• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak dbacie o bezpieczeństwo swoich danych w sieci?

Object Storage Arubacloud
+9 głosów
535 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2015 w Offtop przez Majk Użytkownik (860 p.)

      Orwellowska wizja* inwigilacji społecznej w naszych czasach nie jest już nawet tajemnicą. 
Sprzęt elektroniczny i jego oprogramowanie ma możliwość gromadzenia wielu danych o jego użytkownikach. 

Myślę że każdy kto ma tego świadomość czuje jakiegoś rodzaju dyskomfor, a usprawiedliwienie ,,że jestem tak mało ważną osobą że nikt się mną nie zainteresuje ,, nie sprawia że będziemy zgadzać się na niepotrzebne zostawianie śladów swojej działalności w sieci. 

Jakie są wasze działania antyinwigilacyjne? 

 

Może ktoś ma jakieś ciekawe informacje, arytkuły albo przemyślenia dotyczące tego zjawiska i chce się nimi podzielić z szerszym gronem? 

 


*http://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_1984 ( [P] Czy możliwe jest umieszczenie tego linku na forum w hiperłączu,zamiast zastosowania gwiazdki sugerującej istnienie odnośnika w stopce? ) 

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Bardzo ciekawa ksiazka (free ebook) jest tutaj pod tym linkiem:

http://files.gendo.nl/Books/InfoSec_for_Journalists_V1.1.pdf

Jest tam sporo informacji ktore przydadza sie wszystkim w jaki sposob sie chronic przed inwigilacja.

Pozdrawiam
komentarz 9 kwietnia 2015 przez Majk Użytkownik (860 p.)
Przejrzałem pobieżnie treść i wydaje mi się wartym przeczytania. Dzięki.

Zastanawiam się ile zabezpieczen faktycznie wykorzystuje przeciętny, śwaidomy użytkownik komputerów.

Sam dbam tylko o odpowiednie hasła, oraz mam zaklejoną kamerę. Dekoncentruje mnie świadomość bycia obserwowanym nawet przez sztuczne oko.
komentarz 9 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Tzn zaklejenie kamerki to raczej chyba juz takie hardcorowe rozwiazanie. Jezeli komputer nie jest zainfekowany przez jakies zlosliwe oprogramowanie (np RAT) to raczej nie ma mozliwosci zeby ktos nas podgladal. Natomiast jezeli nasz komputer jest zainfekowany przez RAT'a to wtedy zaklejanie kamerki w niczym nie pomoze bo "haker" i tak ma calkowity dostep do naszego komputera. Jesli chodzi natomiast o hasla to nie liczy sie kompleks takiego hasla tylko dlugosc. Im dluzsze haslo tym bezpieczniejsze.

Pozdrawiam.
komentarz 9 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
PS. Jedyna skuteczna obrona przed inwigilacja jest szyfrowanie wszystkiego co sie da od mejli po systemy operacyjne a konczac na sms'ach i rozmowach telefonicznych.

Pozdrawiam
komentarz 9 kwietnia 2015 przez Majk Użytkownik (860 p.)
Myśle że mało kto o zdrowym rozsądku uważa że może być faktycznie podglądanym.
Inna sprawą jest kwestia psychiczna związana z samą możliwościa zajścia takiej sytuacji.
Zdażyło mi sie rozmawiać z kobietami które miały małe fobie uświadamiając sobie że teoretycznie jest to możliwe. Uważam że twórcy sprzętu powinni dbać o spokój psychiczny jego użytkowników.

W ogóle w tej dyskusji chciałbym dowiedzieć się co potencjalny złoczynca mógłby osiągnąć w szpiegowaniu poprzez sprzęt codziennego użytku ofiary.

- - - - -
Masz pojęcie na czym polega szyfrowanie haseł?
Albo jak wygląda ich przechowywanie w bazach danych?
komentarz 9 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Media robia swoja tzn kiedy dziennikarze opisuja jakies tam ataki "hakerskie" na osoby prywatne nie znajac w gole tematu. Byla kiedys taka sytuacja ze jakis nastolatek w USA zainfekowal RAT'em komputer Miss USA i podgladal ja wlasnie przez kamerke internetowa. Czyli najpierw musi dojsc do infekcji czy to przez otwarcie mejla z jakims plikiem PDF, rar czy nawet JPEG. Dlatego takich zalacznikow sie nie otwiera a jesli juz sie chce otworzyc to proponuje zainstalowanie sobie Windowsa XP na VMWare i tam mozna sobie otwierac co sie podoba.

Szyfrowanie hasel - tzn chyba chodzi Tobie o hashowanie tak ?

Pozdrawiam
komentarz 9 kwietnia 2015 przez Majk Użytkownik (860 p.)
Wybacz że zadaje takie podstawowe pytania, mam nadzieje że nie spotka mnie krytyka za niski poziom wiedzy nad poprawieniem którego pracuję.

Jak można złapać szkodliwe oprogramowanie? Napisałeś że otwieranie nawet PDF czy JPG może wiązać sie z ryzykiem, ale czy poważne serwisy internetowe mogłyby nie zauważyć że ich pliki sa szkodliwe?
Chyba że wirusy są rozsyłane jako spam na pocztę lub są poukrywane w plikach na serwisach w stylu chomika. ( swoją drogą jestem ciekawy czy korzystanie z niego mogłoby mieć więcej plusów czy minusów )

Szczerze mówiąc nie wiem nawet czy kiedykolwiek miałem okazję złapać cokolwiek bo nie widziałem żadnych tego symptomów. No ale właśnie.. ta niewiedza.

Odnośnie pytania o szyfrowanie również muszę przyznać się ze jestem początkujący w informatyce.
Samo słowo szyfrowanie kojarzę bardziej z matematyczną kryptografią i rozwiązywaniem problemów takich jak odczytywanie Enigmy podczas II WŚ.

Dlatego samo wspomnienie o istnieniu czegoś takiego jak hashowanie sprawiło że mam coś interesujacego do przeczytania i zapoznania się.
komentarz 9 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Jest wiele sposobow na zainfekowanie np jak wyzej wspominalem otworzenie zalacznika PDF albo narzyklad poprzez podlaczenie USB. Sposob jest bardzo duzo a ja wymienilem tylko dwa podstawowe. Eksperci niedawno stworzyli malware tzw AirHopper ktory moze wykrasc haslo z komputera ktory nawet nie jest podlaczony do internetu. Tutaj mozesz sobie o tym poczytac:

http://www.securityweek.com/airhopper-malware-uses-radio-signals-steal-data-isolated-computers

Majac na mysli szyfrowanie chodzilo mi o uzywanie np TrueCrypta czy szyfrowanie mejli czy to przez Mailvelope czy PGP (Pretty Good Privacy).

Pozdrawiam.
komentarz 9 kwietnia 2015 przez Majk Użytkownik (860 p.)
Dziękuje że podzieliłeś się wiedzą i za mnogość haseł nad zapoznaniem się z którymi spędzie trochę czasu.
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez Jaskrowicz Obywatel (1,210 p.)

Robię coś podobnego jak tu* . Mam 3 "mejle". Jeden taki dla grona przyjaciół, jedne oficjalne oraz trzecie, które używam na telefonie, gdybym go zgubił, żeby niepowołana osoba nie miała dostępu do mojej poczty. Przede wszystkim też próbuje nie podawać wszystkich prawdziwych danych, bo jak się odwołując się do filmiku, po co twitchowi mój adres zamieszkania ( ͡° ͜ʖ ͡°).


 


*https://www.youtube.com/watch?v=rmDj5Jvcmjg (chyba jednak nie :P)

 

komentarz 9 kwietnia 2015 przez Majk Użytkownik (860 p.)

Szczerze mówiąc mam jedynie świadomość zagrożeń a i tak zachowuje się myśląc że złe rzeczy przytrafiają sie tylko innym a nie mi. 

Ciekawia mnie kwestie

  • aplikacji zdalnie blokujacych dostep do zgubionego smartphona
  • antywirusow i zapór ogniowych

 

0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez damianmisztal Gaduła (4,730 p.)
a co powiecie o porszuaniu się po internecie przez pośrednictwo sieci TOR?
komentarz 9 kwietnia 2015 przez Majk Użytkownik (860 p.)
Doskonałe pytanie. Nigdy nie próbowałem, wiem tylko o jej istnieniu.
W ogóle jestem ciekawy niepublicznych procesów działających w necie.

Albo co konkretnie robią służby bezpieczenstwa i jak wygląda filtrowanie potencjalnie niebezpiecznych treści.
0 głosów
odpowiedź 25 sierpnia 2016 przez Adamm85 Nowicjusz (220 p.)
w kwesti bezpieczeństwa, szczególnie jeśli ma się firmę warto rozważyć komleksowe rozwiązania jakimi są urządzenia UTM, więcej tutaj http://felietonia.pl/
0 głosów
odpowiedź 25 sierpnia 2016 przez MichałGNU Gaduła (4,330 p.)
Ja stosuję stare, ale wciąż dobre zasady:

– do każdego konta mam inne hasło

– nigdy nie podaję swoich danych osobowych w Internecie

– na Facebooku mam w ustawieniach możliwość zobaczenia aktywności tylko przez znajomych

– na bieżąco aktualizuję swojego antywirusa

– usuwam dane przeglądania, historię, pliki cookies itp.

Podobne pytania

+2 głosów
4 odpowiedzi 429 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 487 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...