• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Procesor, ile rdzeni jaka moc

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,879 wizyt
pytanie zadane 4 września 2017 w Sprzęt komputerowy przez Macin Początkujący (330 p.)

Witam 

Wchodzę Mój komputer - prawy klik - właściwości-menadżer urządzeń- procesory 

Pytanie takie ja mam procesor i7 cztero rdzeniowy ? każdy ma moc 2 GHz czyli razem moc mojego procesora to 8GHz ?

komentarz 4 września 2017 przez Macin Początkujący (330 p.)
Czyli jeśli mam procesor i7-4510U 2Ghz a dajmy na to takie GTA V ma rekomendowane wymagania procesora to Intel Core i5 3470 3.2 GHz (cztery rdzenie) lub AMD X8 FX-8350 4 GHz (osiem rdzeni) to co to dla mnie znaczy ?  (Nie znam się na tym)
komentarz 4 września 2017 przez Macin Początkujący (330 p.)
Mój procesor jest gorszy od tych rekomendowanych dla Gta V czy nie ta i5 ma więcej GHz.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 4 września 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
To trochę bardziej skomplikowane.

Taktowanie: przykładowo 2GHz - jest to częstotliwość z jaką procesor wykonuje zadania (jest to ilość cykli procesora / rdzenia na sekundę)

Rdzenie: są to fizyczne procesory które mogą wykonywać operacje równolegle i niezależnie.

Wątki: są to zadania wykonywane przez rdzenie. Jeśli procesor posiada technikę HT / SMT czy inne wynalazki to na jednym rdzeniu moze wykonywać się więcej niż jedną operacja na raz (zazwyczaj 2, czasami 4). Nie jest to tak, że jeśli włączymy HT to mamy wzrost wydajności razy 2, bo nie wszystkie operacje da się zrownoleglić. Baaa, nawet czasami wyłączenie HT zwiększa performance w niektórych aplikacjach.

W Twoim przypadku jest to procesor 2 rdzeniowy z włączonym HT, co oznacza, że może wykonywać 4 wątki na raz(teoretycznie, niektórych, czyt. Lwiej części operacji nie da się zrownoleglić). Rdzenie są taktowane częstotliwoścuą 2.0GHz, czyli w jednej sekundzie masz 2 000 000 000 cykli procesora. Nie oznacza to też, że jeśli  np. Podkręcisz procesor do 4Ghz to nagle wydajność wzrośnie dwukrotnie. Niestety, nie ma tak kolorowo, nic się nie skaluje tak idealnie (winne są też czynniki niezależne od procesora - np. Taktowanie pamięci RAM czy badziewne oprogramowanie). Pamiętaj też, że procesorowi nie równy, procesory o identycznej ilości rdzeniuff / wątków i identycznym taktowaniu mogą mieć zupełnie różną, wręcz nieporównywalną wydajność, postęp technologiczny. Polecam poczytać trochę artykułów o działaniu procesorów a zrozumiesz :)
komentarz 5 września 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Jeśli procesor posiada technikę HT / SMT czy inne wynalazki to na jednym rdzeniu moze wykonywać się więcej niż jedną operacja na raz (zazwyczaj 2, czasami 4).

Czepialstwo: na długo przed HT/SMT procesory mogły wykonywać wiele instrukcji "na raz" (w cudzysłowie; patrz pipelining) i na raz (bez cudzysłowów; patrz superskalarność, out-of-order execution). SMT głównie pozwala skuteczniej wypełnić równoległe jednostki wykonawcze rdzenia.

komentarz 5 września 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

na raz (bez cudzysłowów; patrz superskalarność, out-of-order execution).

Racja, ale niedoprecyzowałem, miałem na myśli to, że niektóre operacje da się zrownoleglić (nie pamiętam które, musiałbym szukać tego intekowskiego PDF'a wśród tysięcy PDF'ów). Nie miałem na myśli usuwania zależności i zmieniania kolejności wykonywania operacji, co procesory oczywiście robią, jak już wspomniałeś :). Po prostu niektóre operacje na rdzeniu da się zrownoleglić aby wykonywały się w tym samym cyklu / cyklach zegara (jak mówiłem nie pamiętam które, więc dla przykładu np. Mnożenie i dodawanie można zrownoleglić, a niektórych nie da się zrownoleglić, np. Bit shifta i mnożenia)

0 głosów
odpowiedź 5 września 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Twój procesor ma taką wydajność https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-4510U+%40+2.00GHz
Rekomendowane do GTAV maja taką
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-3470+%40+3.20GHz
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+FX-8350+Eight-Core

 Bardzo dużo zależy od twojej karty graficznej i rozdzielczości wyświetlacza.
Jeśli nie masz dodatkowej grafiki to znaczy, że wykorzystujesz tą zintegrowana w procesorze, czyli Intel® HD Graphics 4400.
To może być za mało na GTA V.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 11,967 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 165 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 362 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2020 w Sprzęt komputerowy przez Tine Użytkownik (690 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...