale grafika, bazy danych (Access oraz MySQL), JavaScript oraz PHP. Ważne, aby zrobić jak najwięcej z każdego rezultatu, jaki jest do zrobienia, a nie np. zrobić trzy na 100% a czwarty bardzo słabo.
0 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2018 przez milkerone89 Nowicjusz (140 p.)

Czyli jutro na egzaminie praktycznym z E.14, jeśli w arkuszu piszą "Podział strony na bloki - baner, lewy, środkowy, prawy, zrealizowany za pomocą znaczników sekcji" to można użyć znaczników strukturalnych DIV?

Może ktoś kto zdawał i mu zaliczyli potwierdzić, że można? Krucho by było, gdyby nie zaliczyli.

0 głosów
odpowiedź 26 czerwca 2018 przez niezalogowany

Zerknij na kryteria oceniania, np. http://egzamin-e14.blogspot.com/2018/05/kryteria-oceny-e14-01-1801.html

Rezultat R.2.5. Wygląd strony zdefiniowano dzieląc stronę na baner, panele lewy i prawy oraz stopkę. Zastosowano znaczniki sekcji (div, section, header, nav, aside, footer, article, ...) i strona po uruchomieniu w przeglądarce ma układ zgodny z obrazem 2 w arkuszu.

Zatem nie należy popisywać się na egzaminie co to nie umiemy, nie pajacować, ale zrobić zadanie najprościej jak można. Zdajemy egzamin, mamy papierek technika i w świat - tak pokazujemy co umiemy. Moja rada - rób na divach i float:left.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 240 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2018 w Egzaminy E12, E13, E14 przez TracerYT Początkujący (430 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 590 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2017 w Egzaminy E12, E13, E14 przez dawcio1445 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 2,289 wizyt
Porady nie od parady
Możesz ukryć, zamknąć lub zmodyfikować swoje pytanie, za pomocą przycisków znajdujących się pod nim. Nie krępuj się poprawić pochopnie opublikowanego pytania czy zamknąć go po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi. Umożliwi to zachowanie porządku na forum.Przyciski pytania

67,210 zapytań

114,168 odpowiedzi

241,977 komentarzy

45,879 pasjonatów

Przeglądających: 329
Pasjonatów: 6 Gości: 323

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...