• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dlaczego nie można by zastąpić HTTP protokołem FTP?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
320 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2017 w Sieci komputerowe, internet przez Strzelc2 Początkujący (260 p.)
Cześć. Obejrzałem właśnie 3 odc. o sieciach komputerowych pana Damiana Stelmacha i w komentarzach znalazłem takie spostrzeżenie:

"Zrodziło mi się takie pytanie. Jeśli za pomocą HTTP można wymieniać kod HTML, a za pomocą FTP można taki plik przesłać. To dlaczego nie można by było zastąpić HTTP protokołem FTP? Przecież serwer mógł by wysłać protokołem FTP strony internetowe do klienta."

Szukałem w internecie, ale bez większych rezultatów. Dlatego dokładam się do pytania. Wybaczcie błędy w składni.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 23 sierpnia 2017 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
wybrane 24 sierpnia 2017 przez Strzelc2
 
Najlepsza
Protokół HTTP to nie tylko pobieranie plików HTML to również przesyłanie danych. Bez protokołu HTTP nie udało by ci się zrobić forum internetowego ponieważ forum to nie jest statyczny plik trzymany na serwerze w postaci pliku html.
komentarz 23 sierpnia 2017 przez Strzelc2 Początkujący (260 p.)
edycja 23 sierpnia 2017 przez Strzelc2
Z tego co czytałem to protokół HTTP przesyła pliki cookies do klienta (w formie kodu HTML). Co za różnica czy do przesyłania informacji o stronie (w formie kodu HTML) będzie się używało FTP czy HTTP? Wiem, że pliki cookies mają pewien termin ważności, ale to tylko kod HTML który mogłby być co jakiś czas przesyłany przez protokół FTP.
1
komentarz 23 sierpnia 2017 przez 0e85dc6eaf Dyskutant (8,840 p.)
A parametry GET/POST?
komentarz 23 sierpnia 2017 przez 0e85dc6eaf Dyskutant (8,840 p.)
A jak wyobrażasz sobie w ogóle działanie dynamicznych stron w takim wypadku? Przecież jak masz plik PHP to interpretuje go interpreter PHP, a w FTP chodzi o to żeby pobrać plik, czyli co zrobić w takim wypadku?
komentarz 23 sierpnia 2017 przez 0e85dc6eaf Dyskutant (8,840 p.)
A co więcej zauważ że URI niekoniecznie odwzorowuje strukurę plików, jak zrealizowałbyś takie działanie w FTP?
komentarz 23 sierpnia 2017 przez Strzelc2 Początkujący (260 p.)
Czyli w protokół HTTP przekształca pewne zasoby aby były łatwiejsze w odbiorze przez klienta, a z kolei FTP przesyła zasoby w surowej formie tak?
komentarz 23 sierpnia 2017 przez 0e85dc6eaf Dyskutant (8,840 p.)
Poza tym, HTTP umożliwia wysyłanie danych klientom. Gdzie w przypadku FTP nie masz jak tego zrobić, no bo gdyby musieli oni wysyłać np. dane formularza w pliku to ten plik też byłby dostępny publicznie, a nawet gdyby rozwiązać jakoś tą kwestię, co byłoby trudne jeśli chcielibyśmy zachować obecną otwartość stron internetowych, to i tak pozostałby problem jak te dane przetworzyć. Jakaś aplikacja ''wypatrywałaby'' nowych plików na serwerze? Czy trzebaby zmodyfikować serwer FTP, ale wtedy jest to już zupełnie bez sensu, bo pytanie było o zastąpienie HTTP FTP w obecnej formie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 933 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 453 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2021 w Sieci komputerowe, internet przez KumberTwo Dyskutant (8,270 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 144 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...