• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kurs C++, Kurs Object C++, Symfonia C++. Co dalej ? LabView

Object Storage Arubacloud
+1 głos
644 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez MarcinGuziorHombre Początkujący (320 p.)
Cześć Wszystkim!
Jest to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość, jestem studentem Automatyki i Robotyki na AGHu w Krakowie, od października będę studentem 2 roku. To co do tej pory najbardziej mnie zainteresowało to właśnie programowanie. Z racji tego, że nie jest to kierunek informatyczny,  zakres materiału związany z programowaniem wysokopoziomowym jest znacznie okrojony, postanowiłem samodzielnie się rozwijać w tym kierunku. Do tej pory przerobiłem kursy Sz.P. Mirosława Zelenta, oraz jest po dość dobrym przerobieniu najnowszego wydanie symfonii C++ Sz.P. Grębosza, . Moja pytanie brzmi, co dalej ? :) Oczywiście w planie studiów mam dodatkowe przedmioty informatyczne jak sieci komputerowe, bądź bazy danych, ale nie jestem pewien czy pozwolą one mi rozwinąć się w odpowiedni sposób,ponadto programowanie staje się powoli moją pasją. Czy powinienem zacząć uczyć się nowych technologii, czy też postawić na naukę algorytmów?
Edit: Oczywiście rozwiązuje zadanie z platformy SPOJ.
 

Dodatkowo, czy słyszał ktoś o języku programowanie LabView? Na 4 semestrze będę uczęszczał na przedmiot, w którym będę uczył się tego języka.

Jeżeli coś jest nie jasne, bądź też zawiłe to przepraszam . Jest to mój pierwszy post a forum.

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam.

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 13 sierpnia 2017 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
Takich pytań, jak twoje, na tym forum jest masa. I wiem, że wydaje ci się, że twój przypadek jest jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy, ale nie, nie jest. Z mojej strony rada jest taka: wymyśl sobie jakiś projekt, napisz go w znanym ci języku. Albo zastanów się, co chciałbyś zaprogramować, a potem dobierz do tego język. Naucz się nowego języka, tylko na tyle, ile potrzebujesz do projektu. Przede wszystkim nie wpadaj w pułapkę robienia kolejnych kursów i przerabiania kolejnych książek. Nie dowiesz się nic nowego, a tylko będziesz tracił swój czas.

Co do pozostałych przedmiotów - ta wiedza też jest potrzebna programiście. Oczywiście nie każdemu, nie w takim samym zakresie, ale zapewniam Cię, że nauka składni języka programowania to dopiero początek zabawy. Pozdrawiam
komentarz 13 sierpnia 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Ciekawa wypowiedz na temat studiów w kontekście programisty jest tutaj:

https://devstyle.pl/2016/04/25/czy-programiscie-potrzebne-sa-studia/
+2 głosów
odpowiedź 13 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Do tej pory przerobiłem kursy Sz.P. Mirosława Zelenta, oraz jest po dość dobrym przerobieniu najnowszego wydanie symfonii C++ Sz.P. Grębosza, . Moja pytanie brzmi, co dalej ? :)

Wydaje mi się, że zacząć w końcu programować i przy tym utrwalać zdobytą wiedzę. Nie znam poziomu tej książki, ale może wyciągniesz jeszcze coś z tej strony http://www.learncpp.com/

Czy powinienem zacząć uczyć się nowych technologii, czy też postawić na naukę algorytmów?

Algorytmy są ważne, bo język programowania to tylko narzędzie. Algorytmy są niezależne od języków. Ze stron o algorytmach polecam te poniżej, może ci się przydadzą.

http://eduinf.waw.pl/inf/alg/001_search/index.php

http://mattomatti.com/pl/mdifferent

Dodatkowo, czy słyszał ktoś o języku programowanie LabView? Na 4 semestrze będę uczęszczał na przedmiot, w którym będę uczył się tego języka.

Na pewno tobie chodzi o LabVIEW... to graficzne środowisko programistyczne, a nie język programowania. Tu poczytasz więcej
https://pl.wikipedia.org/wiki/LabVIEW

+1 głos
odpowiedź 13 sierpnia 2017 przez Moranthil Obywatel (1,080 p.)
Po pierwsze zadaj sobie pytanie co właściwie chcesz robić. Serio, dopiero potem dobierz narzędzia (np. język programowania).

Z twojego posta wynika, że najbardziej zainteresowało cię programowanie, tylko jesteś na kierunku technicznym, ale nie związanym ściśle z informatyką. Mam podobnie i z własnego doświadczenia powiem ci, że musisz się liczyć z tym, iż właściwej informatyki będzie mało na takim kierunku studiów i będzie ona uzupełnieniem innych przedmiotów (chociaż nie znam programu AGH). Programowania trzeba uczyć się dodatkowo po godzinach, żeby coś umieć na sensownym poziomie. U mnie na przedmiotach z programowania były tylko same podstawy - tworzenie zmiennych, ify, pętle, proste programy z gui typu wciśnij przycisk to zmieni się tekst w labelu itp. W zasadzie nawet OOP nie było, bo wszystko działo się we wnętrzu jednej metody. I był to raczej mniej popularny język - Visual Basic.

Sam również lubię i najbardziej odpowiada mi c++ z języków programowania i teoretycznie jest to bardzo dobry wybór, ale... nic nie jest idealne. W teorii możesz po opanowaniu c++ zrobić prawie wszystko, ale im bardziej zagłębiasz się w temat to przestaje być tak różowo, bo w wielu zastosowaniach popularniejsze są inne rozwiązania i technologie.

Jeżeli chodzi o c++, to proponuję dalej uczyć się samego języka (biblioteka standardowa, boost), a także jakichś technologii pobocznych (np. Qt do programów graficznych). Najlepiej uczyć się w praktyce. Wymyśl sobie jakiś program, który chcesz napisać i zacznij go pisać małymi krokami - terminarz/kalendarz jest dobrym przykładem. Wykorzystasz c++, Qt, a także na szybko poznasz podstawy SQL (łączenie z bazą danych, proste zapytania - dodanie, pobranie, usunięcie rekordu). Ale jeszcze raz napiszę - najważniejsze pytanie to wiedzieć co chce się robić.

Co do LabVIew - coś tam używałem, nawet spoko, ale jest to taki "graficzny" język programowania (o ile można nazwać to językiem programowania). Polega to na tym, że masz dwa okna - jedno, w którym tworzysz interfejs użytkownika, a w drugim logikę programu za pomocą różnych ikon, które łączysz między sobą. Są do tego różne karty pomiarowe i inne cudeńka np. do rejestracji danych. W sumie dla profesjonalistów. Moim zdaniem ma poważne wady - koszty programu i urządzeń (hobbistycznie na pewno taniej wychodzi zabawa z arduino, raspberryPi lub czymś podobnym), niska czytelność "kodu" w rozbudowanych programach. Z zalet - szybkość tworzenia programu z gotowych komponentów.
0 głosów
odpowiedź 13 sierpnia 2017 przez Bondrusiek Maniak (61,370 p.)
Witam,

musisz się cały czas rozwijać. Język C++ jest bardzo dobrym wprowadzeniem do wielu dziedzin inżynieryjnych(np. systemy wbudowane, aplikacje graficzne). Ja po przerobieniu kursów oraz zrealizowaniu kilku projektów przesiadłem się z czystego c++ do Qt( https://www.qt.io/). Polecam również ćwiczenie w boju Twoich umiejętności. Lista projektów które możesz zrealizować:

http://szymonsiarkiewicz.pl/artykuly/inne/pomysly-na-proste-projekty/

Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 13 sierpnia 2017 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Po Symfonii niby powinieneś coś umieć, teraz bierz się za jakąś bibliotekę/frameworka, zastanów się, w jakim kierunku chcesz iść. Na pewno nie zaszkodzi nauka Boosta, który jest swego rodzaju (choć oficjalnie nim nie jest) rozszerzeniem standardowej biblioteki C++. W tym momencie dobrze jednak wiedzieć, co dokładnie chcesz robić i rozwijać się konkretnie w tym kierunku. Ja zacząłem się niedawno uczyć Qt. Fajna sprawa.
0 głosów
odpowiedź 14 sierpnia 2017 przez rusk Obywatel (1,640 p.)
zostaw książki i koduj. Najlepszy sposób nauki czegokolwiek to praktyka. I nauczanie innych. Masz wiedzę z C++? To udzielaj się na forach. To świetny sposób nauki także dla ciebie.

Podobne pytania

–5 głosów
3 odpowiedzi 522 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 889 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Człowiek Niewidzialn Użytkownik (500 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 1,042 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...