• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows się nie uruchamia

Object Storage Arubacloud
0 głosów
314 wizyt
pytanie zadane 25 września 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Hisayyuki Nowicjusz (210 p.)

Witam sprawa wygląda tak że dostałem pacjenta jakim jest Asus x55vd , sytuacja jaka została mi opisana to że laptop normalnie działał został wyłączony i przy próbie ponownego włączenia nie chcę się odpalić . Gdy go włączam to od razu przechodzi do biosu jest to : aptio setup utility system . Wyłączyłem ,,secure Boot Control'' i włączyłem ,,Launch CSM'' jak to piszą żeby rozwiązać ten problem lecz to nie pomaga . Recovery nie działa w sensie nie chce się włączyć . Po włożeniu płytki z windowsem i uruchomieniu opcji naprawy podczasz włączania to nic nie daje , przy użyciu cmd używałem polecenia chkdsk ale to również nic nie pomogło . Następnie odpaliłem na płycie hirsena i HD Tune sprawdzić dysk i taki wynik uzyskałem : KLIK , na dyskach nie za bardzo się znam więc nie wiem jak interpretować ten wynik , ogólnie dysk dziwnie działa a tu jest przykład : KLIK (akcja od 0:13 :) ) . Ja stawiam na dysk że do wymiany , lecz mogę się mylić i chciałbym się upewnić i podpytać . Generalnie chciałbym żeby dane z dysku zostały i naprawić system lecz to raczej się nie uda , druga opcja to po prostu format z utrata danych ale tu jest od razu pytanie o ten dysk czy on jest sprawny ? no i opcja trzecia czyli dysk jest do wymiany to jak to jest z windowsem ? w sensie laptop był kupiony z wgranym już systemem . Na koniec dodam że wyjąłem dysk i włożyłem go i zauważyłem że brakuje 2 śrubek od mocowania dysku ( zgaduje że wina poprzedniego speca ) czy to one mogą powodować dziwny dzwięk dysku ? .
Z góry dzięki za pomoc . 
PS.windows to 8 albo 10 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 25 września 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
wybrane 25 września 2017 przez Hisayyuki
 
Najlepsza
Cześć.

Dysk do wymiany(bad sectory).Ustal czy głośna praca pochodzi od dysku,czy też od włączającego się w pewnym momencie wentylatora chłodzenia.Nie formatuj go,bo jest szansa na odzyskanie danych,oraz odzyskania klucz produktu(jeśli nie ma naklejki na obudowie lapotopa).
komentarz 25 września 2017 przez Hisayyuki Nowicjusz (210 p.)
hmm dziwna sprawa bo teraz go włączyłem i nie ma już tych dziwnych dzwięków , co w takim przypadku mam zrobić ? pod laptopem nie ma żadnej naklejki z kluczem jest tylko że winows 8 .
komentarz 25 września 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Użyj Hirensa i spróbuj odzyskać klucz produktu systemu bo może się przydać podczas instalacji systemu na nowym dysku.

Dokładnie zlokalizuj źródło głośnej pracy laptopa.To istotne.

Powtórzę,nie formatuj na tą chwilę dysku.
komentarz 25 września 2017 przez Hisayyuki Nowicjusz (210 p.)
faktycznie dokładnie wsłuchałem się to jednak wentylator tak działa , a klucz już mam . Czyli co w takim razie dysk do wymiany i na tym nowym dysku z płytki instalować windowsa i podac ten klucz ? . A ten wiatraczek to może rozbiorę laptopa i zobaczę co z nim czy dobrze jest zamontowny czy cos ?
komentarz 25 września 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Proponuję zarchiwizować najważniejsze dane z tego dysku na inny nośnik.Nie wiem ile miejsca zajmują więc Ci nie napiszę dokładnie,na jaki nośnik.Później.

Ten HDD z badsectorami "zaoraj" czyli sformatuj użyj jakiegoś programu narzędziowego do HDD np.z Hirensa.Dlaczego?

Daj mu "szansę" :)

Zainstaluj system na nowo i sprawdź ponownie strukturę dysku,pracę systemu.Nie aktywuj na razie systemu,bo,po co?Masz na to czas.

Jeśli testy będą negatywne,wymień dysk na nowy.Trochę zabawy z tym jest ale,przez jakiś czas nie wydasz kasy na nowy HDD.

Sam musisz podjąć decyzję i zweryfikować zasobnośc portfela :)

Jeśli czujesz się na siłach,to możesz zabrać się za konserwację wentylatora i chłodzenia.

Czasem trzeba się trochę namęczyć.By dostać się do chłodzenia i wentylatora,trzeba czasem zdemontować cały laptop.

Pozdrawiam :)
komentarz 26 września 2017 przez Hisayyuki Nowicjusz (210 p.)
Dobra dane przeniosłem i  formatuje po czym będę instalował system , ale to myślisz że jak postawię system na nowo i zeskanuje go np znowu hd tune i pokaże że nie ma bad sectorów to znaczy że się ,,naprawił'' ? i będzie działać ? i jeżeli będą dalej bad sectory to znaczy żeby wymienić ?
komentarz 26 września 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Jeśli będą (a raczej będą) to wymień.

W HD-tune (skoro o nim mowa) sprawdź inne parametry dysku,przejdź przez te zakładki HD-Tune.Health,czy jakoś tak ;)

Odszyfruj w googlach wartości i opisy z HD-tune np.dla wartości C5.

Generalnie,dysk się sypie i trzeba myśleć o nowym.By nie stresować się systemem który zainstalujesz.Po prostu chodzi o komfort pracy z urządzeniem.

Propozycję "zaorania" dysku,przedstawiłem jako możliwą do wypróbowania i na czas przejściowy.Nie jest to panaceum na tego typu bolączki ;)
komentarz 26 września 2017 przez Hisayyuki Nowicjusz (210 p.)
Jak miałem jeszcze hirsena to odpaliłem program ,,Victoria'' i tam odpaliłem remap dysku po czym go wyczyściłem zainstalowałem czystego windowsa i na nim hd tune zbadałem go teraz nie pokazuje żadnych bad sectorów a pozycja C5 jest 100/100 z tego co czytałem to nie jest najgorzej , czyli podsumowując na razie jak działa to jest ok ale liczyć sie z tym że dysk może paść niedługo i trzeba będzie wymieniac ?

PS. chciałem aktywować system tym kluczem który udało mi się odzyskać lecz nie chce on działać , w czy może być problem dodam że klucz jest od 8 aktualnie mam 10
komentarz 26 września 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Cześć.

Odpowiedziałeś sobie na pytanie.

w czy może być problem dodam że klucz jest od 8 aktualnie mam 10

Właśnie w tym :)

komentarz 26 września 2017 przez Hisayyuki Nowicjusz (210 p.)
wszystko już git , ale mam ostatnie pytanie na temat tego wentylatora , po rozebraniu zauważyłem że wentylator po postu kreci się trochę krzywo ciężko to opisać ale generalnie jest tak że ten wiatraczek ociera o obudowę i wydaje taki dźwięk , i pytanie co by tu trzeba było wymienić sam wiatraczek ?  ten silniczek ?
komentarz 26 września 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Odłącz wentylator od płyty głównej.Umieść go w całości w benzynie ekstrakcyjnej lub spirytusie izopropylowym.Rozpuści się brud,od czasu do czasu zakręć (ręcznie) łopatkami wentylatora.Po pozbyciu się brudu na oś nałóż ociupinkę smaru teflonowego i zakrop wspomnianym spirytusem.Chodzi o to że smar z lekka zostanie rozpuszczony i wniknie tam gdzie powinien.Oczywista przed montażem,wszystko ma być suche.

Zakładam że wentylator mechanicznie jest sprawny,nie stracił "osiowości",są wszystkie łopatki.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 571 wizyt
pytanie zadane 24 listopada 2016 w Systemy operacyjne, programy przez dawid52721 Początkujący (400 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 3,522 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 360 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez disaster Bywalec (2,120 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...