• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

PHP - umiejętności na pierwszą pracę

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,260 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Blue Obywatel (1,180 p.)
edycja 16 sierpnia 2017 przez Blue
Witam, czy moglibyście napisać, jakie umiejętności związane z PHP trzeba mieć, by móc myśleć o szukaniu pierwszej pracy w backendzie?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
edycja 16 sierpnia 2017 przez Ehlert
  • OOP: klasy, hermetyzacja, SOLID, DRY, abstrakcja, interfejsy
  • Dobra znajomość przynajmniej jednego frameworka, tak aby poznawanie kolejnego było jedynie bilansem różnicowym mechanizmów: routing, serwisy (jeśli są), bazy danych, template system
  • DB: typy danych, pisanie optymalnych zapytań (rodzaje joinów) 
  • Obycie z SOA, wzorcem MVC 
  • Doświadczenie z API, RESTful API, SOAP 
  • Git (poziom wystarczający do pracy w zespole)
  • Jeśli masz taką możliwość, to zaznajomienie się z narzędziami typu Jira
  • Composer, npm
  • Javascript: best practise, optymalizacja, podstawy es6, moduły (iife, es6, sandbox)
  • PHPUnit, Behat (opcjonalnie)
  • Podstawowe umiejętności korzystania z narzędzi Vagrant, Docker dla dewelopmentu
  • Doświadczenie z umiejetność pracy i konfiguracji IDE (PHPStorm, NetBeans, Atom itp.)
  • Xdebug + ogólnie debugowanie kodu
  • Znajomość angielskiego umożliwiająca czytanie dokumentacji, tworzenia zrozumiałego nazewnictwa zmiennych i commit messageów
  • Otwartość: praca w zespole wymaga dużo komunikacji w celu dogrania szczegółów itp. 

Będę aktualizować, bo to z głowy smiley dodam legendę must have/good to know/optional

1
komentarz 16 sierpnia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
testy (opcjonalnie) + jak ktoś umie, jak nie umie to nie jest minusem.

js - tu poleciałeś, podstawy ogólnie i szedł bym w kierunku ajaxa raczej..

npm? a po co? równie dobrze bowera mógłbyś wsadzić

docker/vagrant? raczej nikt od kogoś w pierwszej pracy nie wymaga tego..

SOA? nikt nie wymaga od kogoś bez doświadczenia znajomości architektury.. od tego są seniorzy.

REST/Soap - czasem to widze w ogłoszeniach a częściej nie ma.. Zresztą rest jako technologia jest na tyle prosty, że nauka podstw zajmuje dzień.

 

Jednym zdaniem. Popularny framework (podstawy), znajomość oop na tyle by wiedzieć czym są interfejsy, klasy abstrakcyjne itd, pisanie skomplikowanych warstw abstrakcji nie na lezy do zadań juniorów., composer, baza danych z umiejętnosicią tworzenia zapytań łączonych, grupowanie itd
5
komentarz 16 sierpnia 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
O ile się nie mylę to chodzi o pracę juniora a nie fullstack seniora
1
komentarz 16 sierpnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Może gdzieniegdzie poleciałem, albo zapomniałem dodać "Znać podstawowe informacje o..." cheeky

komentarz 16 sierpnia 2017 przez Blue Obywatel (1,180 p.)

Dziękuję, a jeśli o framework na początek, to co polecacie? Po tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=Q84OlNsOGQY wydaje mi się, że Laravel byłby najlepszy ze względu na uniwersalność.

komentarz 16 sierpnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Symfony/Slim/Yii
komentarz 16 sierpnia 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
No poleciałeś - często nawet nie wymaga się znajomości obiektówki od juniorów, gdzie to jest wyłącznie na ich korzyść jeśli coś tam wiedzą.

Junior nie musi znać frameworka - w przypadku chociażby PHP, często zdarza się że trzeba pracować w jakimś autorskim fw.

No, SOA to trochę za mocno.

Jeśli backend PHP, to czemu mam wymagać od niego znajomości JS?

Vagrant/docker - nie są wymagane. To można na onboardingu poznać (najpewniej docker up). Rzadko ktoś musi znać dockera ponad tą komendę.

To wszystko duże plusy, ale od juniorów się tego nie wymaga koniecznie.
komentarz 16 sierpnia 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Blue, Laravel i Lumen może są proste. Ale poznaj najpierw samej obiektówki. Rozpoczęcie nauki od tego frameworka wrzuci Cię na ścieżkę wielu złych nawyków, które bardzo prosto kształtują się z tym frameworkiem.

Slim, Symfony (nawet symfony kernel), Silex - to w polsce jest dość popularne.

Łatwiej jest pisać w tych frameworkach dobry kod, bo same dokumentacje dużo mocniej kładą nacisk na jakość. Jeśli uczysz sie przez czytanie cudzego kodu, to również te frameworki byłyby lepszym wyborem. Oczywiście mają swoje wady - również prowadzą do skrajności, mają większy próg wejścia, wydają się być trudniejsze. Jednak niewiele większy nakład pracy zwraca się z nawiązką w niedługiej przyszłości
+1 głos
odpowiedź 16 sierpnia 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)

Jeśli pytasz tylko o zagadnienia związane bezpośrednio z PHP: 

  1. Dobra znajomość programowania obiektowego.
  2. Znajomość oraz przestrzeganie SOLID i PSR.
  3. Znajomość paru wzorców, szczególnie MVC i Dependency Injection.
  4. Chociaż podstawowa znajomość przynajmniej jednego frameworka (najpopularniejszy u nas jest Symfony).
  5. TDD (przynajmniej wiedzieć, na czym polega).

 

komentarz 16 sierpnia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Prawie się zgadzam, ale zadajmy sobie pytanie, co to jest dobra znajomość OOP?

znajomość instrukcji, interface, class itd? czy zaprojektowanie tak np systemu logowania by kod był spójny irobił to co do niego należy?  bo przyjdzie gość, z klasą która robi wszystko, tj. rejestruje, loguje, tworzy sesje itd. a gdzieś tam użył bez sensu interfejsu On powie, że zna OOP. bo używał class, metod, umie utworzyć obiekty itd

Cięzko to sklasyfikować
komentarz 16 sierpnia 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Chodziło mi tutaj o znajomość instrukcji, klas i innych elementów charakterystycznych dla OOP, a także rozumienie samej idei tego podejścia. Według mnie budowa porządnego i spójnego systemu to raczej kwestia samego projektowania.
0 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2017 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Podłączę się do pytania. A jak z innymi umiejętnościami niezwiązanymi bezpośrednio z php, ale być może przydatnymi jak np. znajomość linuxa, wiedza w dziedzinie SEO, umiejętność edycji wordpressa itd?
komentarz 16 sierpnia 2017 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Szanujące się firmy i programiści to raczej nie wordpress, chociaż widziałem kilka ogłoszeń ostatnio gdzie dodatkowym atutem był wordpress.

Linux różnie. Ostatnio pracowałem na macu (ostatni raz w życiu) jako PHP Developer. Przeważnie Linux, rzadziej Windows.

Wymagań umiejętności stricte związanych z SEO raczej nie widziałem.
komentarz 16 sierpnia 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Na pewno must-have to znajomość baz danych (czyli także samego SQL'a). Oprócz tego warto nauczyć się korzystania przynajmniej w stopniu podstawowym z Linuxa, wiedzieć co nieco na temat serwera z którym się pracuje (jak np. Apache) i wiedzieć, jak go skonfigurować, trochę teorii na temat samego HTTP, GIT, no i oczywiście jakieś podstawy z frontu, czyli HTML i JavaScript (szczególnie warto znać Ajax, przynajmniej moim zdaniem). Często dodatkowym plusem jest znajomość jQuery czy też jakiegoś Angulara/Reacta z tego co widziałem, ale nie popadajmy w skrajności, w końcu mówimy o juniorze, który z zasady powinien iść do pracy jedynie z podstawową wiedzą na temat technologii, w której będzie pracować i tam się dalej uczyć.
komentarz 16 sierpnia 2017 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
A jak jest z doświadczeniem? Jak dotąd pisałem aplikacje dla siebie i zarabiałem na reklamach. Czy doświadczenie z językiem jest uznawane jako doświadczenie w firmach na podobnym stanowisku czy okres nauki i pisania dla siebie też można uznać za doświadczenie?
komentarz 16 sierpnia 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Oczywiście, tyle, że niektóre firmy wymagają również doświadczenia komercyjnego, czyli innymi słowy doświadczenia z pracy zawodowej.

Podobne pytania

+10 głosów
2 odpowiedzi 988 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,262 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...