• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nowoczesna technologia, obserwowanie uzytkownikow, kamery przemyslowe

Aruba Cloud PRO i VPS, Openstack, VMWare, MS Hyper-V
+2 głosów
345 wizyt
pytanie zadane 22 października 2017 w Offtop przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
edycja 22 października 2017 przez DragonCoder
Dobry wieczor,

Siedzac i czytajac pytanie jednego z uzytkownikow, ktory pytal o program do odnalezienia dziewczyny po zdjeciu, pomyslalem, ze to nie jest chyba nic niezwyklego. Tzn, dosyc czesto w telewizji, w filmach czy serialach, gdzir pojawia sie tematyka policji, widzimy bazy danych poszukiwanych z ich zdjeciami itd. W serialu "WZOR-NUMBERS", mamy matematyka, ktory tworzy algorytmy itd, w innych serialach sa programy, ktore na podstawie zdjec w bazie danych i zdjecia, ktore zostalo dostarczone, sa one porownywane i tym samym szuka sie danej osoby. Ale przejdzmy do meritium. W XXI wieku, gdzie na wielu ulicach sa kamery przemyslowe, a takze spisy ludnosci, profile spolecznosciowe, gdzie ludzie wstawiaja swoje prywatne zdjecia lub ze znajomymi itd, czy mozliwe by bylo stworzenie ogolnodostepnej kartoteki, ktora na podstawie sknu zdjecia, szukalaby wybrana osobe?

Wiel, ze pojawiaja sie problemy z prywatnoscia i ochrona danych itd, ale czysto teoretycznie, samo stworzenie takiej bazy byloby trudne, lecz mozliwe. Mialo by plusy i minusy, osobiscie sam chcialbym zobaczyc taki projekt, mimo tego,, ze jestem raczej osoba, ktora nie udostepnia swoich zdjec, czy prawdziwych danych. A co Wy o tym myslicie? Czy taki projekt mialby sens, czy wiecej byloby z niego pozytywnych czy negatywnych rzeczy?

Pozdrawiam DC
komentarz 22 października 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,280 p.)

Wieki zapisujemy cyframi rzymskimi. Jakby jakiś historyk to czytał... laugh

komentarz 22 października 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Nie, no Ty to sie do wszystkiego przyczepisz :P, zaraz edytuje :D
komentarz 22 października 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,280 p.)

Moi nauczyciele dość mocno zwracali na to uwagę, więc i ja zwracam. wink

komentarz 22 października 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Co racja to racja, zawaze o tym mowili, ale na kartce papieru nigdy nie pusalem arabskimi :)

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 22 października 2017 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,360 p.)
1) A skąd byś wziął zdjęcia poszczególnych osób. Facebook nie do końca jest wiarygodny, często nie są tam umieszczane zdjęcia danej osoby. W dodatku aby zobaczyć zdjęcia niektórych osób musisz ich mieć w znajomych. Państwo też chyba zbyt chętne by nie było aby udostępnić dane obywateli.

2) Programy takie nawet jakby miały przykładowo nawet 100 zdjęć danej osoby będą się mylić.

3) Jak uzyskałbyś dostęp do tych kamer?

Moim zdaniem takie projekty tylko przez rząd mogłyby być zrealizowane. Kto wie czy w USA czegoś takiego nie mają, choć i tak wydaje mi się to mało prawdopodobne.
komentarz 22 października 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Wlasnie otym jest mowa, pojedyncza osoba czy firma nie ma takiej wladzy i pieniedzy, zeby odkupic dane od innych firm, a ezady zawsze moga wyviagnac jakis paragraf. Myale ze gdybym mial 5 zdjec danej osoby i dobry algorytm poruwnujacy, to daloby sie. Zalozmy, ze za kazdym razem porownujemy to same, czyli np. nos. W tym momencie, sprawdzamy jego:

1)Dlugosc

2) Szerokosc

3)Mozliwe zlamanie, czyli np ta gorke na nosie

4) Glebokosc? Tu mam my mysli od ust do czubka nosa

I tak samo mozna zrobic z cala reszta, uszy, usta, oczy, poliki. Jak wiadomo sa operacje plastyczne, ale przeciez musza byc tez prowadzone dzienniki lekarskie, rentgen itd
komentarz 22 października 2017 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,360 p.)
Jakby porównywał modele 3d osób to nie było większego problemu.

Jednak porównywanie osób na podstawie zdjęć 2d np. sprawdzając "Glebokosc? Tu mam my mysli od ust do czubka nosa" jest niemożliwe. Wystarczy że na jednym zdjęciu ustawi się ktoś pod innym kątem, inaczej padnie światło, czy choćby się uśmiechnie. Twarze są do siebie podobne, więc napisanie takiego algorytmu graniczy wg mnie z niemożliwością. Żeby takie coś powstało pierwsze ludzie muszą zrozumieć jak oni to rozpoznają.
komentarz 22 października 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Ale zakladakac, ze nasza baza danych sklada sie z liczba_populacji*5, to wtedy mozna by bylo napisac Program poboczny, ktory tworzyl by nam grafike 3d. Jak sam wapomniales algorytm porownywanie zdjec 2d, jest o tyle trudne, ze moze sie cos zmienic. Ale sa rzeczy, ktore sa w naszym ciele zawaze takie same (od pewnego mometu zycia), np. uszy, nos, oczy ich wielkosc pozostaje raczej taka sama. Wracajac do podbocznego obrazu, zakladajac ze mamy 5 zdjec danej osoby, czyli prawy i lewy polik, calej twarzy, z lotu ptaka, i od dolu, mozna by bylo *czysto teoretycznie, w praktyce jest cos innego* stworzyc model 3d twarzy danej osoby. Dodatkowo, gdy model ten juz powstal zapisujemy go i w momencie porownywania mamy gotowe modele 3d, czyli porownywanie modeli 2d z modelami 3d, jest juz duzo latwiejsze i mysle ze prawdopodobienstwo wskazania owej osoby, byloby dosyc duze
komentarz 22 października 2017 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,360 p.)
to jest takie gdybanie. Zrobienie ze zdjęć 2d modelu 3d wcale nie jest prostsze. Człowiek rozpoznaje twarze dzięki wyobraźni, rozpoznaje emocji na podstawie doświadczeń, itp. Tak samo powinien robić to program. Można by spróbować za pomocą może jakiś sieci neuronowych, ale to nie to samo.
komentarz 22 października 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Czy nie daloby aie przedstawic emocji w postaci zdjec, zakladajac ze czlowiek usmiechniety jest raczej szcueliwy to mamy tu tu typowy przyjklad alegorii x czlowieka, szczesliwy, smutny, zdenerwowany itd. To cielawy temat nie tylko w postaci sztucznej inteligencji, programowania, ale takze mentalonsoci, psychiki czlowieka
+2 głosów
odpowiedź 22 października 2017 przez Benek Szeryf (90,570 p.)
komentarz 22 października 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
1. Link bardzo ciekawy

2. To raczej nic wielkiego, mam na mysli rozpoznawanie wieku i plci. Pytanoe tylko jak daleko, zakladajac, ze klient placi karta i mamy zapis jego twarzy, to automatycznie tworzy nam sie juz baza. Zapomnialem dodac, ze przy wyrabianiu dowodu, potrzebe jest zdjecie, czyli tak owa baze rzady moga stworzyc :)
+2 głosów
odpowiedź 22 października 2017 przez Don Matteo Stary wyjadacz (13,510 p.)
edycja 22 października 2017 przez Don Matteo
Dla mnie taki projekt ma sens (sam chcę to w przyszłości napisać), ale stopniowo w ramach przyszłego rozwijania mojego projektu na studiach.

Problem jest z bazą danych zdjęć z których byś korzystał. Może ona pochodzić z internetu, ale internetu nie wiem jak przeskanować większość stron ma ograniczony dostęp. Drugą sprawą jest przeskanowanie własnych dysków. W późniejszym czasie nie koniecznie swoich. Odbywa się to po prostu na porównaniu twojego wyniku z wzorowym zdjęciem i określeniu prawdopodobieństwa, czy to może być ta sama osoba. Filtrujesz wyniki po prawdopodobieństwie. Zapisujesz te dane gdzieś do bazy danych identyfikując dane osoby dodatkowo danymi z exif, bo całych zdjęć kopiować nie będziesz. Sortujesz je według miejsca i daty oraz urządzenia, którym zostało wykonane. W sensie daną tabelę tworzysz dla danej osoby której poszukiwałeś. i tam zapisujesz exif, aby potem łatwo można je analizować.

I teraz masz tabelę z danymi exif które zostały zebrane na podstawie prawdopodobieństwa podobieństwa twojego wzorcowego zdjęcia z innymi zdjęciami znalezionymi na dysku. Teraz wystarczy tylko wyświetlić sobie na ekran te dane które sobie zapisywałeś i nanieść je na mapę. Powiecmy, że w tedy gdy ci się zachce np. zachciało ci się na mapie przedstawić wyniki z znalezionych danych GPS według daty ich zrobienia. W lewym górnym rogu wyświetlasz twoje wzorcowe zdjęcie, łączysz twoje punkty czerwoną linią i wiesz wszystko!!!

Chciałbyś może zrobić to na większą skalę? Załóż portal jak np. facebook itd... Jedna duża baza danych.... Tak jak skanowałeś teraz swoje dyski tak samo możesz przeskanować zdjęcia wrzucane przez użytkowników serwisu takim samym programem.

Jeśli chodzi o obrazy z kamer ulicznych. Zapomnij, że interesuje cię tam wszystko co się nagrało. Pierw stosuje się odpowiednie filtrowanie (wykrywanie twarzy). Teraz zwykłe aparaty, komórki to robią i zapisują w logach czy na zdjęciu jest jakaś osoba. Wybierasz najlepsze ujęcie programem i dopiero w tedy porównujesz.

Wybierać komputerem klatki z filmów... trochę roboty to jest... ale co to dla szybkiego komputera?
komentarz 22 października 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Najwiekszym problemem bedzie napisane dobre algorytmu poruwnujacego na podstawie prawdopodobienstwa i stworzenie tak wielkiej bazy danych, bynajmiej tak mi sie wydaje. Oprocz tego nie wiem, jak to bedzie u firmami, no bo ile firm chcialoby udostepnic dane swoich klientow itd? Rzad tak samo
komentarz 22 października 2017 przez Don Matteo Stary wyjadacz (13,510 p.)
Algorytmy porównujące są w internecie. Po coś jest ten "open source" i licencja MIT co nie ? Po za tym jest jeszcze biblioteka  opencv
0 głosów
odpowiedź 22 października 2017 przez niezalogowany
Wielki brat patrzy :P

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 138 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 314 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2017 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
+9 głosów
5 odpowiedzi 438 wizyt

91,832 zapytań

140,505 odpowiedzi

316,991 komentarzy

61,163 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...