• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy używać frameworków?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,130 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2017 w HTML i CSS przez pysilla Użytkownik (560 p.)
Pytanie jak w temacie, a zadane sobie na podstawie sytuacji, która mnie spotkała. Wysyłając zapytania o staż ( ja, świeżynka front-endowa) dostałam bardzo przydatną wiadomość z feedbackiem, Pana który wskazywał co jeszcze trzeba poprawić, na czym się skupić. W swoich projektach używałam bootstrapa i stwierdził, że nie jest to dobra droga i jest to źle widziane. Firma z pięknym portfolio, bardziej designerskimi projektami niż idącymi na ilość. I teraz pytanie, w takim razie co zamiast tego? Jakich przyspieszaczy pracy używać, które są mile widziane? Czy tworzyć np. siatki (grid) na swoje potrzeby?

Jestem ciekawa co o tym sądzicie? :)
komentarz 24 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

W swoich projektach używałam bootstrapa i stwierdził, że nie jest to dobra droga i jest to źle widziane

Jakieś sensowne argumenty ku temu? ;)

komentarz 24 sierpnia 2017 przez pysilla Użytkownik (560 p.)
Tylko tyle co napisałam. Firma ma bardziej "artystycznych dryg" więc domyślam się, że mogło chodzić o zabijanie kreatywności przez gotowe rozwiązania.
komentarz 24 sierpnia 2017 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Napisz maila do tego pana i się dowiedz u źródła.
komentarz 24 sierpnia 2017 przez pysilla Użytkownik (560 p.)
Myślałam, że to jakaś bardziej spotykana opinia. Napisałam ;)
komentarz 24 sierpnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Polecam Kube.css. Mniejszy od Bootstrapa i kupa ficzerów.

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2017 przez Ivan Maniak (60,650 p.)

Ale Bootstrap nie ma nic związanego z wyglądem strony, a raczej nie powinien być tak kojarzony (bo chyba jest).

Bootstrap to framework zbiór gotowych komponentów do wykorzystania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić je, aby pasowały do naszej strony.
Dodatkowo Bootstrap to po prostu dobre przykłady implementacji różnych elementów pod względem dostępności.

W swoich projektach używałam Bootstrapa i stwierdził, że nie jest to dobra droga i jest to źle widziane. 

Zła ponieważ? Źle wygląda? To nie kwestia Bootstrapa, a jego wykorzystania.

Jeżeli szukać już w Bootstrapie problemów to można się doczepić jego wagi. Ale w wersji 3. była możliwość wybrania odpowiednich komponentów (których będziesz używała) i ich pobranie bez dodatkowych bajtów, których i tak większość nie korzysta. Niestety w wersji 4. nie mogę znaleźć tego narzędzia, ale jeżeli nie zostało stworzone przez Bootstrapa to na pewno już takie ktoś stworzył i się podzielił na jakimś GitHubie.

Podsumowując, sądzę że jeżeli masz jakieś umiejętności w jakimkolwiek narzędziu związanych z programowaniem to można tym się pochwalić. Lepiej mieć pracownika, który miał styczność z większą ilością narzędzi. Oczywiście nie oznacza, że każdy powinien się uczyć wszystkiego co jest w sieci, ale jeżeli masz już z czymś styczność to warto się tym pochwalić, nawet jeżeli firma tego nie wymaga.

Jeżeli chcesz się czegoś uczyć i idziesz na Frontend to proponuję szlifować sobie JS-a = frameworki JS-a: Vue.js, React, Angular
Jakiekolwiek biblioteki CSS-a można nauczyć się bardzo szybko — kwestia wykonania jednej strony. 

+2 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Jeśli zrobisz kilka projektów bez pomocy bootstrapa, tylko na swoim czystym cssie z mediami, to wierz mi, że nie będzie Ci potrzebny żaden fremwork / grid czy inne cuda. Po prostu będziesz wiedziała już w chwili zerkania na wygląd strony, jakie właściwości cssa dopasować gdzie i po co.

 

Pan dobrze prawił :)
komentarz 24 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Popieram, też nie używam żadnych frameworków CSS... A sam mój kod strony jest do tego jakieś 4x mniejszy.
komentarz 24 sierpnia 2017 przez Comandeer Guru (601,450 p.)

Jak dla mnie brzmi trochę jak syndrom NIH.

Co innego jest pchać framework wszędzie, a co innego umieć go dobrze wykorzystać i nie wymyślać koła na nowo.

komentarz 24 sierpnia 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Tyle, że robienie każdego projektu na bootstrapie o aplikującym frontendzie dobrze nie świadczy :)
komentarz 24 sierpnia 2017 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
Pytanie, jak ten BS został użyty.
komentarz 24 sierpnia 2017 przez pysilla Użytkownik (560 p.)

Pierwszy robiłam nie na bootstrapie, później go odkryłam i stwierdziłam, że bardzo wszystko przyspiesza.

Sami możecie ocenić. To ostatnia jaką robiłam.

https://jskrajna.github.io/photographer-site

 

komentarz 24 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Pierwszy robiłam nie na bootstrapie, później go odkryłam i stwierdziłam, że bardzo wszystko przyspiesza.

Przyspiesza... hmmm... a znasz CSS Flexbox albo CSS Grid ? ;)

https://css-tricks.com/snippets/css/a-guide-to-flexbox/

https://css-tricks.com/snippets/css/complete-guide-grid/

komentarz 24 sierpnia 2017 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
Rozumiem, że CSS Grid albo Flexbox udostępniają gotowe, duże komponenty, które nie służą wyłącznie do layoutu, ale do implementacji dostępnej części funkcjonalności strony?
komentarz 24 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

https://jskrajna.github.io/photographer-site

A gdzie widzisz użyte komponenty Bootstrapa na tej stronie ?!

komentarz 24 sierpnia 2017 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
Np. cały navbar.
+2 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2017 przez kaszczan Początkujący (260 p.)
Jak dla mnie to ten pan co ci odpisał to się miał ochotę nawymądrzać nie za bardzo w rzeczywistości mając pojęcie o czym pisze.

Frameworki są jak najbardziej pożądanymi rozwiązaniami bo pozwalają się skupić ne celu konkretnego projektu a nie na wyważaniu otwartych drzwi i pisaniu milion razy tego samego. Prawda jest taka że KAŻDY programista pracuje na frameworkach, z tym że niektórzy są już na poziomie swoich własnych autorskich frameworków. Więc Pan który ci odpisał to może w rzeczywistości jakiś artysta z drygiem do designu, ale też ze szkodliwą manierą narzucania innym swojej racji w materii o której nie ma pojęcia.

Na odpowiednio dobranym frameworku CSS/HTML/JS (Foundation, Bootstrap, jquery, cokolwiek) fronendowiec zbuduje temu mądralińskiemu panu szybko, sprawnie i tanio KAŻDY design.

Ale jeśli ten mądry pan woli się cofać do lat 90-tych i w imię idei kazać klepać swoim ludziom strony od zera, to życzę mu powodzenia i sukcesów biznesowych :)
+1 głos
odpowiedź 24 sierpnia 2017 przez bartek-koduje Bywalec (2,490 p.)
Frameworków CSS-owych jest mnóstwo. Ja na przykład bardzo polubiłem Foundation, a w szczególności prostotę jeśli chodzi o importowanie potrzebnych komponentów i dużą kontrolę nad breakpointami, które ustalasz sobie sam.

Przy takich rozmowach warto zastrzec, że mimo tego, że używałaś Bootstrapa, to potrafisz odwzorować grida i utworzyć responsywną stronę korzystając z "czystego" CSS. Zawsze to ładniej wygląda w oczach rekrutera.
komentarz 24 sierpnia 2017 przez pysilla Użytkownik (560 p.)
Moja pierwsza strona, była bez frameworków, na samodzielnie zrobionym gridzie. Męczyłam się z nią długo (ale to może z powodu niewiedzy). Następne dwie na bootstrapie ruszyły jak z kopyta. Dlatego też wiadomość o nieużywaniu frameworków mnie zasmuciła, bo mi osobiście wiele spraw Bootstrap przyspieszył.
komentarz 24 sierpnia 2017 przez bartek-koduje Bywalec (2,490 p.)

Tak naprawdę czas to pieniądz. Im szybciej okodujesz stronę tym lepiej. Jak już ktoś wyżej napisał - każdy programista korzysta z frameworków, bo znacznie przyspieszają i ułatwiają pracę. Nie będziemy wynajdywać koła na nowo.

Nie ma się co smucić. Olać gościa i dalej robić swoje. yes

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 412 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2016 w HTML i CSS przez tablof Początkujący (340 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...